Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

STARKL ŠPECIÁL: Rebarbora - pestovanie, zber aj recepty

Rebarbora, Rheum rhaponticum, sa zaraďuje medzi vždyzelenú zeleninu, ktorá ponúka nespočetné množstvo zdravotných benefitov. Rebarbora je bohatý zdroj poskytujúci vysoký obsah kyseliny jablčnej, šťaveľovej a citrónovej, a preto je pre ňu charakteristická kyslá chuť. Rebarbora pochádza pôvodom z Ázie, ale v našich končinách sa z nej stala veľmi obľúbená plodina, ktorú najčastejšie využívame do rôznych koláčov či ako zaváraninu. Obľúbenou plodinou sa stala nie len vďaka svojej výraznej a kyslej chuti, ale aj z pohľadu obsahu rôznych vitamínov - vitamín A, B3 niacín, vitamín K, B9,B5 ale aj horčík, draslík, mangán a železo. 

 

Rebarbora z pohľadu pestovania nie je zložitou plodinou. Po dostatočnom zakorenení a dosiahnutí parametrov dospelej rastliny si nevyžaduje takmer žiadnu špeciálnu starostlivosť. Plodivosť podporíte zálievkou počas horúcich a suchých dní. 

 

Ako pestovať rebarboru? 

Ako sme vyššie zmienili, pestovanie rebarbory je jednoduché a s prehľadom ho zvládne aj záhradkár začiatočník. Výsadbu započíname od marca až do posledných miernych októbrových dní. Vyberáme si dni, kedy nie je prílišné sucho ani horúco. Rebarbora potrebuje po zakorenení dostatok vlahy. 

 

Rebarbora si vyžaduje slnečné stanovisko, avšak nezaškodí jej ani polotieň (bude rásť menej intenzívne). Vo všeobecnosti si rebarbora vyžaduje približne 6 hodín slnečných lúčov denne, a to najmä kvôli svojim veľkým jemným listom. Rebarbora nie je náročná na výber zeminy, prispôsobí sa takmer každému typu pôdy. 

 

Rebarbora a jej výsadba

 

Rebarboru vysádzame do voľnej pôdy, v črepníku je malá pravdepodobnosť že sa urodí kvalitná úroda. Ak by sme pestovali rebarboru v črepníku, tak dužinaté stonky, ktoré sú zároveň žiadanou plodinou, by nedosahovali dostatočnú výšku ani hrúbku. Dostatočný priestor pre rast koreňov rebarbory je základným predpokladom jej úspešného rastu.  Pred samotnou výsadbou danú oblasť zrýľujeme a odstránime rôzne korene, ktoré by mohli zabraňovať progresívnemu rastu koreňov rebarbory. 

 

Rebarboru vysádzame do jamy, ktorá je 1x väčšia ako je samotná voľnokorenná rastlina. Po prihrnutí zeminou jej doprajeme dostatočnú zálievku, ktorú opakujeme niekoľko dní po jej vysadení. 

 

Zalievanie a hnojenie

 

Dospelá rastlina rebarbory si nevyžaduje takmer žiadnu zálievku. Postačujú jej podzemné zásoby vody, alebo úhrn zrážok. Rebarbora taktiež veľmi dobre znáša obdobia vysokých teplôt a obdobia sucha. Počas týchto období môžeme rebarbore pokojne dopriať výdatnú zálievku. 

 

Hnojenie rebarbory nie je vôbec potrebné. Rebarbora ťaží živiny potrebné pre podporu rastu zo slnečného žiarenia a z humusovej pôdy. V prípade núdze môžeme aplikovať dlhodobé hnojivo, ktoré do pôdy vypúšťa živiny postupne. 

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami 

 

Rebarbora nepotrebuje žiadnu zimnú ochranu. Nemá problém prekonať aj tuhšie mrazy. 

 

Rovnako nie je ani napádaná škodcami. Škodcovia sa vyskytujú len ojedinele, a to vo foriem húseníc, ktoré okusávajú veľké lopúchovité listy - vo väčšine prípadov samotné dužinaté stonky určené na konzumáciu netrpia žiadnu ujmu ani nie sú nijak znehodnotené. 

 

Recept na rebarborový koláč

Rebarborový koláč je skvelým spôsobom ako zužitkovať vašu úrodu. Do koláčov prináša rebarbora špecifickú chuť a jemnú kyslosť. Vyskúšajte recept na rebarborový koláč s jahodami. 

 

Ingrediencie na cesto 

 

- 340 g hladká múka
- 1 štipka soli 
- 2 PL práškového cukru 
- 100 g masla
- 80 ml studenej vody 

 

Ingrediencie na náplň

 

- 1 balenie vanilkového cukru 
- 200 g rebarbory
- 200 g jahôd
- 2 PL trstinového cukru 
- 2 PL kukuričného škrobu

 

Postup

 

1. Ingrediencie na cesto spojíme vo väčšej mise. Výsledkom nebude hladké cesto, ale tzv. mrvenica. Následne pridáme aj studenú vodu (nikdy nie horúcu, cesto by sa nám zrazilo), a cesto pravidelným pohybom miesime. Dostaneme jemnú a hladkú konzistenciu, ktorú zabalíme do priehľadnej fólie a umiestnime do chladničky na cca 45 minút. 


2. Kým je cesto v chladničke, pracujeme s ingredienciami na náplň. Rebarboru ošúpeme a nakrájame na jemné kolieska. Pridáme cukor, škrob a necháme odstáť niekoľko minút pre prepojenie chutí. 


3. Odstáte cesto vyberieme z chladničky, vyvaľkáme ho do kruhu, ktorý je o ⅓ väčší ako priemer kruhovej formy s nízkym okrajom. Vložíme ho do formy, pridáme predpripravenú náplň a okraje vytiahneme dohora a smerom dovnútra. 


4. Pečieme približne n 180 stupňoch Celzia, cca 50 minút. Na záver koláč pocukrujeme preosiatým práškovým cukrom a okraje cesta potrieme rozmiešaným vajíčkom. 

 

Prajeme dobrú chuť!