Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Spoznajte bulharský cesnak s bohatými súkvetiami

Bulharský cesnak je netradičnou skalničkou, ktorá zaujme každého pestovateľa. Hoci je výška dospelej rastliny 60-80 centimetrov, všetko záleží od stanoviska, kde ju vysadíme. Najlepšie sa bulharskému cesnaku darí na slnečnom stanovišti, čo nakoniec ovplyvňuje aj veľkosť a množstvo okrasných ružíc. Bulharský cesnak, Allium bulgaricium, je viacročná cibuľovina, ktorá sa hodí predovšetkým do skaliek - do vyššieho a stredného pásma. Rovnako túto rastlinu môžeme využiť aj na rez. Kvety bulharského cesnaku sú uložené do ružice, ktorá obsahuje až 20 takýchto kvietkov. Kvety nadobúdajú bielu až červenú farbu, pričom k stredu kvetu sa ich farba zintenzívňuje. 

 

Ako pestovať bulharský cesnak? 

Pestovanie bulharského cesnaku nie je náročným počinom. Základom je výber vhodného stanovišťa so správnou akosťou pôdy. Bulharskému cesnaku vyhovuje priepustá piesčitá pôda s dostatkom živín. Vyhnite sa premočenej pôde, ktorá môže zapríčiniť hnitie koreňov rastliny. Výber správnej pôdy je dôležitý aj pri prvých fázach rastu. V nepriepustnej pôde má cibuľa problém s rastom nadzemných častí rastliny. 

 

Túto rastlinu v podobe cibule vysádzame v turnuse od septembra do októbra a kvitnutia sa dočkáme počas mája a júna. Ako sme vyššie zmienili, rastlina vyžaduje slnečné až polotienisté stanovisko a vysádzame ju do vyššieho pásma skalky.

 

Bulharský cesnak a jeho výsadba

 

Výsadba bulharského cesnaku nie je náročná. Základným predpokladom úspešného rastu a vzniku kvetenstiev je vitalita cibule. Pred kúpou cibule ju vizuálne skontrolujeme či nie je porušená, nehnije prípadne nie je napadnutá plesňou. Pleseň je častou komplikáciu najmä v prípadoch, kedy je cibuľa ponechaná na tmavom a teplom mieste s vysokým podielom vlhkosti v ovzduší. Rovnako skontrolujeme či nie sú cibuľoviny mäkké. 

 

Ak máme cibuľoviny zakúpené, odporúčame sadiť aspoň 5 kusov blízko seba pre lepší efekt, vyhĺbine jamu, približne 10 centimetrov do hĺbky. Rovnako odstránime všetky korene burín či iné nepotrebné rastliny, ktoré by mohli ohroziť rast cibuľovín. Ak máme v oblasti výsadby problém s hlodavcami, umiestnime cibuľoviny do špeciálnej nádoby, ktorá zabráni ohryzom od týchto živočíchov. 

 

Po uložení cibúľ ich výdatne polejeme. S pravidelnou zálievkou pokračujeme ešte niekoľko dní po výsadbe. 

 

Zalievanie a hnojenie

 

Bulharský cesnak je veľmi nenáročný na zalievanie, pričom mu postačuje bežný úhrn zrážok. Prispieva tomu aj fakt, že obdobie kvitnutia je primárne počas mája až júna, kedy teploty bývajú pomerne mierne. V prípade nutnosti zalievame rastliny ku koreňom tak, aby sme nespálili jej nadzemnú časť. 

 

Hnojenie pri cibuľovinách nie je potrebné, nakoľko nemajú veľkú spotrebu živín. Cibuľovej rastline, vrátane bulharského cesnaku, postačuje výživná pôda, do ktorej môžeme na začiatku jari primiešať zrelý kompost. 

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami 

 

Zimnú ochranu prevádzame jednoduchým spôsobom. Nadzemné časti rastliny odrežeme čo najbližsie k hranici. Cibuľovinu môžeme vybrať a uložiť na suché a tmavé miesto. Cibuľu nikdy neumývame! Druhou možnosťou, v prípade že sa chcete z kvetov tešiť aj druhý rok, je odrezanie nadzemnej časti a zatlačenia cibule hlbšie do zeme. Týmto spôsobom zabezpečíme jej prezimovanie. 

 

Ochrana pred škodcami je takmer nepotrebná, keďže cibuľoviny len veľmi zriedka napadá cicavý hmyz. Ako sme vyššie spomenuli, problémom môže byť práve hlodavce - pri výsadbe cibule umiestňujeme do špeciálnej nádoby. Dbáme však na to, aby nádoba nebola príliš hlboko v zemi - cibula by nemusela vyklíčiť.