Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Úrodný muchovník má plody plné vitamínov

Muchovník je v našich končinách menej známou plodnou rastlinou, ktorá sa však teší postupnej obľube. Z miest Severnej Ameriky putovala cez štáty strednej Európy, cez Poľsko až na Slovensko. Už z tejto vety možno vydedukovať, že tento ker je mrazuvzdorný a bez problémov prežije aj v nehostinnejších a chladnejších oblastiach Slovenska. Plody muchovníka sú veľmi podobné čučoriedkam, a to nie len vzhľadom. Rovnako sú veľmi všestranné a plody muchovníka môžeme preto pripravovať na niekoľko spôsobov - mrazenie, zaváranie, sušenie či ako ingrediencia výroby alkoholických nápojov. Z jedného kra/stromu muchovníka môžeme pri priemernom zbere vyzbierať až 5 kilogramov ovocia. 

 

Ako pestovať muchovník? 

Pestovaniu muchovníka prideľujeme strednú náročnosť. Muchovník nevyžaduje špeciálnu pôdu,postačí mu klasická záhradnícka pôda. Jeho úrodnosť zvýši neutrálna pôda so značnou biologickou zložkou. Náročnosť pestovania vidíme najmä v tom, že hoci sa muchovník radí medzi hlbokokorenné rastliny, je nutná v jeho blízkosti odstrániť buriny. Muchovník obľubuje slnečné stanoviská, najlepšie v záveternej strane. 

 

Na trhu možno dostať muchovník v dvoch variantoch, a to vo forme stromčeka a kra. Ak je našim cieľom vytvoriť lákavú solitérnu dominantu záhrady, určite siahneme po forme stromčeka. Musíme však počítať s tým, že množstvo plodov vo forme stromčeka je nižšie. 

 

Muchovník a jeho výsadba 

 

Muchovník vysádzame zväčša ako solitér, nehodí sa do záhonov ani krových stien. Vyhĺbime jamu približne o ½ väčšiu a hlbšiu ako je samotná sadenica.  Presné rozmery neudávame, keďže jednotlivé sadenice majú rôzne rozmerové špecifická. Po vyhĺbení jami nepridávame žiadne hnojivo - prispeli by sme k ťažkému zakoreňovaniu a mohli by sme ohroziť korene spálením. Nezabúdame na pravidelnú a výdatnú zálievku aj niekoľko dní po výsadbe. Muchovník vysádzame od marca do mája a od septembra do novembra. 

 

Zalievanie, hnojenie a rez

 

Zalievanie muchovníka podnecuje k bohatej úrode. Hoci muchovník prežije aj veľké suchá je možnosť, že sa zaobídete bez úrody. Odporúčame muchovník pravidelne zalievať, a to predovšetkým vo veľkých horúčavách. Po väčšinu roka si dokáže muchovník vodu vyťažiť aj z podzemia, avšak pri nedostatku zrážok potrebuje zálievku. 

 

Hnojenie odporúčame aplikovať vtedy, ak je našim cieľom veľká úroda. Hnojíme kvalitnými, nie chemickými, hnojivami, keďže sa jedná o konzumné plody. Najlepším obdobím na hnojenie je marec a apríl, kedy teploty nie sú príliš vysoké a nastáva menšia pravdepodobnosť spálenia listov a koreňov. Hnojíme plnými hnojivami pre ovocné kere. Dbáme však na príbalové letáky, resp. aplikované dávky, ktoré po ich prekročení môžu predstavovať zvýšenú náchylnosť stromu na choroby. 

 

Rez vykonávame počas jari, avšak aspoň 3 roky od doby vysadenia. Muchovník rastie pomerne pomaly a preto dávame pozor pri korekčnom reze. Keďže sa muchovník dožíva 30-70 rokov, zmladzovací rez vykonávame zriedka. Snažíme sa vyhnúť veľkým zásahom do hlavných vetiev. 

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami 

 

Muchovník je krom, ktorý je mrazuvzdorný až do teploty -40 stupňov Celzia. Ak však počas zimy muchovník uhynie, nie je to z dôvodu zimy, ale z nedostatku vlahy. Mráz pôsobí dehydratujúco a nie len na ľudskú pokožku, a z tohto dôvodu tieto rastliny schnú. 

 

Muchovník netrpí chorobami ani špeciálnymi škodcami. Môže sa stať, že vďaka sladkosti svojich plodov a stoniek ho napadli vošky. Tento stav však je zvrátiteľný. 

 

Muchovník a jeho odrody 

Odroda Thiessen

 

Odroda muchovníka Thiessen je odrodou, ktorá patrí medzi najpestovanejšie odrody muchovníka. Vďačí tomu veľká odolnosť voči zime, ale aj fakt, že táto odroda rastie do veľkých a hustých krov (šírka 4,5-5 metrov a výška cca 4 metre). Odroda muchovníka Thiessen však nie je vhodná pre malopestovateľov so zámerom následného spracovania plodov, keďže plody na tomto kre dozrievajú nerovnomerne. 

 

Odroda Martin 

 

Odroda muchovníka Martin je pomerne mladá odroda, ktorá je od Thiessen odrody diferencovaná najmä veľkosťou kra (šírka cca 3 metre, výška 4 metre). Vyznačuje sa veľkými a šťavnatými plodmi (v priemere cca 15 mm), ktoré sú vhodné aj na ďalšie spracovanie. Okrem pestovania na domáce použitie je táto odroda muchovníka vhodná aj pre plantáže či veľkopestovanie.