Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Voňavý rozmarín: Ako si ho vypestovať (vnútri, na balkóne aj v záhrade)

Rozmarín je jedna z najobľúbenejších a najchutnejších byliniek používaných v našej kuchyni. Pôvod má síce v stredozemných krajinách, ale svoje nezastupiteľné miesto má už po stáročia aj u nás, a to hlavne pri príprave mäsových jedál, zemiakov, dokonca liečivých bylinných zmesí a domácich bylinkových olejov. Rozmarín je zelený ker strednej veľkosti a kvitne krásnymi modrými, ojedinele bielymi a svetlo ružovými, kvietkami, vďaka čomu si vyslúžil aj svoj názov „Rosa Marina“ (morská ruža). Svoje využitie má aj v domácom liečiteľstve a nesklame ani ako okrasná rastlina vo vašej skalke, na terase, balkóne, alebo na parapete okna. 

 

Ako pestovať rozmarín?

Existuje niekoľko druhov rozmarínu, napr. rozmarín previsnutý, o ktorom u nás nájdete článok, rozmarín lekársky či rozmarín viacročný. Pestovanie je však veľmi podobné a nech sa už rozhodnete pre akýkoľvek druh, v tomto článku nájdete užitočné informácie, ako na to.

 

Pestovanie rozmarínu na záhrade

 

Ak pestujete rozmarín zo semien, vkladajte ich asi do pol centimetrovej hĺbky, ideálne už skoro na jar, vo februári a marci.

 

Rozmarín je trvalka, ktorá môže vyrásť až do výšky 2 metrov, takže ak mu vo svojej záhrade nájdete vhodné miesto, vyrastie do úctyhodných rozmerov. Darí sa mu v priepustnej piesočnato-hlinitej pôde s dostatočným obsahom vápnika. Vyžaduje si minimum vlahy, takže s polievaním to určite nepreháňajte. Neznáša zamokrený a prehnojený substrát a najlepšie sa mu darí v polotieni, ideálne pri múre. Ak ho pestujete v exteriéri, je treba ho chrániť pred priamym slnkom a chladom. Keďže rozmarín neznáša chlad a zimný mráz by pravdepodobne neprežil, v záhrade ho preto radšej pestujte v črepníku. Na zimu ho potom jednoducho premiestnite do interiéru s teplotou medzi 5-10°C. V zime ho nemusíte často polievať, ale dajte pozor, aby nevyschli korene.

 

Ak sa predsa len rozhodnete pestovať rozmarín priamo v záhradnom záhone, na zimu môžete ker rozmarínu prikryť čečinou, lístím, alebo kompostom. Určite nepoužívajte fólie, tie by neumožnili rastline dýchať.

 

Pestovanie rozmarínu na balkóne

 

Pestovanie rozmarínu na balkóne je ideálne, ak chcete mať túto voňavú bylinku po ruke a zároveň skrášliť svoj balkón zaujímavou rastlinkou. Pestovanie rozmarínu v črepníku je aj veľmi praktické, keďže ho v zime ľahko premiestnite dovnútra a nemusíte sa báť, že vám rozmarín zamrzne. Uistite sa, že vám na balkón nesvieti priame slnko, ak áno, nájdite spôsob, ako vyrobiť pre rozmarín polotieň.

 

Do črepníka vyberte dobre priepustny substrát s neutrálnou až alkalickou pH a nezabudnite vytvoriť na dne drenáž, aby nadbytočná voda mohla odtekať.

 

Rozmarín v črepníku treba pravidelne presádzať, a to každé 3-4 roky, ale niektoré zdroje uvádzajú, že aj každý rok. Bude to závisieť od rýchlosti rastu a veľkosti črepníka. Keďže jeho korene vytvárajú rozložitý systém, pri presádzaní ich skráťte o jednu tretinu a rovnako tak urobte aj s nadzemnou časťou.

 

Pestovanie rozmarínu v interiéri

 

Pre pestovanie rozmarínu v interiéri platia podobné podmienky, ako pri pestovaní na balkóne. S tým rozdielom, že rozmarín môžete umiestniť za okno na parapetnú dosku.

 

Do kvetináča vložte 6-8 semienok do hĺbky asi 0,5-1 cm. Ak vyklíčia všetky rastlinky, treba ich rozdeliť a presadiť do jednotlivých nádob, ktorými si rozšírite svoju záhradku.

 

Zálievka a hnojenie

Ako sme už uviedli vyššie, rozmarín nemá rád príliš vlhkú pôdu, preto ho polievajte až vtedy, keď je substrát úplne suchý. Takisto pomôže urobiť v črepníku drenáž, a to buď použitím črepníka s dierkami a podložením tanierika, alebo môžete na dno črepníka nasypať drobné kamienky.

 

Rozmarín možno prihnojiť každé 3 týždne tekutým roztokom, avšak konzumované byliny sa hnojiť neodporúča.

 

Rozmnožovanie rozmarínu

Najjednoduchší spôsob rozmnožovania rozmarínu je hornými jednoročnými odrezkami. Konárik rozmarínu s dĺžkou asi 10-15 cm, necháte zakoreniť v nádobe s vodou a následnej ho premiestnite do zeminy. Ďalší spôsob je, že odrezky vložíte priamo do substrátu prikrytom pieskom tak, aby stonka rozmarínu siahala až do substrátu. Ten následne zalejete vodou a udržiavate ho mierne vlhký, až kým sa rozmarín zakorení. Prikryjeme ho fóliou a udržiavame stabilnú teplotu okolo 27°C.

 

Má rozmarín zdraviu prospešné účinky?

Ako každá bylinka aj rozmarín okrem nezamineteľnej vône a chuti, obsahuje aj cenné a zdraviu prospešné látky. Z vitamínov je to A, C a B, ďalej vápnik, železo, draslík, omega 3-mastné kyseliny a horčík. Je antiseptický, antivirotický, podporuje obranyschopnosť organizmu, zlepšuje trávenie, podporuje činnosť pečene a odstraňuje plynatosť. Má tiež močopudné účinky, pôsobí dezinfekčne a tiež podporuje pamäť. Upokojuje nervovú sústavu, takže si z neho možno pripraviť čaj pred spaním. Používa sa preto aj ako prísada do kúpeľných solí, mastičiek na telo a tiež sa pridáva do šampónov na tmavé vlasy, pretože podporuje ich rast, farbu a lesk. V kozmetickom priemysle sa využíva v prípravkoch na problematickú pleť, pretože vysušuje kožné vyrážky a čistí mastnú pleť.

 

Ako použiť rozmarín?

Vetvičkami rozmarínu možno v kuchyni dochutiť pečené mäso – teľacie, bravčové, ale aj hydinu, paradajkovú polievku alebo omáčku, pečené zemiaky a ryby, grilovanú zeleninu, mleté mäso, pizzu, cestoviny, marinády, bylinkové maslo, dresingy na šaláty i samotné šaláty.

 

Tipy na použitie rozmarínu:

 

- Pri grilovaní hoďte vetvičku na uhlie, prevonia sa nielen jedlo, ale aj vzduch naokolo a zaručene sa vám začnú zbiehať slinky.


- Rozmarín možno vysušiť, pestovať aj v zime čerstvý, alebo si ho zamraziť do ľadových kociek. Tie potom jednoducho hodíte do pripravovaného jedla.

 

- V lekárňach a predajniach s alternatívnou medicínou nájdete esenciálny olej z rozmarínu, ktorý možno pridať do kúpeľa celého tela alebo nôh, prípadne ho pridať do telového krému. Pomáha totiž s hojením kožných chorôb, s reumatizmom, svalovými kŕčmi a zápalovými ochoreniami. Pôsobí proti nadúvaniu a tráviacim ťažkostiam, pretože podporuje tvorbu tráviacich štiav. Takisto je účinný pri bolestiach hlavy, nepravidelnej alebo slabej menštruácie a vykašliavaní.

 

Recepty s rozmarínom

Ak stále váhate, či rozmarín stojí za vyskúšanie, možno vás presvedčíme týmito receptami.

 

Mäso na rozmaríne

 

Bravčová krkovička s rozmarínom

 

Potrebujeme:

 

- 500 g bravčovej krkovičky
- 3-4 strúčiky cesnaku
- celá rasca
- majorán
- tymián
- rozmarín
- soľ
- 100 g masla
- olej

 

Postup:

 

Celý kus mäsa osolíme, potrieme roztlačeným cesnakom, posypeme celou rascou, majoránom, vetvičkami rozmarínu a tymianu. Vložíme do vymasteného pekáča a z obidvoch strán mäso prudko opečieme. Následne podlejeme horúcou vodou a na mäso poukladáme kúsky masla. Pekáč prikryjeme a pomaly pečieme vo vyhriatej rúre. Pred koncom pečenia mäso ešte odkryjeme, polejeme výpekom a dopečieme do červena. Hotovú krkovičku nakrájame na plátky a podávame s pečenými zemiakmi alebo dusenou červenou kapustou.

 

Ryba na rozmaríne

 

Grilovaný losos na rozmaríne

 

Potrebujeme:

 

- 2 filety z lososa
- 8PL sójovej omáčky
- Olej
- 5PL hnedého cukra
- Citrón
- Vetvičky rozmarínu
- Soľ a mleté čierne korenie

 

Postup:

 

V miske zmiešame sójovú omáčku, slnečnicový olej, cukor, citrónovú šťavu, rozmarín, soľ a mleté čierne korenie. Do marinády vložíme filety z lososa a necháme marinovať aspoň pol hodinu v chladničke. Čím dlhšie rybu v marináde necháme, tým lepšie (max. 24 hodín). Pripravené filety rozložíme na gril, kde ho opekáme asi 10 minút z každej strany. Podávame s pečenými zemiakmi alebo zeleninovým šalátom.

 

Zelenina a zemiaky s rozmarínom

 

Zemiaky ošúpeme a vložíme do hrnca s osolenou vodou. Hneď ako začnú vrieť, vodu zlejeme a zemiaky premiestnime na plech vystlaný papierom na pečenie a pokvapkaný olejom. Zemiaky jemne osolíme, posypeme celou rascou a vetvičkami rozmarínu. Pečieme pri 180°C do chrumkava a za občasného premiešania asi 45 minút.


Zo zeleniny možno použiť cuketu, patizón, papriku, paradajky alebo baklažán. Nakrájajte zeleninu na plátky alebo kolieska. Pripravte si olej so soľou,vetvičkami rozmarínu, čiernym korením, prípadne možno pridať cesnak a/alebo chilli. Olejom potrite zeleninu a grilujte do chrumkava. 

 

Rozmarínový olej

 

Nachystajte si umyté a osušené vetvičky rozmarínu. Vložte ich do sklenenej nádoby a zalejte olivovým olejom. Môžete pridať aj cesnak a/alebo chilli. Nechajte macerovať na tmavšom mieste aspoň pár dní. Po tomto období môžete bylinky z oleja vytiahnuť, alebo ich tam nechať po celý čas.

 

Koktejl s rozmarínom

 

Ak ste milovníci letných koktailov, možno oceníte rozmarín, ako jednu z prísad, ktoré vám ich dochutia. Rozmarínom a borievkami možno dochutiť klasický gin tonic, alebo zmiešajte 2dcl broskyňového džúsu s 2cl calvados, pridajte mletý rozmarín a kocky ľadu. Prestraste v šejkri, preceďte do pohára a podávajte s ľadom. Na ozdobu použite vetvičku rozmarínu.

 

Kde kúpiť rozmarín?

Sušený rozmarín nájdete v supermarketoch v oddelení korenín. Ak chcete lepšiu kvalitu, navštívte bio obchod. Všetky bylinky je však lepšie používať čerstvé, nielenže ozdobia vaše jedlo, ale zachovajú si tak aj väčšinu prospešných látok, chuť a vôňu. Čerstvý ho kúpite na trhu so zeleninou a ovocím, prípadne si ho možno rovno kúpiť v črepníku. Semienka kúpite v kamennom, ale aj internetovom záhradkárstve.