Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Túto krásku chcete mať v záhrade

Kráska je kvetom, ktorý sa zaraďuje do kategórie trvaliek. Táto trvalka má meno príznačné svojmu vzhľadu a po jej výsadbe do záhonov či črepníkov vás ohúri zlatými farbami a veľkým kvetom. Táto teplomilná rastlinka si vyžaduje slnečné stanovisko a najlepšie urobíte, ak ju vysadíte ako súčasť záhona a tým jej zároveň poskytnete ochranu pred vetrom. 

 

Ako pestovať krásku?

Pestovanie krásky nie je náročné. Vyžaduje však slnečné podnebie, inak nezakvitne. Ako sme sa už vyššie zmienili, vhodná je najmä ako súčasť záhonov. Výška dospelej rastliny sa pohybuje od 70-80 centimetrov, pričom ju vysádzame v intervaloch od marca do mája a od septembra do novembra. Kráska vás poteší svojimi kvetmi od júna do septembra. 

 

Snažíme sa využiť teplé novembrové dni, rastline nevyhovuje ak je vysadená počas mrazov - adaptácia koreňov na zem nie je taká rýchla ako napr. počas septembra. Tento pestrý kvet je možné vysádzať aj v severnejších, a podstatne chladnejších, častiach Slovenska - kráska je mrazuvzdorná. 

 

Kráska a jej výsadba

 

Po zvolení vhodného stanoviska môžeme vyhĺbiť dostatočne hlbokú jamu. Dôležité je, aby bola jama čerstvá a vyhĺbená v deň výsadby. 

 

1. Ak sa nachádza rastlina v bale či kontajneri, necháme ho nasiaknuť vodou.

 
2. Na dno jamy umiestnime rašelinový múľ, ktorý stabilizuje kyslosť pôdy. 


3. Dávame si pozor na korene burín a iných nežiadúcich rastlín v okolí krásky a starostlivo pôdu prečistíme - korene burín môžu krásku zahlušiť. 


4. Následne rastlinu z balu či z kontajnera vyberieme, prebytočnú zem vysypeme do jamy. 


5. Korene rastlinky skrátime o polovicu a tie, ktoré sú viditeľné poškodené či choré odstrihneme po ich celej dĺžke.


6. Následne vložíme rastlinu do jamy, zahrnieme zemou a doprajeme jej výdatnú zálievku.

 

Výsadba na balkón

 

Krásku môžeme vysadiť aj do črepníka a umiestniť ju na terasu či balkón. Stále však platí, že si vyžaduje dostatok slnečných lúčov a zálievky. Základným pravidlom je fakt, že čím väčší črepník využijeme pri výsadbe, tým bude rastlinka väčšia a opačne. 



Zalievanie a hnojenie krásky

 

Zavlažujeme na pravidelnej báze. Nie je chybou, ak necháme čas od času pôdu trvalky trochu vyschnúť - pôda nesmie byť úplne premočená, pretože korene krásky začnú rýchlo hniť. 

 

Pravidelnou zálievkou taktiež podporíme rast nových kvetov, ale polievame pravidelne s menším objemom vody. 

 

Už počas prvých teplých jarných dní môžeme aplikovať dlhodobé hnojivo, ktoré podporí opätovný rast a doplní potrebné živiny na rast kvetov. Vo všeobecnosti sa riadime pokynmi na obale od hnojiva a hnojíme bežne dostupnými hnojivami na trvalky. 

 

Kráska a jej rez

 

Rez tejto trvalky vykonávame len počas jesene a leta. Počas leta pravidelne odstraňujeme odkvitnuté kvety, pretože uberajú cennú energiu rastline, ktorú môže následne využiť pre rast nových. 

 

Kráska počas zimy nekvitne a preto ju už počas jesene môžeme ostrihať približne vo výške 3-5 centimetrov nad zemou. 

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami 

 

Kráska je mrazuvzdorná trvalka. Ak sa však chceme ubezpečiť, aby počas zimy nevymrzla môžeme aplikovať čečinu či seno, ktoré vytvorí dostatočnú izolačnú vrstvu proti mrazu. 

 

Ochrana pred škodcami zohráva úlohu najmä v prípade, že krásku napadnú vošky. Reagujeme adekvátnymi prostriedkami. Počas postreku proti voškám ošetríme aj ostatné rastliny v okolí na ktoré sa vošky môžu preniesť.