Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Svätojánska bylina: Ľubovník bodkovaný upokojí vašu myseľ

Ľubovník bodkovaný je žiarivo žltá trvalka, ktorú môžeme nájsť na okrajoch lesných ciest, na lúkach a poliach. Ľudovo sa nazýva svätojánska bylina, trezalka alebo čarovník. Rastlina bola v stredoveku považovaná za čarovnú a liečivú bylinu.

 

Ľubovník bodkovaný – hypericum perforatum

Ľubovník bodkovaný je vytrvalá, 30 až 60 cm vysoká bylina s plazivým podzemkom, z ktorého vyrastajú početné tuhé byle s ústretovými listami. Kvitnúce byle sú v hornej časti vidlicovito rozvetvené. Žlté kvety ľubovníka sú pravidelné – päťpočetné a môžu byť veľké až 25 milimetrov. Kvitne koncom júna až do augusta.

 

Spodné listy sú dlhé asi 3 centimetre a majú pretiahnutý vajcovitý tvar. Okvetné lístky sú kopijovité. Korunné plátky majú viditeľné silicové nádržky (priesvitné bodky) a roztrúsené čierne žliazky, ktoré obsahujú červené farbivo – hypericín. Plodom ľubovníka je tobolka.

 

Hypericín, ktorý v ľubovníku nájdeme, sa kedysi nazýval „krv svätého Jána”. Červenému farbivu rastlinka vďačí aj za množstvo povier, ktorou bola v minulosti opradená. Ak dobytok spásol priveľa ľubovníka, mlieko získalo ružovú farbu. Verilo sa, že farba je znakom urieknutia. Ľubovník sa tiež vešal nad sväté obrázky, aby odpudil zlo.

 

Účinky ľubovníka na ľudský organizmus

Ľubovník bodkovaný sa na liečebné účely používa už od starovekých gréckych čias. Aj v dnešnej fytoterapii nachádza široké uplatnenie a jeho liečivé vlastnosti možno právom označiť za výnimočné. 

 

Ľubovník je známy ako prírodný liek na nervy, nakoľko má mierne sedatívne účinky. Upokojuje myseľ a pomáha pri duševnej nepohode, úzkosti, depresii, ale aj migréne a nespavosti. Dôležité je podotknúť, že ľubovník sa neodporúča užívať spolu s antidepresívami alebo inými sedatívnymi liekmi.

 

Vedci si dlho mysleli, že hlavný podiel na liečivých účinkoch má práve hypericín. Nové informácie ale naznačujú, že upokojujúce vlastnosti prinášajú iné chemické zlúčeniny v tejto rastline, hlavne hyperforín. Ten pôsobí na nervovú sústavu a tým reguluje náladu.

 

Podľa bylinkárov má ľubovník množstvo blahodarných účinkov na ľudské telo. Lieči pečeň, žlčník, prekyslený žalúdok, vredy, močové cesty a rad gynekologických ťažkostí. Podporuje srdce a krvný obeh, upokojuje nervovú sústavu a pomáha pri tráviacich problémoch. Ľubovník má tiež protizápalové účinky, používa sa vo forme mastí alebo bylinkového kúpeľa pre liečenie poranení a kožných ochorení.

 

Kedy ľubovník neužívať

 

Ľubovník by sa nemal užívať dlhodobo. Pri duševných problémoch by to malo byť najdlhšie po dobu 2 mesiacov, po ktorých nasleduje mesačná prestávka. Bylinu by nemali užívať ľudia s nízkym krvným tlakom alebo ťažkou cukrovkou, tehotné a dojčiace ženy. Ľubovník taktiež zvyšuje citlivosť pokožky na UV žiarenie, pri jeho užívaní je preto vhodné vyhýbať sa dlhému pobytu na slnku. 

 

Pestovanie a zber

Ľubovník je u nás prosperujúcou divokou kvetinou, ktorú môžeme pestovať aj v záhrade. Darí sa mu vo väčšine typov pôd. Rozmnožujeme ho buď výsevom, alebo koreňovými odrezkami odobratými na jar alebo na jeseň. Pestujeme na slnečnom stanovisku alebo v polotieni. Vysádzame na jar, pri miernych teplotách a po posledných mrazoch. 

 

Rastlinu zbierame najlepšie na začiatku kvitnutia, pokiaľ sú ešte všetky kvety mladé. Podľa starých bylinkárov má ľubovník najlepšie účinky počas svätojánskej noci. Striháme kvitnúcu vňať, 15 až 30 centimetrov dlhé vrcholčeky aj s listami. Stonky zviažeme a zavesíme na tmavé a suché miesto, aby kvety uschli a nestratili farbu. Sušenie by malo trvať približne 2 týždne.

 

Ľubovník bude skvelým zdrojom nektáru pre včely a iné opeľovače, záhrada tak bude v letných mesiacoch plná života. Treba mať na pamäti, že ľubovník je v podstate burina, rýchlo sa šíri a v záhrade môže zahltiť ostatné kvety a bylinky. Predísť tomu môžeme tak, že ho zasadíme do samostatného kvetináča.

 

Spracovanie ľubovníka

Sušenú vňať a kvety môžeme použiť vo forme bylinkového čaju samostatne alebo v zmesi s ďalšími bylinami, napríklad s medovkou. Veľmi účinnou liečebnou formou je aj tinktúra alebo masť. Z ľubovníka sa pripravuje známy ľubovníkový „svätojánsky” olej karmínovej farby.

 

Čaj z ľubovníka

 

Na prípravu ľubovníkového čaju môžeme použiť čerstvé aj sušené kvety. Asi 2 čajové lyžičky zalejeme 400 ml horúcej vody a necháme lúhovať aspoň 3 minúty. Do bylinkového čaju môžeme pridať medovku, rumanček alebo mätu. Podľa potreby dochutíme medom.

 

Svätojánsky olej

 

Ľubovníkový olej sa tradične používa na liečbu rôznych poranení, popálenín alebo kože spálenej od slnka. Pripravíme ho tak, že sušené kvety zalejeme kvalitným rastlinným olejom a necháme macerovať na slnečnom mieste 3 až 4 týždne. Raz za pár dní premiešame. Olej sa postupne zafarbí do ružova. Po mesiaci scedíme a môžeme používať.

 

Ľubovníková masť

 

Masťou z ľubovníka môžeme masírovať boľavé kĺby a svaly. Na jej výrobu použijeme ľubovníkový olej, ktorý môžeme spojiť s ďalšími bylinkami alebo koreninami. Zázvorový prášok či kajenské korenie v tejto masti pomôže so zahriatím a prekrvením. Korenie zohrievame v ľubovníkovom oleji asi 15 minút, použijeme parný kúpeľ a následne scedíme.

 

Základom masti je bambusové maslo a včelí vosk v pomere 1:1. Rozpustíme ich vo vodnom kúpeli a pridáme ľubovníkový olej obohatený o koreniny. Dobre premiešame, nalejeme do nádoby s viečkom a necháme vychladnúť.