Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Táto nektarinka má listy sfarbené do červena

Nektarinka je obľúbeným letným ovocím, ktoré nesmie chýbať v žiadnej ovocnej záhrade. Odroda nektarinky Red Queen vám ponúka nádherné, chrumkavé plody, ktoré majú sýtu červenú farbu. Táto odroda nektarinky je rovnako aj jemne aromatická a zreje od júla do augusta. Nektarinku môžeme vysádzať do voľnej pôdy, ale rovnako aj do väčšieho črepníka. Táto odroda je mrazuvzdorná, a preto počas mrazivých mesiacov nepotrebuje špeciálnu zimnú ochranu. 

 

Ako pestovať nektarinku? 

Pestovanie nektarinky nie je zložité. Najdôležitejšiu časť tvorí jej umiestnenie a postupný rez s pribúdajúcimi rokmi. Nektarinka obľubuje teplé a slnečné stanoviská, v žiadnom prípade ju neodporúčame umiestniť do tieňa či polotieňa. Nektarinka potrebuje aspoň 6 hodín slnka denne, a to ja mimo kvitnutia. Nektarinke vyhovuje ľahká, priepustná pôda, ktorú môžeme obohatiť o kompost. Kompost do pôdy zapracujeme, približne do hĺbky cca 50 centimetrov.  Nektarinku môžeme vysádzať v dvoch turnusoch, a to od marca do mája a od septembra do novembra. S výsadbou v chladnejších mesiacoch musíme byť opatrní, nakoľko sa jedná o voľnokorenný strom, a teda nevysádzame ho v prípade, že je pôda úplne zamrznutá. 

 

Nektarinka a jej výsadba

 

Výsadbu situujeme na slnečné miesto. Ešte pred samotnou výsadbou skrátime korene voľnokorenného stromčeka nektarinky približne o ⅓ a odstránime odumreté korene. Následne korene ponoríme do vedra s vodou, a to urobíme približne 2-3 hodiny pred výsadbou, resp. hneď po obdržaní stromčeka. 

 

Pomocou rýľa vyhĺbime jamu, ktorá by mala byť široká a hlboká raz tak, aká je trojrozmerná veľkosť koreňa. Na dno zapracujeme humus, príp. kompost. Ak nedisponujeme vlastným kompostom, môžeme ho aj zakúpiť. Pozor, kupujeme len kompost, ktorý je certifikovaný od Ústredným kontrolným a skúšobným ústavom poľnohospodárskym. Tento certifikát vám zabezpečí, že sa nejedná o zdravotne závadný kompost. 

 

Vyhĺbenú jamu následne polejeme, vložíme stromček  a prihrnieme ho zemou - zem mierne udupme. Ak sa nám zdá, že stromček nie je veľmi stabilný, tak môžeme v jeho blízkosti umiestniť statickú tyč, ktorá bude slúžiť ako opora. 

 

Po výsadbe doprajeme nektarinke dostatočnú zálievku. 

 

Zavlažovanie a hnojenie

 

Nektarinka je vo všeobecnosti veľmi nenáročná na zavlažovanie. Táto skutočnosť sa však netýka stavu po výsadbe. Niekoľko týždňov po výsadbe nektarinku pravidelne zalievame tak, aby sme podporili rast nových jemných koreňov. Ak je kmienok dostatočne silný, nektarinke postačuje bežný úhrn zrážok. 

 

Nektarinku môžeme hnojiť, a to plnými hnojivami. Najlepšie však urobíme, ak budeme každoročne hnojiť v období neskorej jesene. Nesmieme nektarinku hnojiť príliš veľa, nakoľko je táto činnosť veľmi kontraproduktívna. Ak strom počas roka prehnojíme, tak stratí svoju prirodzenú obranyschopnosť a stane sa omnoho náchylnejší na  parazity a choroby ochromujúce rast kvetenstiev. 

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami 

 

Zimná ochrana nie je pri nektarinke vôbec potrebná. Ak sme ju vysadili počas neskorej jesene, môžeme jej korene prihrnúť slamou, mulčom či čečinou. V prípade, že disponujeme nektarinkou v črepníku, tak ju prenesieme do interiéru mimo vykurovacích telies.

 

Ochrana pred škodcami spočíva v preventívnom postreku začiatkom jari. Nektarinku pozorne počas roka sledujeme a v prípade, že sa začne meniť štruktúra listov či kmeňa, tak vyhľadáme parazita či ochorenie ktoré daný stav spôsobuje. Reagujeme postrekom podľa predpísaných pravidiel dávkovania.