Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Táto vyšľachtená hortenzia má krásne pestrožlté listy

Hortenzie sú azda súčasťou každej historickej záhrady a vďaka ich kráse sa ich snažíme preniesť aj do našich záhrad. Odroda Hydrangea anomala tetiolaris ‘Mirranda’, je popínavým subdruhom hortenzie. Balkónové záhradky sa tešia čoraz väčšej popularite, a ak si chcete zadovážiť kusy krásnych kvetov, ktoré ponúka práve hortenzia, určite siahnite po tejto popínavej odrode vhodnej na balkóny a terasy. Zaraďuje sa medzi novovyšľachtené rastliny s výškou až 6 metrov. Výhodou je odolnosť voči vetru a mrazom, za čo vďačíme najmä hlbokým vzdušným koreňom.

 

Ako pestovať hortenziu?

Pestovanie hortenzie nie je náročné, avšak vyžaduje správne zvolené stanovisko a vhodnú zeminu, v ktorej sa jej korene budú plne rozvíjať. Hortenziám vyhovuje pôda s rašelinovým charakterom, teda ak sa rozhodneme pestovať túto ťahavú odrodu v bežnej záhradníckej zemine, určite musíme pridať rašelinu. Práve rašelina zabezpečí vhodné pH, ktoré sa pohybuje medzi 4-6, čo spadá do kategórie kyslej pôdy.

 

Hortenzia a jej výsadba

 

Výsadbu hortenzie si môžete nechať na celý rok okrem mrazivých mesiacov, kedy by sa vôbec neujala. Prvým krokom je kúpa samotnej hortenzie, ktorá nesmie mať choré listy, či poničené korene. Tejto sadenici by trvalo skutočne dlhý čas, kým by sa ujala, ak vôbec. Jamu kopeme približne 50x50 metrov, pričom dbáme na odstránenie konkurenčných koreňov bývalých rastlín. Po tom, ako hortenziu vložíme do zeme a zahrabeme ju, môžeme k jej stonke pridať drevený mulč, ktorý zabezpečí udržanie vlhkosti v pôde.

 

Posledným krokom je podpora, ktorá je pri odrode  Hydrangea anomala tetiolaris ‘Mirranda’ potrebná. Táto opora môže byť drevená, či plastová, môže to byť stĺp, či roh altánku, ale taktiež aj bambusové drevo, ktoré sa osvedčilo mnohých záhradkárom.

 

Výsadba na balkón

Hortenzia a jej výsadba na balkón je podmienená výberom správneho kvetináča. Rastlina sa počas rastu rozvíja, a ak ju posadíme do malého kvetináča, budeme ju musieť veľmi často presádzať, čomu sa chcem vyhnúť. Preto volíme črepníky s objemom aspoň 20 litrov, pričom musí mať otvory na dne pre odtok prebytočnej vody. Samozrejmosťou je aplikácia podpory.

 

Zalievanie a hnojenie

Zálievka hortenzie v črepníku a  záhradnej zemine sa diametrálne líši. Zatiaľ čo hortenzia v črepníku si vyžaduje každodenné polievanie, dokonca aj v zimných mesiacoch, hortenzií zasadenej na voľnom priestrastve pomôže možnosť čerpania vody z podzemných zdrojov. Ak však nastanú silné horúčavy  a vysoké teploty, hortenziu pravidelne zalievame.

 

Hnojenie je perfektným spôsobom, ako sa dočkať nádherných žltých kvetov tejto odrody už v pomerne skorom období. Na trhu môžeme nájsť špeciálne hnojivo na hortenzie, ktoré je zväčša kvapalné. Ďalej však môžeme použiť dlhodobé granulované hnojivo, ktoré vypúšťa živiny na základe teploty, či určitého obdobia.

 

Hortenzia a jej rez

Hortenzia je zaujímavou rastlinou, ktorá si nevyžaduje žiaden rez. Myslíme naozaj žiaden, čo v skutočnosti znamená, že ani uschnuté okvetenstvá nie je vhodné zrezať. Ak by sme tak učinili, mohli by sme sa o rok pripraviť o množstvo kvetov.

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami

Hortenzia je odolnou rastlinou, ktorá si nevyžaduje špeciálnu ochranu rovnako ako v prípade ochrany pred škodcami. Ako zimnú ochranu môžeme použiť drevenú triesku, jutovinu či čečinu. Tieto zložky ukladáme na samotnú rastlinu a v prípade hortenzií v kvetináčoch ich umiestnime do závetria medzi ostatné črepníkové trvalky.