Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Tieto choroby papriky vám môžu zničiť úrodu

Choroby papriky, prípadne škodcovia, sú hlavnými problémami pestovania papriky. Hoci sú papriky náročné na zálievku, hnojenie a celkovú starostlivosť, škodcovia či choroby sú takmer nevyspytateľné a môžu sa objaviť aj v susedstve. V tomto článku si predstavíme najčastejších parazitov a škodcov, zároveň ako aj choroby, ktoré ohrozujú vaše papriky najviac. Poskytneme tipy ako sa im vyvarovať, resp. ako postupovať v prípade, že sa choroba/škodca objaví. 

 

Choroby papriky 

Padanie vzchádzajúcich rastlín, priesad

 

Úhyn vzchádzajúcich priesad je častou komplikáciou pri presadení do voľnej pôdy. Najčastejším problémom je rýchla zmena podmienok, pričom sa priesady zväčša prvotne predpestujú v interiérových podmienkach. V bytových podmienkach sú nároky na vlahu, teplo či slnečné svetlo iné, ako po presadení priesady do voľnej pôdy.  Padanie priesad sa netýka len paprík, ale aj iných priesad, napr. rajčín, či teplomilných okrasných rastlín. 

 

Vädnutie papriky 

 

Vädnutie papriky je spôsobené algrokultúrnymi nedostatkami a vo všeobecne ich rozdeľujeme na dve skupiny. Prvou skupinou je sklerocínové vädnutie (Sclerotinia sclerotiurum), ktoré sa vyznačuje vizuálnymi zmenami na listoch a stonke papriky. Charakteristické sú veľké hnedé škvrny, ktoré sa môžu časom dostať až do stonky, príp. až do pôdy. Pôsobia infekčne aj na iné druhy zeleninových priesad. Najčastejšie sa s týmto druhom vädnutia stretávame pri nepriepustných, permanentne mokrých pôdach, nedostatku slnečného žiarenia a nedostatočne vetraných skleníkoch. 

 

Najčastejšou formou vädnutia papriky je fuzáriové vädnutie. Fuzáriové vädnutie môžeme spoznať po prerezaní stonky, kde spozorujeme hnedé cievky. Spôsobené je hubou, ktorá sa postupne dostáva do pôdy a ohrozuje aj iné rastliny. 

 

Keďže sa v oboch prípadoch jedná o problémy spojené s kvalitou pôdy, nedá sa presne špecifikovať postrek ktorý by vädnutiu zabránil. 

 

Slnečný úpal priesad

 

Slnečný úpal priesad nemôžeme úplne zaradiť medzi choroby papriky. Okrem toho, že sa jedná aj o problém vyskytujúci sa aj pri iných priesadách, napr. paradajkách, je spôsobený vonkajším činiteľom.  Slnečný úpal sa vyskytuje najmä vtedy, keď sa po daždivom, prípadne zamračenom počasí, ktoré pretrváva niekoľko dní, vyčasí a nastane slnečné počasie. S touto komplikáciou sa stretávam vrámci prvých dní po vysadení priesad do pôdy. Priesady sú zvyknuté na tlmené a rozptýlené interiérové svetlo a vystavíme ich prudkej zmene po presadení do voľnej pôdy. Z tohto dôvodu odporúčame priesady privykať na slnečné svetlo pravidelným vystavovaním slnku v krátkych časových intervaloch. 



Suchá škvrnitosť plodov papriky 

 

Suchá škvrnitosť, ako choroby papriky, sú veľmi časté. Spoznať ju môžeme vďaka bledohnedým škvrnám rôznych tvarov a na rôznych povrchoch. Tieto škvrny sa môžu stenčovať, prípadne môžu začať mokvať, plesnivieť. Najčastejšou príčinou vzniku suchej škvrnitosti na plodoch papriky sú externé faktory.  Nedostatok vlahy, prepolievanie. Ochorenie sa najčastejšie však objavuje v pôdach, ktoré disponujú značnými hnojenými dávkami draslíka a dusíka. Nie že by paprike tieto látky škodili, ale vo veľkom množstve spôsobujú blokovanie príjmu vápnika paprike, ktorý v pôde môže byť prítomný, avšak do koreňov sa nedostane. Mnohí záhradkári sa nechajú zmýliť vizuálnym výjavom škvrny, ktorý môže pôsobiť tak, že bola spôsobená hubovým ochorením. Postreky či chemické aplikátory na hubové a plesňové ochorenia nemajú na tento typ choroby papriky žiadny účinok. 

 

Pre vyriešenie tejto situácie odporúčame aplikovať listové hnojivá s obsahom vápnika pre jeho doplnenie. Rovnako udržujeme pravidelnú zálievku (nie na listy)  a dodávame pôde vyváženú výživu.