Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

STARKL tipy: Pestovanie melónov

Máte radi melóny? Ktorá odroda je vašou obľúbenou? Väčšinou ich kupujeme na trhovisku či v stánkoch, ktoré sú rok čo rok rozložené pri frekventovaných cestách. Sladké chutné melóny obsahujú až 93% vody, preto sú nielen šťavnaté, ale tiež veľmi obľúbené pri redukčnej diéte. Mysleli ste si, že melón je vašim obľúbeným ovocím? Nenechajte sa pomýliť. Patrí k zelenine, pretože je príbuzný s tekvicami. Skúste si tento rok vypestovať melón na vlastnej záhrade a ten z melónového stánku už nebudete chcieť. Poradíme vám ako dosiahnuť bohatú úrodu zdravých plodov a na čo si dať pri pestovaní pozor.

 

Ako pestovať melóny

Melóny k nám prišli z Afriky a preto ak chcete dosiahnuť bohatú úrodu, musíte im vytvoriť podmienky, ktoré sú pre nich prirodzené. Základom je dostatok slnečného svetla, tepla a vody. Melóny vyžadujú pomerne veľa živín, preto je potrebné pôdu prekypriť a hnojiť kompostom, či iným organickým hnojivom. Od semienka si ich vypestujete tak, že zasejete ešte koncom marca. Na sladké plody si chvíľu počkáte, potešia vás asi o 100 dní. Ale pekne po poriadku.

 

Skleník alebo fólia

Semienka vyžadujú na klíčenie veľa tepla a vody. Jedným spôsobom ako si dopestovať zdravé priesady je zasadiť ich plastových téglikov a pravidelne zalievať. Pôda musí byť zalievaná, ale nie premočená. Ak vlastníte skleník, či fóliovník, môžete si priesady vypestovať i tam. Na klíčenie vyžaduje melón aspoň 26°C. Keď majú priesady aspoň dva trvalé lístky, môžete ich presadiť do pôdy na záhrade.

 

Záhrada

Stanovisko pre melóny je potrebné si vopred dobre pripraviť. Pôdu prekyprite a pohnojte. Aby vám rastliny dobre rodili veľa šťavnatých a veľkých melónov, potrebujú veľa výživy. Do pôdy na záhrade presádzame až koncom mája, keď už vonku nehrozia nočné mrazy. Tie by melónom ublížili a úroda by bola preč. Vyberte si dostatočne veľké stanovisko s prísunom slnka a zavlažujte denne. Priesady sadíme vo vzdialenostiach v závislosti od odrody. Radi vám pritom poradíme. Široký výber rôznych druhov melónov nájdete aj v STARKL e-shope. Vyberte si tú vašu a poďte do toho.

 

Problémy pri pestovaní melónov

Mnoho pestovateľov má pred pestovaním melónov prirodzený rešpekt. Ten je v poriadku, no nech vám nebráni vyskúšať to! Poradíme vám, akých chýb sa vyvarovať a dosiahnuť bohatú úrodu. Melóny kvitnú samičími a samčími kvetmi. Aby ste dosiahli plody, je potrebné samičie kvety opeliť, tie však často kvitnú iba jediný deň. Postarajte sa preto o dostatok hmyzu v záhrade a vysaďte si tam kvetinové záhony, ktoré týchto potrebných pomocníkov k vám prilákajú. Melóny by nemali byť zasadené príliš ďaleko od seba, sťažuje to totiž opeľovanie. Taktiež príliš hustá výsadba môže úrodu znížiť, pretože rastlinky posadené príliš blízko budú o živiny a závlahu súperiť.  Častým problémov melónov sú nepravidelné tvary plodov, či rôzne veľkosti a zlá chuť. To môže byť spôsobené počasím, veľkými výkyvmi v teplotách, či premočením. Nie všetko vie záhradkár ovplyvniť, no na mnohé sa dá pripraviť. Melóny zavlažujte denne primeraným množstvom vody. Tá by mala byť odstáta na slniečku, aby nebola príliš studená a mala prirodzenú teplotu. Počasiu síce nerozkážete, no môžete sa mu prispôsobiť. Výkyvom teplôt predídete, ak rastlinky prisypete vrstvou mulču. Ten udrží nielen vlhkosť, ale i stálu teplotu pri koreňoch.

 

Kedy je melón zrelý?

To, že je melón zrelý sa naučíte rozpoznávať postupne. Prvým znakom je sýto žltá farba na mieste, kde je melón v kontakte s pôdou. Ďalšou skúškou je suchá stonka, ktorá sa ľahko oddeľuje. V neposlednom rade skúste na melón zaklopať. Ak vám odpovie dutým zvukom, je pripravený potešiť vás svojou ľahodou chuťou.