Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Viete, kedy sadiť ovocné stromy?

Kedy sadiť ovocné stromy? Otázka mnohých pestovateľov, ktorí si chcú zadovážiť svoju vlastnú úrodu. Ovocné stromy poskytujú perfektnú možnosť ako si dopestovať kvalitné ovocie so zaručenou kvalitou. Okrem toho, že stromy prispievajú k filtrácií ovzdušia, prosperovať budú aj z pohľadu ochladzovania záhrady počas horúcich letných dní. Ak si chceme vysadiť do záhrady isté druhy ovocných stromov je nutné vedieť, ako sa o ne starať, čo si vyžaduje ich pestovanie a od čoho závisí ich rodivosť.

 

Kedy sadiť ovocné stromy?

Výsadba ovocných stromov by mala prebiehať najmä počas vegetačného obdobia, kedy stromy "oddychujú". Toto obdobie trvá od konca októbra do začiatku novembra. Musíme si však dávať pozor na to, aby nebola pôda zamrznutá či premočená - stromček by nemusel prežiť zimu. Ovocné stromy nesadíme v druhej polovici novembra kedy by sa stromy nestihli zakoreniť. Hoci by takto zasadené stromy mohli prežiť zimu, značne by to ovplyvnilo ich neskoršiu rodivosť. Výnimku však predstavujú kontajnerové stromy, ktoré môžeme vysádzať prakticky počas celého roka s výnimkou zimy. Takto vysadené stromy počas letných mesiacov pravidelne zalievame, aby neuschli.

 

Ako rezať ovocné dreviny?

Rez ovocných stromov sa delí na letný a zimný rez. Letný rez je určený pre stromy, ktoré chceme v daný rok tvarovať. Či už z dôvodu tvaru koruny či odstránenia vyschnutých častí. Takto  tvarovať môžeme napríklad marhule či broskyne, taktiež je vhodný čas na zaštepovanie stromov. Letný rez je určený najmä na omladenie starých stromov, ktoré potrebujú značnú regeneráciu.

 

Zimný rez je vykonávaný počas vegetačného pokoja a to v mesiacoch od novembra do marca. Tento rez vykonávame už pri čerstvo zasadených stromčekov tak, aby sa počas jarných mesiacov sústredili na výhonky mladých konárikov, ktoré urodia potencionálnu úrodu.



Hnojivo na ovocné stromy: Ktoré je to správne?

Výživa ovocných stromov je dôležitou súčasťou ich pestovania, teda pokiaľ nám ide o úrodu a celkové zdravie stromu. Najčastejšie hnojíme na začiatku jari a na konci jesene. Hnojenie je pri ovocných stromoch veľmi komplexnou záležitosťou. Nie je dobré, ak hnojíme len jednostrannými hnojivami, ktoré nedodajú všetky potrebné látky a stopové prvky v takom množstve, v akom ich daný strom potrebuje. Neoddeliteľnou súčasťou je draslík, dusík, ale aj fosfor.  Najvýhodnejšou formou je vykonať rozbor pôdy a zistenie, ktorá z vyššie spomenutých látok v pôde chýba. Zbytočne budete investovať do hnojív, ktorých hlavných zložiek má vaša pôda dostatok.

 

Hnojivá aplikované na začiatku jari sú dlhodobého charakteru. Vďaka týmto granulovaným dlhodobým hnojivám dokáže strom čerpať živiny až niekoľko mesiacov bez nutného prihnojovania. Granulované hnojivá zapracuvávame priamo do zeme tak, aby sme nepoškodili korene stromu.

 

Jesenné prihnojovanie vykonávame pomalými hnojivami, ktoré sa v pôde rovnomerne ale pomaly rozkladajú. Jedná sa o nekomplexné hnojivá, môžeme sem zaradiť draselnú soľ či mletý vápenec. Tieto hnojivá môžeme rozhadzovať aj niekoľko metrov od stredu stromu tak, aby sa po čase dostali aj do hlbších koreňových väzieb.

 

Vysádzanie stromov je komplexnou témou, ktorá spadá do vyššieho celku o ich starostlivosti. Starostlivosť o ovocné stromy však nemusí byť taká zložitá, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Základom je pravidelne vykonávaný rez na tých správnych miestach, prihnojovanie v optimálnom množstve a najmä pravidelná kontrola a zásah proti eventuálnym škodcom.