Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Vianočný kaktus: Čo robiť, aby vykvitol?

Vianočný kaktus, latinsky Schlumbergera je vlhkomilný kaktus kvitnúci na Vianoce a u nás veľmi obľúbená izbová rastlina. Meno mu dal čas jeho kvitnutia, práve v zime, keď už iné rastlinky nekvitnú. Schlumbergera rastie vo svojej domovine vysoko v korunách stromov. Pochádza z juhoamerických dažďových pralesov a do Európy bol dovezený zrejme v roku 1819. Vianočný kaktus pestovaný správne nás obdarí vodopádom kvetov ružovej, fialovej, bielej alebo rečvenej farby – pýchou každej gazdinky.

 

Ako na to?

Základom je správny pomer svetla a správnej zálievky. Dôležitý je samozrejme aj substrát.  Vhodný je substrát pre kaktusy. Použiť môžeme aj ľahšiu zeminu s prídavkom piesku.  Rastlinky presádzame na jar. Staršie kaktusy vtedy, keď prerastajú korene. To sa stáva približne raz za 3 až 5 rokov, mladšie každý rok. Pri presádzaní môžeme použiť substrát pre kaktusy. Vhodná je aj ľahšia zemina zmiešaná s pieskom.

 

Množenie vianočného kaktusu

Množiť vianočný kaktus môžeme počas celého roka, ale nie počas kvitnutia. Stačí odlomiť článok, kde sú už viditeľné korienky, bude to pravdepodobne viac článkov.  Odlomenú časť rastliny posadíme do prevlhčenej piesočnatej zeminy a primerane zalievame.

 

Kvitnutie vianočného kaktusu

Kvitnutie vianočného kaktusu docielime hlavne tým, že od septembra do novembra rastlinu umiestnime do teploty medzi 14-18 stupňov. Zalievame veľmi málo, ale bohato rosíme, asi 1xdenne.

 

Keď vianočný kaktus nasadí puky, prenesieme ho do priestorov, kde ho necháme až do odkvitnutia, neotáčame ním, aby mu puky neopadali.

 

V prípade že puky rastlinke začnú napriek tomu opadávať, pravdepodobne je v miestnosti  veľmi nízka vzdušná vlhkosť. Musíme častejšie rosiť.

 

Starostlivosť v lete veľmi prospieva kvitnutiu. Umiestnime ho do polotieňa na balkón, alebo do záhrady asi od júna do septembra. V lete pozor na priame slnko a v jeseni na prízemné mrazíky.

 

Priame slnko škodí stonkám. Vysušuje ich a zožltnú.  Vianočný kaktus musíme chrániť pred dlhotrvajúcimi dažďami. Premokrenie substrátu by mohlo spôsobiť hnitie rastliny.  Zálievku ale v lete potrebuje bohatú.