Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

STARKL bobuľoviny: Od brusníc po ríbezle

Bobuľoviny sú čoraz vyhľadávanejším typom ovocia. Okrem výbornej, často kyslej až sladkej chuti, ponúkajú široký zdroj vitamínov a minerálov potrebných pre funkciu ľudského organizmu. Výsadba bobuľovín v záhrade si vo všeobecnosti nevyžaduje špecifické podmienky, a to okrem čučoriedok. Vďaka novým šľachtiteľským odrodám sa bobuľoviny ľahko prispôsobujú rôznym teplotným pásmam, a preto je možné ich pestovať aj v severných oblastiach Slovenska. Šľachtenie taktiež prispieva k lepšej odolnosti voči chorobám a parazitom. Vďaka tomu môžeme z úrody vyťažiť čo najviac. 

 

Bobuľoviny a ich vplyv na zdravie 

 

Konzumácia bobuľovín vplýva na zdravie vo veľkej miere, čo potvrdili aj viaceré štúdie zaoberajúce sa neurovýživou. Základom takmer každej bobuľoviny je značný podiel draslíka, horčíka, vápnika či fosforu. Ďalej sú to vitamíny zo skupiny B, vitamín A a E. Mnoho z nižšie spomenutých bobuľovín vynikajú antioxidačnými a antiseptickými (protizápalovými) účinkami. Stretnúť sa môžeme s priaznivými účinkami na anomálie tlaku krvi, zlepšovanie stavu pleti a nechtov (vďaka vysokému podielu zinku) a taktiež aj s protikarcinogénnymi vlastnosťami. 

 

Egreše 

 

Účinky na zdravie: Egreš je bohatým zdrojom kremíka, ktorý podporuje udržanie pevného cievneho systému. Vďaka množstvu vlákniny obsiahnutej v egreši (3,6 g/100g) podporuje trávenie a správnu činnosť čriev. Vitamín A a E účinne bojujú proti ochabnutiu očných svalov a podporujú celkovú produkciu kolagénu. 

 

Pestovanie: Základom pestovania egrešov je zabezpečenie priedušnej pôdy s malým percentuálnym množstvom vlhkosti. Egreše vysádzame do polotieňa až tieňa, najlepšie blízko ríbezľov s ktorými sa dobre znášajú a poskytujú im čiastočný tieň. Vysádzame do neutrálnej až mierne kyslej pôdy a zálievku regulujeme podľa priemerného úhrnu zrážok - vyhýbame sa premočenej pôde. 

 

Ríbezle 

 

Účinky na zdravie: Ríbezle sú plodinou pri ktorých môžeme využívať nie len bobule, ale aj stonky či listy. Medzi kladné účinky patrí značný vplyv pri liečbe obličkových kameňov, spriechodňovaní upchatých ciev a liečbe rôznych kožných ochorení, pri ktorých pomáhajú odvary z listov ríbezlí. 

 

Pestovanie: Ríbezle majú niekoľko druhov (červené, čierne, zlaté a biele). Vo všeobecnosti však platí, že obľubujú priedušnú pôdu s dostatkom slnečného žiarenia. Už pri výsadbe zbavujeme pôdu burín a koreňových zvyškov. Kvantita úrody je podmienená správnym rezom, zálievkou a umiestnením kra či polokra. 

 

Jahody

 

Účinky na zdravie: Okrem toho, že jahody sú veľmi chutnými bobuľovinami môžeme hovoriť aj o mimoriadnych účinkoch. Vysoký obsah vlákniny, draslíka,  zinku a rôznych antioxidantov priaznivo vplývajú na liečbu kĺbových zápalov, korekciu krvného tlaku a viac ako 87% plodu jahody tvorí voda. 

 

Pestovanie: Spôsobov pestovania jahôd je niekoľko. Takisto je rozdielom či sa chceme venovať pestovaniu klasických odrôd, alebo popínavých jahôd. Základom je výber zdravej a rozvinutej sadenice, ktorú vyberáme už na jar. Starostlivosť o jahody počas jari vplýva na úrodu počas leta. Slnečné stanovisko, dostatočná zálievka s mulčovacím materiálom sú základ pre pestovanie jahôd.  

 

Maliny 

 

Účinky na zdravie: Maliny obsahujú vysoké množstvo biotínu čo má značný vplyv na kvalitu pokožky a vlasov. Rovnako ako aj vyššie spomenuté bobuľoviny priamo vplýva na rozširovanie ciev a zlepšuje ich priechodnosť. Malinový olej je skvelým prostriedkom ako zmierniť prejavy ekzému a iných kožných problémov. 

 

Pestovanie:  Malinám vyhovujú chladnejšie podmienky severného Slovenska. Vyžadujú hlinito-piesočnatú pôdu a priamy dopad slnečných lúčov. Okrem pravidelného rezu a zálievky počas dozrievania plodov je ich pestovanie nenáročné. Pestovatelia majú na výber z mnohých odrôd - japonská malina

 

Čučoriedky 

 

Účinky na zdravie: Čučoriedky obsahujú vysoký podiel vitamínu C, vďaka čomu zabraňujú rozširovaniu infekcie v tele. Fungujú aj ako výborný antioxidant a vďaka tomu znižuje výšku cholesterolu - prispieva k správnej funkcií srdcového svalu. 

 

Pestovanie: Sadenie čučoriedok je základným krokom k ich pestovaniu. Čučoriedky majú radi kyslú pôdu, nikdy nie ťažkú a neustále premočenú. Dôležitá je pravidelná zálievka, ktorá však nespôsobí hnitie rastliny. Moderná je výsadba rôznych druhov, napr. kamčatská čučoriedka