Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Starostlivosť o jahody na jar: Na toto by ste nemali zabudnúť

Jar je ročným obdobím, počas ktorého sa udeje v prírode azda najviac zmien. Ako pestovatelia sa týmto prirodzeným zmenám musíme prispôsobiť a v prípade potreby reagovať vhodnou reakciou. Starostlivosť o jahody na jar spočíva predovšetkým v obnovovaní a regenerácií starých sadeníc jahôd, zatiaľ čo počas tohto obdobia vysádzame nové.

 

Starostlivosť o jahody počas jari - Čím začať?

Jar je súčasťou vegetačného obdobia jahôd kedy sa deje najviac zmien, ktoré určujú aj to, akú úrodu bude jahoda mať. Je veľmi ťažké posúdiť, ktorá jahoda sa považuje za starú. To, ktorú jahodu treba zlikvidovať musíme jednoducho odsledovať. V prípade ich neplodnosti nevyrastú žiadne puky ani kvety a buď sa jedná  o veľmi staré jahody či novo zasadené. Novovysadené sadenice plodia až približne po jednom roku.

 

Ako sme už vyššie zmienili, jar je súčasť vegetačného obdobia jahôd. Znamená to, že počas tohto obdobia sú jahody mimoriadne náchylné na napadnutie parazitmi, alebo inými škodcami. Väčšina z týchto škodcov napadá stonku prislúchajúcu k výhonku s kvetom či pukom, z ktorého sa mohla stať po dozretí plodina. Škodcovia jahôd sú najmä kvetovka jahodová či roztočík jahodový, ktorých škody napáchané na jahodovisku spoznáme veľmi jednoducho. Okamžite reagujeme špeciálnym postrekom, škodcovia sa môžu rozšíriť aj na iné plodiny, zväčša na rastliny drobných ovocí - maliny, černice a pod.

 

Obdobie jari je o regenerácií stanoviska daných plodín, samotné rastliny prejdú regeneráciou aj bez našej pomoci. Mnohí z pestovateľov využívajú rôzne spôsoby pestovania jahôd medzi ktoré patrí aj klasické pestovanie jahôd na slame. Začiatok týchto prác podmieňuje aj to, ako sme zazimovali jahody v prechádzajúcom roku.

 

Niektorí pestovatelia preferujú prikrytie zeminou ihličím,  iným vystačí mulč v podobe prikrytia senom. Nech už sme si vybrali akýkoľvek spôsob musíme túto vrchnú vrstvu odstrániť čím skôr. Výhoda zeme je to, že neprenáša plesne rovnako ako aj ihličie, ktoré sa usuší. O slame toto potvrdiť nemôžeme, v prípade premenlivej, príp. teplej, zimy môžu vznikať sparené miesta, ktorých následkom sa vytvorí pleseň. Plesnivieť môže začať aj budúcoročná úroda, ale aj celá rastlina.

 

Ak sme odstránili spôsob zazimovania, siahneme po záhradníckych nožniciach. Odstránime výhonky, ktoré zimu neprežili, rovnako ako suché výhonky či zvyšné poplazy, ktoré sme nestihli odstrániť v minulom roku. Odstránenie poplazov je dôležité kvoli prílišnému vyťažovaniu rastliny..

 

Ďalej vytrháme burinu, ktorá mohla medzičasom vzniknúť a postupujeme nastieľaním čerstvého mulču. V prípade, že používate iný mulčovací materiál ako je slama, postupujte podľa špecifického návodu. Takýmto mulčovacím materiálom môže byť napríklad záhradnícka textília špeciálne určená pre potreby pestovania jahôd.

 

To, či potrebujete hnojivo na jahody musíte vedieť podľa toho, akú úrodu vám poskytli počas minulého roka. Ak máte staré sadenice, doprajte im trochu živín v podobe špecifického hnojiva. Rovnako však môžete siahnuť po domácky vyrobenom hnojive, ktoré je mnohokrát účinnejšie hoci príprava môže byť zdĺhavá.

 

Súčasťou jari je aj vysádzanie nových sadeníc, ktoré sme mohli získať poplazmi či jednoducho zakúpením nových sadeníc. Jahody sadíme do bežného jahodoviska, pomerne plytko. Zásadou je vynechanie srdiečka rastliny nad zemou tak, aby mohli listy voľne rásť. Nesnažíme sa okolie jahôd okopávať, mohli by sme porušiť ich plytký koreňový systém.

 

Jar je obdobím, vďaka ktorému si vieme zabezpečiť výdatnú úrodu, ale dôležitým faktorom je správna a najmä dôkladná starostlivosť.