Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Vajgela a jej jemné žlté kvety

Vajgela žltokvetá sa zaraďuje medzi okrasné kry. Weigela Middendorffiana disponuje jemnými žltými kvetmi a tmavozelenými listami, ktoré na jeseň opadajú. Vajgela má množstvo rôznych druhov, ktoré sa od seba líšia najmä sfarbením kvetov. Zaraďuje sa medzi okrasné kry, ktorých výška dosahuje až 150 centimetrov, takže môžu byť použité aj ako živý plot.

 

Ako pestovať vajgelu žltokvetú?

Vajgela žltokvetá, Weigela Middendorffiana, obľubuje slnečné stanovište a dostatočnú zálievku. Sadenice tohto okrasného kra sa kupujú zväčša v prenosných kontajneroch, ktoré držia jej vlhkosť. Výsadbu vajgely neodporúčame do veľmi vysokých výšok, pretože mráz môže poškodiť jej výhonky. Radšej nájdeme stanovište na slnku a v závetrí, podľa možnosti záhrady.

 

Vajgela žltokvetá a jej výsadba

Tento ker sa vysádza v intervaloch od marca do mája a od septembra do novembra. Rastliny kupované v kontajnerovom bale nemusia podstúpiť strihanie koreňov pred ich zasadením. Ak kupujeme sadenice bez zimného balu, odporúčame korene skrátiť asi o ¼ ich dĺžky, pričom poškodené korene sa úplne odstránia.

 

Keďže sa jedná o ker s rozľahlými koreňmi, kopeme jamu do hĺbky približne 20 centimetrov. Rastlinu sadíme tak, aby boli horné korene asi 2 centimetre pod zemou. Dávame si pozor aby korene voľných sadeníc neboli zamotané. Po vložení rastliny do jamy ju prihrnieme zemou, pričom zeminu okolo zadupeme a doprajeme rastline dostatočnú zálievku.

 

Ak sme korene rastliny zrezali, je nutné vytvoriť rez aj na nadzemnej časti rastliny. Vďaka tomuto rezu sa vytvorí rovnováha medzi spodnou a vrchnou časťou rastliny.

 

Výsadba na balkón

Okrasné kry ako je vajgela žltokvetá môžeme pokojne pestovať aj v črepníkoch. Základným pravidlom je veľkosť črepníku, ktorý by mal mať aspoň 20 litrov. Pôda by mala pozostávať z rašeliny a základnej záhradnej zmesi v pomere 1:1. Na dno črepníka ukladáme drobné kamienky, ktoré slúžia ako drenáž. Oddelíme ich textíliou.

 

Zalievanie a hnojenie

Vajgela žltokvetá patrí do kategórie krov, ktoré nie sú náročné na závlahu ani na hnojenie. Ak sa ker dobre zakorení, postačí mu bežný úhrn zrážok. Dávame však pozor na veľmi horúce a suché dni, ktoré zhoršuje pobyt rastliny v piesočnatej pôde. V týchto prípadoch zalievame rastlinu podľa stavu pôdy.

 

Hnojenie vykonávame len organickými hnojivami. Vajgela je veľmi citlivá na prehnojenie a preto dodržujeme stanovené inštrukcie na obale daného hnojiva. V prípade prehnojenia riskujeme spálenie listov, menšiu odolnosť voči mrazom a iným parazitom.

 

Vajgela žltokvetá a jej rez

Vajgela žltokvetá, Weigela Middendorffiana, nevyžaduje žiaden rez. Rez aplikujeme ak chceme prispôsobiť ker priestoru či vytvoriť živý plot. Zmladzovací rez nie je podmienkou, avšak môže pomôcť rastu rastliny. Aplikujeme ho približne po 3. - 5. roku od jeho výsadby.

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami

Zimná ochrana na tomto okrasnom kre môže byť vykonávaná za pomoci záhradníckej textílie. Z pohľadu praktickosti je to však nevýhodné, najmä ak sa jedná o živé ploty. Vajgela žltokvetá však odoláva aj silnejším mrazom, nie však v dlhom časovom slede. Taktiež jej nevyhovujú extrémne výkyvy teplôt. Sneh z listov vajgely odpratávame, pretože slnečné žiarenie v spojitosti so snehom môže popáliť listy.

 

Ochrana pred škodcami pri vajgele nie je nutná, ak sa o rastlinu svedomito staráme. Mnohokrát dôjde k napadnutiu rastliny parazitmi len kvôli prehnojeniu. Vošky, húsenice odstraňujeme príslušným chemickým prípravkom, ktorý neaplikujeme počas priameho slnečného žiarenia a za silného vetru. V prípade lariev výhonky odrežeme a následne spálime.