Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Viete, čo je to hydroponické pestovanie rastlín?

Pri hydroponickom pestovaní ide o pestovanie rastlín bez pôdneho substrátu. Živiny a vlahu prijímajú zo špeciálneho vodného roztoku. Pôda je nahradená hydroponickým substrátom, najčastejšie keramzitom. Plní hlavne upevňovaciu funkciu, pomáha udržať rastlinu vo zvislej polohe. Zaisťuje, aby sa ku koreňom dostalo vyvážené množstvo vzduchu, vlahy a živín. Hydropónia je pre ľudí, ktorí nemajú čas a možnosť pravidelne zalievať pestované rastliny. Tie nevyschnú ani nebudú trpieť hnilobou a plesňami. Problémy s burinou, podzemnými aj nadzemnými škodcami sú eliminované. Ide o ekologické pestovanie a nespotrebujeme tak veľké množstvo vody, ako pri bežnom pestovaní.

 

Hydropónia, živiny a hnojivá

Hydroponický spôsob pestovania je moderný a praktický. Čaká nás bohatá úroda zdravých, chutných a veľkých plodov. Takto pestované rastliny sú vitálnejšie, bohatšie a rovnomernejšie olistené, krajšie kvitnú aj rýchlejšie rastú. Je to vďaka tomu, že majú neustále optimálny prísun živín aj vlahy a ku koreňom prúdi vzduch. Do zálievkovej vody pridávame aj hnojivá. Používame len prípravky určené na hydroponické pestovanie. Bežné hnojivá na izbové rastliny nie sú vhodné. Neobsahujú stopové prvky, nakoľko ich čerpajú zo zeminy. Poznáme hnojivá do mäkkej aj tvrdej vody. Môžeme si zvoliť tekuté hnojivo (najkratšie pôsobenie), hnojivé tablety (umiestnené na dne vnútornej nádoby) alebo efektívne zásobné hnojivo. Musíme dbať na špeciálne požiadavky jednotlivých druhov rastlín. Dusík, fosfor, horčík, vápnik, mangán, síra a železo. Okrem týchto základných prvkov by mal roztok obsahovať i stopové prvky bóru, molybdénu, medi, zinku atď.

 

Akú potrebujú izbové rastliny starostlivosť?

Na tento spôsob pestovania sú najvhodnejšie črepníkové rastliny, ktorých ozdobou sú hlavne listy a ktoré na svoj rast nepotrebujú pôdu. Hydroponicky možno pestovať takmer všetky izbové rastliny. Najčastejšie sú to šeflera, dracéna, difenbachia, syngónium, zelenec, krotón, fikus, juka a ďalšie. Z kvitnúcich sa osvedčili niektoré druhy orchideí, africké fialky, kalanchoe aj kaktusy. Najvhodnejším substrátom je v tomto prípade keramzit – expandovaný íl. Vďaka málo náročnému ošetrovaniu a minimálnej možnosti nákazy z pôdy sa tento spôsob pestovania hodí najmä do priestorov, ktoré vyžadujú čistotu a zdravé prostredie, ako sú nemocnice či zdravotnícke zariadenia, ale aj výskumné ústavy, laboratórne zariadenia atď. Menšie nádoby sú vhodné do uzatvorených miestností.

 

Ak plánujeme prejsť na tento druh pestovania, skúsme si najprv pozrieť o hydroponickom pestovaní rastlín video. Ideálne je, keď máme doma izbové rastliny nenáročné na starostlivosť. Online predajne majú tiež zoradené izbové rastliny katalógovým systémom a my si vieme ľahko vybrať tie, čo nás zaujmú. Postup pri pestovaní je nasledovný. Po tom, čo rastliny vyberieme z črepníka, zbavíme ich zeminy a koreňovú sústavu dôkladne umyjeme. Po umiestnení v nádobe ich pozasypávame substrátom (drobným štrkom, hrubozrnným pieskom alebo keramzitom). Spevníme korene i polohu rastlín. Následne substrát zalejeme vodou. Keď sa rastliny prispôsobia prostrediu, približne do dvoch týždňov, nahradíme vodu živným roztokom. Ten  vymieňame raz za tri až štyri týždne. Medzitým dolievame odparenú vodu. Korene rastlín by mali byť ponorené v roztoku len do jednej tretiny. Vďaka hydroponickému pestovaniu sa z obyčajných izbových rastlín stávajú izbové rastliny nenáročné na starostlivosť.

 

Vonkajšie rastliny a hydroponické pestovanie

Zelenina ako rajčiny, uhorky a podobne, alebo kvety (karafiáty, gerbery) pre produkciu rezaných kvetov  sa v skleníkoch tiež pestujú hydroponicky buď v minerálnej plsti alebo v roztoku na "tenkej vrstve". V týchto systémoch voda cirkuluje, mimo záhonov sa späť vrátený roztok filtruje, doplní sa živinami, upraví pH a teplota. Podľa systému a účelu pestovania sa pridávajú hnojivá.