Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Sladká čučoriedka Heidi a jej pestovanie

Čučoriedka Heidi, Vaccinium Heidi, je známou odrodou najmä vďaka svojim objemným plodom. Okrem bežnej konzumácie je tento druh čučoriedky mimoriadne chutný v podobe zaváranín, pričom  chuť zostáva aj po zmrazení. Čučoriedka Heidi je známou plodinou, ktorú pestujú prevažne skúsení záhradkári. Nie je to však pravidlom a pri správnej celoročnej starostlivosti si môžeme aj my dopestovať okolo 10 kilogramov chutných a šťavnatých plodov, ktoré v priemere ponúka tento ker. Okrem úžasnej vône a chuti sú čučoriedky plné dôležitých antioxidantov a vitamínov, podporujú správne trávenie a účinne prispievajú k zlepšeniu obranyschopnosti organizmu.

 

Ako pestovať čučoriedku Heidi?

Čučoriedka Heidi, rovnako ako iné odrody tohto ovocia, vyžaduje slnečné stanovisko. Pod týmto pojmom si môžeme predstaviť miesto, ktoré ponúka rastline aspoň 6 hodín slnka počas dňa. Ak umiestnime čučoriedku na tienisté miesto, úroda rovnako ako aj prosperita rastu kra bude minimálna.

 

Kontajnerové sadenice vysádzame už počas marca, pričom so sadením finišujeme už v strede mája z dôvodu neprispôsobivých teplôt. Práve vysoké teploty a nedostatočne rozvinutý koreňový systém môže spôsobiť predčasný úhyn sadeníc čučoriedky.

 

Čučoriedka Heidi rastie do výšky 150 centimetrov, pričom počiatočná sadenica zo starkl.sk sa výškou približuje 30 centimetrom. V závislosti od rôznych faktorov môžeme zber prvých plodov naplánovať na júl a august, pričom ostatné mesiace (september, október, november) predstavujú ďalšiu možnosť vysádzania nových sadeníc.

 

Čučoriedka Heidi a jej výsadba

 

Čučoriedky si vo všeobecnosti požadujú dostatočný priestor, ktorý nebude obmedzovať rast nových koreňov. Začíname však vhodným umiestneným a následnou prípravou pôdy, pričom by sme mali tomuto faktoru venovať zvýšenú pozornosť. Práve pôda je azda najpodstatnejším faktorom ovplyvňujúci samotné prežitie rastliny.

 

Čučoriedka Heidi obľubuje pôdu s kyslým podtónom, pôdu piesočnatú. Zásadne sa vyhýbame zásaditým charakterom pôdam ako je pôda ílovitá, či mokrá pôda spôsobujúca odhnívanie koreňov. Ak naša záhrada disponuje práve takýmto typom pôdy nič nie je stratené.

 

Vyhĺbime jamu s hĺbkou približne 80 centimetrov. Hoci je čučoriedka rastlinou s plytkým koreňovým základom, hĺbka jamy je dôležitá pre ďalšie úpravy pôdy. Na dno jamy môžeme umiestniť drenáž vo forme štrku či kremičitý piesok, ktoré zabezpečia vhodnú reguláciu vody. Ak je základ pôdy ílovitý či mokraďnatý, dno jamy obalíme nepriepustnou záhradníckou fóliou, ktorá zabráni vzniku zmesi ílu a rašeliny.

 

V prípade, že disponujeme rastlinou v bale či kontajneri, skontrolujeme korene a pokiaľ sa objaví koreň javiaci známky poškodenia, odstrihneme ho záhradníckymi nožnicami. Následne rastlinu zakomponujeme do jamy, nesadíme ju však príliš hlboko.

 

Výsadba čučoriedky na balkón

Výsadba čučoriedky na balkón nie je vhodnou voľbou. Samotná čučoriedka potrebuje priestor pre svoj rast, čo si vyžaduje pestovanie vo voľnej pôde, prípadne v rozľahlom črepníku. Balkónové priestory bývajú stiesnené a z tohto dôvodu je umiestnenie čučoriedky na balkón na úkor veľkosti črepníka, nevýhodné.

 

Zalievanie a hnojenie

Zálievka čučoriedky Heidi je postavená na pravidelnej báze prísunu vody. Nehovoríme však o prepolievaní, čo je častým problémom úhynu čučoriedok. Odvod vody v podobe drenáže či dierok na dne črepníkov je dôležitým aspektom pestovania, bez ktorého by mohlo dôjsť k hnitiu koreňov.

 

Hnojenie vykonávame špeciálnymi hnojivami, ktorých určenie pokrýva len rastliny čučoriedok. Takéto hnojivo možno zakúpiť v rôznych prevádzkach, pričom odporúčame hnojivo tekuté. V závislosti od pokynov výrobcu a jeho odporúčaní postupne dávkujeme hnojivo najčastejšie je však táto doba v týždňových intervaloch.

 

Odroda Heidi a jej rez

Rez je pri ovocných kroch akými sú čučoriedky mimoriadne dôležitý. Rez vykonávame po troch rokoch od výsadby, pričom uskutočňujeme presvetľovací rez. Presvetľovací rez sa vykonáva približne počas marca, kedy nie sú okvetné lístky naplno rozvinuté a teda máme plný priestor na realizáciu rezu. Systematicky vyrezávame zdrevenatené a uschnuté výhonky.

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami

Čučoriedka Heidi je prispôsobivou odrodou, ktorej nevadia ani tuhé zimy. Základom je včasná a dôkladná príprava zimného stanoviska. Zimná ochrana pri čučoriedkach predstavuje prihrnutie rastliny rašelinou, dubovými pilinami, záhradníckou fóliou či čečinou.

 

Vzhľadom na odolnosť čučoriedok nemá tento druh žiadneho parazita. Komplikácie s pestovaním čučoriedky môžu nastať ako reakcia na nesprávne hnojenie, či už nevyhovujúce hnojivo alebo neprimerané množstvo.