Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Tunbergia alebo Čiernooká Susanne je kvitnúci zázrak

Tunbergia, alebo aj Čiernooká Susanne, je obľúbená trvalka, ktorá má jednoduchý vzhľad niekoľkých kvetných lístkov. Túto okrasnú rastlinu môžeme nájsť v niekoľkých farebných prevedeniach, pričom sa mení len farba okvetných lístkov. Tunbergia je popínavá rastlina, ktorá patrí medzi tie, ktoré rastú veľmi rýchlym tempom. Za jednu sezónu dokáže narásť až niekoľko metrov, pričom neustále a opakovane kvitne. Čiernookú Susanne môžeme vysádzame prevažne do črepníkov, na popínavé steny, plody, prípadne na stĺpy terás a balkónov. Vďaka svetlým jemným listom pôsobí veľmi jemne a dobre sa znáša aj s ostatnými rastlinami. Dospelá rastlina sa dorastá do výšky približne 150 centimetrov, čo stihne za jedno obdobie. 

 

Ako pestovať tunbergiu? 

Pestovanie tunbergie je jednoduchá záležitosť, pričom však musíme mať na pamäti aspekty úspešného pestovania tejto rastliny. Dôležitou zložkou jej pestovania je vhodné stanovisko, kedy preferuje slnko, prípadne polotieň (minimálne 5 hodín slnečného žiarenia denne). Vysádzame ju do výživnej a priepustnej pôdy. Ak disponujeme kvalitnou pôdou v záhrade, kľudne môžeme použiť tú. Ak nie, siahneme po substráte pre balkónové rastliny, alebo pre okrasné popínavé rastliny. Tunbergiu vysádzame počas teplých dní mesiacov apríl až jún. Počas horúcich dní júna zvýšime zálievku aj s ohľadom na spaľujúce počasie. 

 

Tunbergia a jej výsadba 

 

Tunbergiu vysádzame predovšetkým do črepníkov. Základné pravidlo je, že čím väčší črepník má rastlina k dispozícií, tým väčšia rastlina bude. Tunbergií vyhovuje črepník o veľkosti minimálne 10-15 litrov. Rastlinu vysádzame na slnečné miesto, najlepšie do závetria. 

 

Vyššie v článku sme sa zmienili o nárokoch na pôdu. Tunbergiu môžeme kúpiť v bale, voľnokorennú či v kontajneri. Voľnokorennú rastlinu či rastlinu v bale namočíme pred výsadbou na niekoľko hodín do vody. Tesne pred výsadbou skrátime korene o približne ⅓. Rastlinu v kontajneri vysádzame s danou zeminou, ktorá pomôže rastline k lepšej adaptácií v novej pôde. 

 

Zalievanie a hnojenie 

 

Tunbergia je rastlina s jemnými listami a kvetmi. Absencia zálievky sa rýchlo prejaví na ochabnutí kvetov, listov a v neposlednom rade a v celkovom kvitnutí (z dlhodobého hľadiska). Zálievka je potrebná na dennej báze, odporúčame zalievať skoro ráno alebo večer - vyhneme sa nebezpečenstvu spálenia rastliny a kvetov.  

 

Hnojiť môžeme dvoma spôsobmi. Ak je tunbergia zasadená v črepníku, hnojíme tekutými hnojivami vhodnými pre balkónové rastliny. Tunbergia vysadená vo voľnej pôde vyžaduje dlhodobé hnojiv, ktoré aplikujeme priamo do zeme. Pri hnojení je dôležité, aby sme v období hnojenia zvýšili zálievku z dôvodu možného spálenia koreňov rastliny.  Pri tunbergií je častou chybou aj prehnojenie, ktoré sa môže prejaviť aj náchylnosťou na vošky, prípadne iných škodcov. 

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami 

 

Zimná ochrana spočíva predovšetkým v zostrihu rastliny, približne o ½ jej veľkosti, a preneseniu do interiérových podmienok. Vo všeobecnosti, ak sa jedná o teplé podnebie, dokáže tunbergia prezimovať aj vonku. Tunbergiu udržujeme v interiérových podmienkach, avšak mimo vykurovacích zariadení. Dôležité je dopriať rastline aj dostatočnú zálievku, prípadne priestor zvlhčovať.  Ak je rastlina umiestnená vo voľnej pôde, odporúčame vykonať rez a následne ju prikryť záhradkárskou jutovinou, čečinou či iným izolačným materiálom. Počas teplých dní zimy rastlinu zalievame - často hynú na nedostatok vlahy, keďže mráz pôdu vysušuje. Tento fakt môžeme aplikovať aj pri iných rastlinách.