Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Vedeli ste, že levanduľa má aj tieto účinky?

Levanduľa je nádherným kerom, ktorý dorastá do výšky približne 1 metra. Charakteristickým znakom levandule sú jej fialové kvety, ktoré sa zhlukujú do dlhých pásov a sú umiestnené na konci stoniek. Blahodárne účinky levandule poznali už starovekí Gréci a s veľkou popularitou ich využívame aj dodnes. Levanduľa si našla uplatnenie v prírodnej kozmetike, babských receptoch na podporu zdravia, ale aj v gastronómií. Hlavnou úžitkovou časťou levandule sú jej fialovo-modré kvety, ktoré majú intenzívnu vôňu. Musíme však dbať aj na kultivar levandule, keďže intenzita vône a farby sa s kultivarom mení. 

 

To, kedy levanduľu zbierame je ovplyvňované najmä intenzitou a koncentráciou silíc, ktoré sa nachádzajú v kvetnatých klasoch tejto bylinky. V závislosti od druhu levandule ju zbierame v intervale od júna do júla - každý kultivar kvitne rôzne s rozdielom niekoľkých dní až týždňov. Levanduľu zbierame vtedy, keď je celý klas rozkvitnutý, avšak spodné kvety postupne odkvitajú - vtedy obsahuje najviac silíc. Rovnako sa sústreďujeme na zber levandule počas poludnia, počas teplých dní, kedy sa koncentrácia silíc v levanduli znásobí.

 

Na zber levandule môžeme využiť vlastné zdroje, a teda sa musíme naučiť ako pestovať levanduľu, alebo navštíviť levanduľové polia určené na jej zber. 

 

Levanduľa a jej účinky na organizmus

Účinky levandule na organizmus môžeme sledovať najmä priamym použitím na pokožku. Najčastejšou voľbou je aplikácia levanduľového oleja, ktorý však nenanášame na otvorené rany. Zato však upokojí atopickú pokožku, podráždenie, popáleniny, ekzém či rosaceu. Odporúčame kúpu bio levanduľového oleja bez pridaných látok. 

 

Levanduľa je známa svojimi upokojujúcimi účinkami na ľudský organizmus. Často sa pridáva do malých vankúšikov plnených levanduľou pre efektívny spánok, a to najmä z dôvodu, že levanduľa znižuje krvný tlak. Rovnako je nutné upozorniť, že použitie levandule je nevhodné pre ľudí s dlhodobo nízkym tlakom, prípadne je potrebné sa poradiť s ošetrujúcim lekárom. 

 

Levanduľa a jej využitie v domácnosti a gastronómií

Levanduľu môžeme účinne využiť aj v domácnosti, a to najmä pri rozdúchavaní arómy, ktorá navhodzuje pocity pokoja a relaxácie. Stačí, keď pred vysávaním navlhčite odličovací tampón menšej veľkosti levanduľovým olejom, prípadne levanduľovým tonikom. Tento tampón povysávajte a teplo vo vnútri vysávača, rovnako ako cirkulácia vzduchu, vám príjemne zaromatizuje priestor. Rovnaká finta platí aj pri starostlivosti o interiér auta - nakvapkajte pár kvapiek koncentrovanej levanduľovej arómy na rohožku v aute, prípadne na vyschnutý stromček (osviežovač vzduchu). 

 

Gastronómia využíva najmä kvety levandule, hoci jej listy môžeme využiť ako súčasť šalátu. Dávkujeme však v menších množstvách a kombinovať levanduľu môžeme s bazalkou či rozmarínom. Rovnako sa kvety levandule hodia ako ozdoba zákuskov či ako aróma do letných drinkov a nápojov. Počas zimy si môžeme zo sušených kvetov pripraviť levanduľový čaj.