Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

STARKL tip: Starostlivosť o trávnik na jar

Keď sa po dlhej zime zazelená trávnik na záhrade, je to pastva pre oči. A tiež jasné znamenie, že jar už nie je len vo vzduchu, ale skutočne tu. Mnohí záhradkári venujú starostlivosti o trávnik a jeho pestovaniu viac pozornosti než zeleninovým záhonom. Pestovaný trávnik si totiž vyžaduje viac, než iba poliať. A nie je to márna práca, hlavne na jar trávnik totiž svojim vzhľadom dáva okamžite znať, ako je o neho postarané.

 

Ako sa starať o trávnik na jar

Po mesiacoch oddychu potrebuje trávnik na jar trochu prebudiť k životu. K prosperite si nárokuje dostatok živín, vlahy, vzduchu a preriediť od starých odumretých častí. K pravidelným jarným prácam na záhrade teda patrí kosenie, hnojenie, polievanie a vertikulácia trávnika.

 

Skôr než sa pustíte do roboty, prejdite sa po záhrade a urobte si vizuálnu kontrolu trávnika. Zistite kde sú voľné plochy, spálená tráva, alebo naopak plesne. Pozbierajte zvyšky napadaného lístia a drobné konáriky, ktoré odvial vietor. A potom už smelo do kultivácie jarného trávnika. Na voľné plochy je potrebné vysiať novú trávu, plesne odstráni správne zvolený postrek. O ostatných prácach si prečítate nižšie.

 

Hnojenie

Hnojením dodávame trávniku na jar živiny potrebné k rastu a prosperite. Na trhu sú bežne dostupné dva typy hnojív a to granulované a tekuté. Na jar používame hnojivá na báze dusíka, ktoré podporujú rast, silu a odolnosť trávy. Hnojenie pomáha len tam kde už trávnik rastie, na prázdnych miestach, kde nič nie je nepomôže ani hnojivo a trávu tam budete musieť vysiať.  

 

S hnojením začíname, až keď pominú posledné mrazy. Po pohnojení trávu nezabudnite zaliať výdatnou zálievkou. Pomôžte si tak, ako to kedysi robili naši rodičia a sledujte počasie. Ideálne je hnojiť pred očakávanými zrážkami, ktoré trávu polejú rovnomerne a ušetria vám prácu. Pozor, s hnojivom to nepreháňajte, a aplikujte ho rovnomerne, tráva by sa pri prehnanej dávke mohla spáliť a namiesto nového trávnika vám ostanú len žlté fľaky. Tie však môžu mať viacero príčin.

 

Polievanie

Aj tráva je živý organizmus a na svoje prežitie nutne potrebuje vodu. Obdobia bez zrážok teda vykrývame polievaním. I na pohľad banálne polievanie trávnika má svoje pravidlá, aby sme dosiahli očakávané výsledky.

 

Komu sa nelení, tomu sa zelení. Privstaňte si teda ráno a polejte trávnik skôr, než naň dopadnú prvé slnečné lúče. Voda stihne vsiaknuť do pôdy a odpariť sa. Ak by ste polievali za slnečného dňa, trávnik sa môže spáliť. Drobné kvapky vody sa neodparia, ale ostanú na steblách a budú na nich pôsobiť ako šošovka, cez ktorú slnečné lúče trávu zohrejú až sa spáli.

 

Mnohí záhradkári po týchto skúsenostiach polievajú trávnik večer. Ani táto možnosť nie je najlepšia. Na jar bývajú noci ešte chladné, preto trávnik ostane dlhé hodiny vlhký, čo podporuje vznik a šírenie plesní. S výdatným polievaním pokračujeme i počas leta až do jesene. O jesennom polievaní trávy sa viac dozviete v tomto článku.

 

Vertikulácia

Ďalšou neoddeliteľnou súčasťou jarnej údržby trávnika je vertikulácia teda prevzdušňovanie. Robí sa vertikulátorom, alebo postačia i hrable. Trávnik je potrebné prevzdušniť aby dýchal a aby sa udupané a suché nánosy trávy, či vyrastajúci mach oddelili.

 

Vertikuláciu prevádzame na trávniku, ktorý má za sebou aspoň jednu sezónu. Musí byť dobre zakorenený, inak by sme pri prevzdušňovaní poškodili mladé korienky, ktoré sa úplne oddelia a trávnik bude zničený. Vertikuláciou pomáhame koreňom dostať sa k živinám. Je to teda prvá práca, ktorej venujeme pozornosť v rámci jarnej starostlivosti.

 

Pokiaľ nevlastníte vertikulátor, postačia i obyčajné hrable. To, že trávnik potrebuje trochu vzduchu vám dá jasne najavo. Všímajte si ako voda pri polievaní vsakuje, či tráva nie je suchá, a tiež jej celkový vzhľad. Skôr, než vytiahnete z kôlne vertikulátor, trávu najprv polejte. Následne, po cca dvoch, troch dňoch môžete prevzdušniť. Bezprostredne po vertikulácii trávnik nevyzerá hneď k svetu, nemajte však obavy, časom sa to upraví a opäť pekne sadne.  

 

Príprava na leto

Iba zdravý a silný trávnik je pripravený odolávať dlhým suchým a teplým dňom. Venujte teda starostlivosti o trávnik na jar dostatok času a pozornosti. Súčasťou starostlivosti je samozrejme kosenie trávy. Pri prvom jarnom kosení skráťte steblá o cca 1/3. Následne už môžete kosiť do bežnej výšky.

 

Frekvencia kosenia je rôzna, každý záhradník má na kosenie vlastný grif. Bežne sa odporúča kosiť raz, alebo dvakrát za týždeň. I tu platí, že všetkého veľa škodí, ak teda budete kosačku po záhrade preháňať pričasto, môžete si trávnik spáliť. Aby prosperoval, potrebuje mať určitú výšku, vďaka čomu si udržuje vlahu.

 

Trávu kosíme iba keď je suchá. Mokrá sa bude lepiť na nože kosačky a práca bude zbytočná. Kosenie je šetrnejšie, keď na trávu nepáli slnko. Väčšina kosačiek má zberný kôš. Z času na čas ho však môžete zložiť dole a nechať drobné pokosené kúsky trávy na trávniku. Kosíte a zároveň hnojíte svoj trávnik v jednom úkone. Tento spôsob sa osvedčil najmä počas teplých letných dní, keď dlhšie udržuje vlhkosť.

 

Starostlivosť o trávnik na jar je komplexná záležitosť, ktorá si vyžaduje viacero úkonov. Nevynechávajte ich a venujte svojmu trávniku dostatok pozornosti. Je totiž dôležitou súčasťou záhrady, kde trávime veľa voľného času v kruhu blízkych a priateľov a kde sa cítime dobre. Niet krajšieho pocitu, ako sa prejsť bosý po rannej rose na tráve, alebo nechať steblá poštekliť detské nôžky.