Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

V auguste nezabudnite na rez egrešov

Aby sme podporili rodivosť egrešov, musíme ich raz ročne prerezať. Letný rez egrešov sa postará o správny tvar koruny a predĺži životnosť rastlín v plnej rodivosti. Pamätajte, že kry a stromčeky treba zrezrať v auguste.

 

Rezom alebo presvetlením egrešov zabezpečíme kvalitu úrody a uľahčíme si jej zber. Egreše môžeme pestovať ako stromčeky alebo kry, no v oboch prípadoch je dôležité prerezávanie koruny. Snažíme sa preriediť ju tak, aby mala dostatok svetla a aby bola čo najväčšia listová plocha na priamom slnku. Presvetlením tiež zabránime poraneniu rúk pri zbere egrešov. 

 

Egreše rodia každým rokom menej

Častý problém, s ktorým sa pri pestovaní stretneme, je postupný pokles rodivosti. Vyhnúť sa mu môžeme už pri sadení egrešov. Kríky sadíme na jeseň, o 5 až 10 centimeter hlbšie, ako boli vysadené v škôlke. Dosiahneme tak pravidelné rozmiestnenie kostrových konárov. Počas prvých troch rokov rastlinu zrezávame výchovným rezom. Robíme tak skoro na jar, ešte pred obdobím vegetácie.

 

Rezom odstraňujeme slabé výhonky, tie zdravé skrátime v prvom roku tesne nad zemou a v ďalších rokoch o jednu tretinu ich dĺžky. Po tretej vegetácii necháme na kroch 9 až 16 hlavných výhonkov. Menší počet výhonkov nechávame na kultivaroch mohutného vzrastu so silným bočným obrastom, ako aj na stromčekoch egreša. Všetky výhonky striháme na 2 až 3 púčiky. Tým ukončíme výchovný rez rastliny.

 

Udržovací rez vykonávame na jar, odstraňujeme ním najstaršie výhonky. Zbavujeme sa dreva, ktoré je staršie než štyri roky. Najrodivejšie sú dvojročné a trojročné výhonky, ak ich je na rastline v danom roku dostatok, odstránime aj slabé ročné konáre. Týmto postupom zabezpečíme neustálu výmenu starých výhonkov za nové. Na starej rastline môžeme vykonať zmladzovací rez, pri ktorom skrátime všetky výhonky tesne nad zemou. 

 

Rez egrešov a presvetľovanie po zbere

V mesiaci august vykonávame presvetľovanie koruny egreša za účelom preriedenia konárov. Odstraňujeme suché a poškodené výhonky, ale aj mladé konáre. Snažíme sa o zachovanie tvaru koruny, ktorý je príznačný pre konkrétny kultivar. V tomto období vykonávame aj vrúbľovanie egrešov a ríbezlí za zelena.

 

Presvetlenie uľahčí prístup k plodom, preto ho môžeme vykonávať aj skôr, ešte v období zberu. Augustový rez vykonávame ako prevenciu pred množením značného množstva hubových chorôb, najmä múčnatky, moniliózy a škvrnitosti listov. Tieto choroby sa postupne prenášajú na mladšie výhonky. Konáre môžu byť zdeformované aj cicavým hmyzom, ako sú vošky, roztoče, puklice a iné. Včasným odstránením týchto konárikov zabezpečíme viac živín a svetla pre zdravé konáre, ktoré nám prinesú bohatú úrodu v ďalšom roku.