Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Sladučká arktická malina ako zdravý dezert

Arktická malina je súčasťou mnohých záhrad, hoci o nej nemusíme vedieť. Rubus Articus, malinu arktickú, môžeme spoznať na základe jej jemných, malých fialových kvietkov, ktoré sú predzvesťou viacerých plodov. Charakteristické sú aj jej žilnaté a matné listy, ktoré špecifického tvaru. Hoci má tento druh maliny krásne okvetné lístky, neslúži ako okrasná rastlina. Pestovaná je predovšetkým pre jej plody, ktoré sa zaraďujú medzi bobuľoviny.

 

Ako pestovať arktickú malinu?

Rubus Articus je výbornou rastlinou aj pre malé záhrady, ktoré nemajú priestor pre veľký ker maliny. Úspešne ich môžeme pestovať aj v črepníkoch na balkónoch, hoci je ich starostlivosť za týchto podmienok špecifická. Arktická malina je pôdokryvná a jej maximálna výška nepresahuje 30 centimetrov. Už z jej názvu vyplýva, že medzi jej pozitívne vlastnosti patrí vysoká odolnosť voči zime.

 

Hoci jej názov pôsobí mrazivo, obľubuje slnečné stanovišťa, prípadne stanovišťa s polotieňom. Dobre sa jej darí vo vlhkej pôde, nie vápenatej.

 

Arktická malina a jej výsadba

Vzhľadom na to, že je tento druh maliny odolný voči krutým poveternostným podmienkam, doba jej výsadby začína už od marca do konca mája. Druhá sezóna výsadby začína s poslednými dňami septembra až do novembra.

 

Základným pravidlom je dôkladná príprava stanovišťa a pôdy. Pôdu prekypríme, odstránime odumreté korene nachádzajúce sa v pôde a burinu v okolí dôkladne vytrháme. Ak je pôda, do ktorej sadíme tento druh maliny, vápenatá, pridáme zmes záhradnej pôdy, ktorú môžeme kúpiť v záhradníctvach. Pri sadení maliny do otvorenej pôdy, vykopeme jamu približne 25 centimetrov hlbokú. Kontajnerovú rastlinu pred samotným sadením položíme do vody. Sadenicu maliny následne vyberieme z kontajnera, skontrolujeme korene a vložíme do zeme. Doprajeme jej dôslednú zálievku, prihrnieme zemou a mierne udupeme.

 

Výsadba na balkón

Arktickú malinu je možné vysadiť aj do črepníkov na balkóny či terasy. Riadime sa zásadou, že čím objemnejším črepníkom disponujeme, tým bude rastlina prosperovať, samozrejme ak sú splnené aj ďalšie požiadavky jej rastu. Črepník preto volíme s objemom viac ako 20 litrov. Rubus Articus si nevyžaduje žiadne špecifické zásady jej pestovania a je to pomerne nenáročná rastlina, samorast. Pri pestovaní na balkóne, v črepníku, však musíme dodržiavať pravidlo dostatočnej zálievky, na dennej báze.

 

Zalievanie a hnojenie

Ak je malina arktická dobre zakorenená, nevyžaduje špeciálnu zálievku. Dôležité je však sledovať počasie a približný úhrn zrážok. Počas veľmi horúcich letných mesiacov záleží na dostatočnej zálievke z pohľadu množstva plodov. Ak niekoľko dní nepršalo a teploty sú čoraz vyššie, rastlina bude len zťažka kvitnúť. Maliny zasadené v črepníku si vyžadujú zálievku na dennej báze.

 

Pre hnojenie tohto druhu maliny sú vhodné dlhodobo pôsobiace hnojivá, ktoré sa prispôsobujú množstvu vlhkosti a vyhovujúcej teplote pre rastlinu. Hnojíme len dostatočne zakorenené rastliny v intervaloch od apríla do augusta. Arktická malina sa od augusta nehnojí, aby si rastlina oddýchla.  

 

Arktická malina a jej rez

Rez Rubus Articus nie je ničím zložitý. Počas jarných mesiacov, približne v apríli, odstránime uschnuté výhonky a presvetlíme pomyselnú korunu rastliny. Rez však vykonávame tak, aby sme malinu nepripravili o všetky čerstvé a hlavné výhonky - neprospieva to úrode.

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami

Vzhľadom na pôvod arktickej maliny je zimná ochrana nepotrebná. Zima v nížinách nebýva príliš krutá a jej pestovanie vo vyššie položených miestach zvládne bez špeciálnej starostlivosti. Ak je však rastlina mladá či nedobre zakorená, prikryjeme ju záhradníckou textíliou a textíliu zabezpečíme proti vetru. Rovnako to platí aj o malinách v črepníku, pričom sa neodporúča ich zimovanie vo vnútri.

 

Arktická malina netrpí špecifickými chorobami ani náchylnosťou na rôzne druhy parazitov. Ak sa objaví parazit či choroba, pôvodcu môžeme hľadať v prehnojení rastliny či nedostatku výživy v pôde.

 

Arktická malina ako súčasť chutného šalátu

Arktická malina sa hodí nie len do chutných dezertov, ale aj do zeleninových šalátov. Na prípravu zeleninového šalátu budeme potrebovať:

 

- 200g rukoly
- 200g šalátovej zmesi
- 50g parmezánu, príp. eidamu
- 150g malín
- Restované píniové oriešky podľa preferencií
- Čierne korenie
- Štipka soli
- Olivový olej

 

Postup:

1. Polovicu malín rozmixujeme najemo a následne prepasírujeme cez jemné sito, čím vytvoríme chutný malinový dresing. Parmezán nastrúhame na šalátovú zmes s malým množstvom olivového oleja.

2. Podľa chuti môžeme pridať rukolu, horčicu  a množstvo malinového dresingu.

3. Naservírujeme do misky či hlbokého taniera a podávame chladené.