Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Škumpa vlasatá: Netradičná rastlina oživí vašu záhradu

Škumpa vlasatá je netradičná, ale dizajnová rastlina do každej záhrady. Perfektne sa hodí do predzáhradok, do skaliek, ale aj do záhonov, ktoré oživí svojim netradičným vzhľadom. Vďaka svojej nenáročnosti ju nájdeme v mnohých parkových záhradách. Škumpa vlasatá nezaujme len svojimi kužeľovitými vzdušnými kvetmi, ale svojim premenlivým vzhľadom príchodom jesene.

 

Ako pestovať škumpu vlasatú?

Škumpa vlasatá, Cotinus, je rastlina s mnohopočetnými kvetenstvami, ktoré začínajú kvitnúť koncom júna. Zaraďuje sa do okrasných krov s opadavým charakterom, pričom počas jesenných mesiacov mení svoju farbu na tmavočervenú. Ak sú splnené všetky podmienky pestovania škumpy, dobre sa ujme aj v náročnejších klimatických podmienkach.

 

Škumpa vlasatá a jej výsadba

Výsadba škumpy vlasatej sa nelíši od všeobecného postupu výsadby okrasných krov. Prvým a najdôležitejším krokom je výber vhodnej rastliny a príprava pôdy. Pôdu pripravíme dôsledným odstránením buriny či iných kvetov brániacich v raste škumpy. Vyhĺbime jamu o hĺbke 30 centimetrov. Ak kupujeme rastlinu v kontajneri, vyberieme  ju a posadíme klasickým spôsobom. V prípade, že máme pripravenú rastlinku voľnokorennú, pred samotným klasickým sadením, ju pripravíme podstrihnutím koreňov približne o ¼ ich dĺžky.

 

Škumpu môžeme vysadiť aj medzi záhon kvetov, jej výhonky nie sú príliš rušivé pre rast iných rastlín. Rovnako sa ujme aj v črepníkoch na balkónoch či terasách. Základom je však dostatočne veľký črepník, od 20 litrov.

 

Zalievanie a hnojenie

Škumpa vlasatá je druh okrasného kra, ktorý disponuje veľkou koreňovou stavbou. Práve korene umožňujú tejto rastline čerpať podzemnú vodu a vďaka tomu je nenáročná na zálievku. Počas horúcich letných dní, kedy nemá pôda dostatok vody, zalievame podľa stavu pôdy. Ak je však umiestnená do črepníka, polievame ju na dennej báze.

 

Hnojenie škumpy vykonávame organickým hnojivom počas doby výsadby. Prísne sa riadime údajmi obsiahnutými na obale hnojiva. Rastlinu neprehnojujeme, zvýšeným podaním hnojiva riskujeme zníženie odolnosti voči suchu, mrazom a škodcom.

 

Škumpa a jej rez

Rez škumpy je nenáročný a nemusí byť vôbec vykonávaný. Dokonca ani rez na presvetlenie koruny nemusí byť aplikovaný. Rez vykonávame iba vtedy, ak ním sledujeme určitý výsledok. Môžeme vykonať rez redukcie koruny (presvetlenie) či výškový rez, kedy sa zbavujeme výhonkov vytŕčajúcich z obrysu rastliny.

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami

Opadavé kry medzi ktoré sa radí aj škumpa, nevyžadujú žiadnu špeciálnu prípravu pred zimou. Ak je škumpa vystavená veternej strane, môžeme ju  zabezpečiť podpornou tyčou a záhradníckou textíliou, nie je to však nevyhnutnosť. Skôr ako chladné počasie ohrozuje škumpu výkyv teplôt či pôsobenie slnečných lúčov na sneh umiestnený na stonkách.

 

Škumpa vlasatá nepredstavuje rastlinu, ktorá by bola náchylná na parazitov či iné choroby. Uškodiť jej však môžu larvy, vošky či húsenice. Ak sa objavia na výhonkoch práve tieto parazity, postriekame škumpu príslušným chemickým prípravkom v pravidelných intervaloch.