Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Vodorovný jalovec a ako ho kombinovať s inými rastlinami

Jalovec vodorovný je pôdopokryvnou rastlinou, ktorá sa teší veľkej obľube. Ideálne miesto na výsadbu je do voľnej priepustnej zeminy, avšak dariť sa mu bude aj v kvetináči a záhone. Vysadiť ho môžeme ako solitér, rovnako môže v záhrade figurovať nástroj spevnenia svahov a pod. Jalovec vodorovný je perfektnou rastlinou aj v boji proti vysokej tráve či burine. Už z názvu rastliny vyplýva, že jalovec vodorovný rastie vo vodorovnej polohe, a teda tieň dopadajúci na pôdu pod ním neumožňuje burine rásť.  V prípade, že plánujeme jalovec zasadiť do záhonu, odporúčame ho označiť ako najnižší možný bod záhonu, nakoľko rastlinky menšie ako je výška jalovca v jeho tieni neporastú. 

 

Ako pestovať Jalovec vodorovný? 

Pestovanie jalovca vodorovného nie je vôbec zložité. Jalovec vodorovný, Juniperus horizontalis, je nenáročná pôdopokryvná rastlina, ktorá sa uchytí takmer v každom type zeminy. Najviac mu vyhovuje priepustná pôda bez štrku či kameňov. Ako sme sa vyššie zmienili,  jalovec vodorovný môžeme vysádzať aj do črepníkov, do ktorých môžeme umiestniť záhradnú pôdu či substrát pre kry. Jalovec vysádzame počas dvoch turnusov, a to od marca do mája a od septembra do novembra. Hoci táto rastlina nie je náročná na vlahu, počas chladných mesiacov sa pôda vplyvom mrazov vysušuje, a teda aj niekoľko dní po výsadbe je potrebná dostatočná závlaha. 

 

Jalovec vodorovný a jeho výsadba

 

Nároky na pôdu nie sú vôbec vysoké a pri výsadbe sa viac sústredime na odburiňovanie danej oblasti a na prekyprovanie pôdy. Ak pôdu pred samotnou výsadbou dostatočne prekypríme, umožníme a podporíme rasť koreňovej časti rastliny. Pred výsadbou umiestnime kontajner s rastlinou do vody, aby sa korene napustili vodou a aby zmena pôdy prebehla kontinuálne. Napokon vyhĺbime jamu, ktorá je 2x väčšia ako je samotný koreň rastliny a na jej dno nalejeme dostatok vody. 

 

Po príprave vyberieme rastlinu z kontajnera a skontrolujeme korene. Korene skrátime približne o ⅓ a odumreté korene odstránime úplne. Následne môžeme rastlinu umiestniť do jamy, pričom ju prihrnieme zeminou a doprajeme jej dostatok zálievky. 

 

Zalievanie a hnojenie

 

Jalovec vodorovný nie je rastlinou náročnou na zalievanie a po zakorenení postačí rastline bežný úhrn zrážok. Ak je však rastlina čerstvo zasadená, odporúčame ju zalievať v pravidelných intervaloch, pričom pri jalovci platí, že je lepšie ak je pôda vysušená ako premokrená. Premočenie pôdy spôsobuje hnitie koreňov.  Dobre zakorenené rastliny jalovca si nevyžadujú takmer žiadnu umelú zálievku a postačuje ich poliať približne 1 krát za dva týždne. 

 

Hnojenie jalovca môžeme vykonávať na začiatku jari plným hnojivom. Hnojivo môžeme zapracovať do pôdy, avšak stále sa musíme riadiť základnými princípmi hnojenia. Pred hnojením rastline doprajeme dostatok zálievky, pričom ideálnym časom na hnojenie je čas po daždi. Ak disponujeme tekutým hnojivom, tak za žiadnych okolností nepolievame touto zmesou listy či kvety rastliny (resp. akúkoľvek nadzemnú časť) - môže dôjsť k ich spáleniu. 

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami 

 

Jalovec vodorovný je mrazuvzdorná rastlina a nevyžaduje si absolútne žiadnu zimnú ochranu. Výnimku môžu tvoriť mladé rastliny zasadené neskoro v novembri, ktoré nemali možnosť sa úplne zakoreniť či adaptovať. Takéto rastliny prikryjeme rúnom, jutovým vrecom či ideálne čečinou. 

 

Ochrana pred škodcami je pri jalovci taktiež takmer bezpredmetná. Jalvoec vodorovný je len veľmi zriedka napádaný škodcami čo v praxi znamená, že reagujeme vhodným postrekom.