Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Tavoľník japonský: Obľúbený okrasný ker

Tavoľník japonský je nízky dekoratívny ker polguľovitého tvaru, ktorý spestruje letné záhrady žiarivými kvetmi. U pestovateľov si získal obľubu najmä vďaka rýchlemu rastu, pestrým farbám a nenáročnej starostlivosti.

Tavoľník a jeho odrody

Tavoľník japonský (Spiraea japonica) je opadavá drevina z čeľade ružovité. Pôvod má v ďalekej Ázii, no aj u nás je obľúbený ako okrasný ker. Dorastá do výšky 1 až 1,2 m, takže je ideálny do skupinových výsad, ako nízky živý plot aj solitér. Kvitne v júni až auguste.

Tavoľník japonský sa niekedy zamieňa s inými druhmi, napríklad tavoľník Bumaldov alebo tavoľník niponský

Medzi „pravé” tavoľníky japonské radíme niekoľko zaujímavých kultivarov. Patrí sem napríklad Tavoľník Dart´s Red s ružovo-červenými kvetmi alebo žiarivo žltý Tavoľník japonský Goldflame. Za zmienku stojí aj pestrý zakrpatený tavoľník, ktorý dorastá len do výšky 50 cm. 

Tavoľník zahŕňa odrody kvitnúce na jar (pučia v máji a júni) alebo v lete (pučia v júli a auguste). Kvety plné nektáru sú veľkým magnetom pre hmyz a motýle.

Väčšina odrôd má jemne štruktúrované zelené alebo modrozelené listy, ale niektoré kultivary majú žlté až zlatisté listy, ktoré počas sezóny menia farbu. Tempo rastu je mierne až rýchle. 

Tavoľník japonský - výber miesta na výsadbu

Tavoľníky nemajú špeciálne nároky na pôdu, dobre rastú na slnku i v polotieni. Platí však, že čím menej slnka na rastlinu dopadne, tým menej bude kvitnúť. Ideálne sú preto slnečné alebo polotienisté miesta kde dostane aspoň 6 hodín priameho svetla denne. Možné je tiež pestovanie v nádobách.

Keďže ide o nízke kry, hodia sa aj do menších záhrad alebo do skaliek. Vďaka svojmu vzrastu vydržia aj na miestach, kde fúka silnejší vietor. Tavoľník je veľmi nenáročný na pôdu. Ako väčšina rastlín však uprednostňuje dobre priepustné pôdy bohaté na organické látky, teda humus. Vyhovuje mu neutrálna až mierne kyslá pôda (pH 6 až 7).

Pestovanie

Tavoľníky sa vysádzajú ako kontajnerové rastliny buď na jar, alebo počas miernych období na jeseň. Výsadbu je možné vykonávať aj začiatkom leta, pokiaľ sú rastliny pravidelne zalievané. Pri výsadbe do jamy dbáme na to, aby bol vrch koreňového balu na úrovni pôdy.

Keď sa tavoľník usadí, potrebuje okrem strihania len minimum pozornosti. Ako pri všetkých okrasných kríkoch, jarný mulč z organickej hmoty udrží pôdu vyživenú a rastlinu zdravú. Po prerezaní môžeme podporiť rast použitím hnojiva s pomalým uvoľňovaním. 

Tavoľník japonský je zvyčajne bezproblémový ker odolný voči chorobám. V chudobnej pôde, ktorá je náchylná na vysychanie, ho však môže napadnúť múčnatka. Toto plesňové ochorenie postihuje listy, stonky a niekedy aj kvety a plody rastlín. Prejavuje sa bielym práškovým povlakom. 

Najlepší spôsob, ako zabrániť tvorbe múčnatky, je pestovať tavoľník na plnom slnku a v suchom počasí ho pravidelne zalievať. Na udržanie vlhkosti je vhodné aj mulčovanie okolo koreňov. Medzi jednotlivými rastlinami tiež nechajte cirkulovať dostatok vzduchu – nesaďte ich príliš blízko seba.

Strihanie a rozmnožovanie

Tavoľník kvitne bohato na novom dreve, no po určitom čase začne rastlina vyzerať trochu sklesnuto a má málo kvetov. Každoročné prerezávanie omladí rastlinu, pomôže kontrolovať jej tvar a podporí bujné kvitnutie.

Japonský tavoľník dobre reaguje na zimný rez, prípadne môžeme skrátenie vykonať v prvých jarných mesiacoch ešte pred nasadením nových púčikov. Prvý radikálny rez urobíme už po výsadbe, kedy rastlinu skrátime zhruba na 20 cm. Zabezpečíme tak kompaktný tvar už v prvom roku. 

Počas leta je možné udržiavať tvar rastlín odrezaním prerastených výhonkov alebo stoniek, ako aj všetkých odumretých alebo chorých konárov. Pokúste sa urobiť rezy do 6 mm od listu alebo puku. Po odkvitnutí môžeme vykonať druhý radikálny rez v sezóne.

Tavoľník japonský môžeme množiť drevnatými odrezkami buď v jeseni alebo skoro na jar. Odoberáme ich vždy z neolistených krov. Vhodné sú jednoročné výhonky, dlhé 15 cm so 6 až 8 púčikmi. Zakoreniť ich nechávame v priestore s dostatkom vlhkosti, napríklad v parenisku alebo pod mini fóliovníkom vyrobenom z plastovej fľaše.

Prezimovanie

Tavoľník japonský je úplne mrazuvzdorný. Vo veľmi chladných severných regiónoch môžeme ku koreňom nahrnúť zeminu alebo piliny, prípadne zabaliť konáre priedušným materiálom, ako je jutovina či biela netkaná textília. Vo väčšine prípadov to však nebude potrebné, tavoľník mrazy prečká bez poškodenia.