Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Vitex jahňací: Pestovanie, skúsenosti a použitie

Vitex jahňací je známa bylina, ktorú vysádzame nie len za estetickým účelom. Už od dávnych dôb sa vitex jahňací využíva pri riešení hormonálnych problémov u žien. Vďaka podpore vylučovania progesterónu znižuje tenziu v svaloch,a tým znižuje menštruačné kŕče. Táto rastlina je taktiež zdrojom fytoestrogénov, resp. rastlinných estrogénov, ktoré tak môžu negatívne vplývať na mužov. Tento negatívny vplyv sa môže prejaviť na libide či dokonca plodnosti, kedy fytoestrogény vlastne znižujú hladinu testosterónu. Okrem vyššie zmienených účinkov tejto rastliny sa pestuje aj vďaka nádherným fialovým kvetom s kónickou ružicou. Rastie kompaktne, hodí sa takmer do každej pôdy a zaujme nie len pestrými farbami kvetov, ale aj striebristými listami. V tomto článku si priblížime výsadbu tejto rastliny a následnú starostlivosť. 

 

Ako pestovať vitex jahňací? 

Vitex jahňací, lat. Vitex agnus- castus, je kompaktne rastúca rastlina, ktorá sa ľahko prispôsobí svojmu stanovisku. Vysádzame ju na slnečné stanovisko, a to v období marec až máj a september až november. Pri správnom zakorenení rastlina kvitne počas mesiacov september až november. Napriek pomernej odolnosti je nutné zabezpečiť zimnú ochranu, inak sa môže stať, že rastlina odumrie. 

 

Vitex jahňací a jeho výsadba 

 

Výsadba vitexu jahňacieho sa vykonáva prevažne zo zeminového balu v ktorom sme tento ker zakúpili. Prv než si pripravíme jamu, musíme zvážiť umiestnenie rastliny. Vitex jahňací obľubuje piesčitú a priepustnú pôdu s umiestnením na slnku. Táto rastlina veľmi dobre reaguje na rez, a preto pred výsadbou vykonáme rez nadzemnej aj podzemnej časti. Korene skrátime približne o ⅓, rovnako ako nadzemnú časť a úplne odstrihneme korene, ktoré javia známky odumretia. Ďalej vyhĺbime jamu 1x väčšiu ako je objem koreňov, dávame si taktiež pozor, aby sme po vsadení rastliny do jamy nezahrabali aj listy nadzemnej časti. 

 

Zalievanie a hnojenie

 

Zalievanie vykonávame na pravidelnej báze, najčastejšie však niekoľko dní po výsadbe. Pri tejto rastline je lepšie nechať pôdu trochu vyschnúť. Vitex jahňací lepšie znesie vysušenie ako prepolievanie, nakoľko má veľmi jemné korienky, ktoré môžu rýchlo začať hniť. 

 

Vitex jahňací hnojíme plnými organickými hnojivami, avšak neprekračujeme odporúčané množstvo. Spotreba hnojiva je však veľmi nepatrné, a preto hnojíme zvyčajne na začiatku jari - 1x do roka v pravidelných turnusoch je úplne postačujúce. Prehnojením môžeme nie len spôsobiť spálenie koreňov, a teda aj odumretie rastliny, ale aj zvýšenie citlivosti na chlad či zníženie imunity voči škodcom. 

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami 

 

Zimná ochrana je pri vitexe naozaj potrebná, nakoľko prezimuje len vďaka umelej ochrane. Ak nechceme rastlinu presádzať, čo nemusí byť vždy dobrý nápad, odporúčame ho po odkvitnutí ostrihať a prikryť starým vrecom, jutovinou. Rovnako môžeme využiť aj slamu či staré noviny - tie sa však môžu bez mrazov veľmi rýchlo rozmočiť, preto to je to na zvážení. 

 

Ochrana pred škodcami je len občasná, nakoľko ak je rastlina zdravá nemá tendenciu byť vulnerabilná voči škodcom. Problém môže nastať ak je rastlina prehnojená, a tým znižujeme jej obranyschopnosť voči chorobám a škodcom. Rovnako si dávajme pozor na mraveniská a frekventované cestičky okolo tejto rastliny, nakoľko mravci prenášajú vošky. Reagujeme vhodným postrekom, a to aj na okolité rastliny.