Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Voňavý zemolez za rok narastie až 1 meter

Zemolez je zväčša krovitou rastlinou, avšak existujú odrody ktoré sú popínavé. Starostlivosť o zemolez vo všeobecnosti nie je zložitá a za rok dorastá až do výšky 1 metra! Zemolezom môžeme vyplniť prázdne miesta v záhrade, prípadne s pomocou tvarovacieho náradia efektný živý plot. Zemolez je vďačnou rastlinou s veľkým počtom kultivarov,  a tak je len na nás, aký si vyberieme. Pestovať ho môžeme aj v chladnejších pásmach Slovenska, bez problémov prežije aj tuhšie zimy. 

 

Ako pestovať zemolez? 

Zemolez je rastlinou, ktorú vysádzame od marca do mája a od septembra do chladných dní októbra. V prípade, že disponujeme kontajnerovými rastlinami, tak tieto sadenice môžeme vysádzať prakticky po celý rok okrem tuhých zimných mesiacov. Hoci nízke teploty zemolezu nevadia, problematiku sadenia zemolezu v zime predstavuje zamrznutá a tvrdá pôda cez ktorú korene nemôžu preniknúť. 

 

Výsadba popínavého zemolezu, konktréne kultivaru ‘Goldflame’, si vyžaduje prvotné opatrenia, ktoré nám neskôr ušetria veľa času. Tak ako aj iná popínavá rastlina, aj táto odroda zemolezu potrebuje opornú kostru po ktorej sa môže popínať. 

 

Zemolez Goldflame a jeho výsadba

 

Výsadba zemolezu vo väčšej miere závisí od stavy pôdy, a teda od toho, či pôda nie je úplne zamrznutá. Ideálne turnusy na vysádzanie sú počas sviežejších mesiacov roka  - počas jari a jesene. Lokalizácia a umiestnenie sadenice zemolezu nemusí byť len na opornej mriežke, ale vysadiť ho môžeme aj k múru domu. V oboch prípadoch platí, že zemolez potrebuje širokú a hlbokú jamu, bez stavebnej sutiny z prislúchajúceho múru. 

 

Jama pre popínavý zemolez predstavuje asi 10x  násobok veľkosti kontajnera s rašelinnovým pokladom určeným pre zemolez. Medzi ďalšiu prípravu patrí prekyprenie pôdy, odstránenie koreňových výhonkov iných rastlín a aplikácia hnojivo. Chemické či prírodné hnojivo situujeme na dno jamy a so zvyškom pôdy ho dostatočne prekypríme. Na záver vložíme rastlinu v rašelinovom bale, avšak bez kontajnera, ktorej doprajeme dostatočnú zálievku. 

 

Výsadba zemolezu na balkón

 

Zemolez Goldflame, a teda popínavý kultivar, môžeme vysádzať aj na balkón či terasu. Vo väčšine prípadov je ťažké udržať veľkosť zemolezu primeranú objemu črepníku v ktorom sa nachádza, a preto je vhodné zemolez pravidelne upravovať a presádzať. Pred tým, než sa však pustíme do samotnej výsadby je nutné si uvedomiť, že zemolez môže narásť až do výšky 3 metrov, v črepníkových podmienkach až do 2 metrov!

 

Výsadbu na balkón začíname voľbou črepníka s minimálnym objemom aspoň 20 litrov. Na dno črepníka umiestnime nie veľmi hrubú vrstvu kamienkov, ktoré slúžia pre reguláciu prijatej vody. Ďalej už pracujeme s klasickou zeminou zmiešanou s hnojivom v pomere 1:6. 

 

Zalievanie a hnojenie zemolezu

 

Zemolez, ako väčšina popínavých rastlín, si nevyžaduje špecificky náročnú zálievku. Dôležité je, aby bola voda zemolez zabezpečená počas suchých období prvých rokov po výsadbe, kedy sú korene zemolezu stále pomerne plytké a ťažko čerpajú vodu z podzemných zdrojov. 

 

Hnojenie popínavej rastliny akým je zemolez Goldflame je nenáročné. Táto odroda je nie len popínavá, ale navyše disponuje ružovo žltými kvietkami, ktorých počet závisí aj od kvality pôdy a pravidelnosti zálievky. Hnojiť môžeme od marca do augusta, avšak s dôslednosťou najmä počas horúcich dní letných mesiacov, kedy môže hnojivo spáliť nie len listy, ale aj korene. 

 

Zemolez a jeho rez

 

Popínavé rastliny, akým je zemolez, zväčša nepotrebujú žiaden rez, dokonca ani ten omladzovací. Princíp rezu pri popínavých rastlinách spočíva v tvarovaní, a to v prípade, že nám pahýle rastliny prekážajú, alebo tvoria neestetický celok. 

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami

 

Pestovanie zemolezu si nevyžaduje špeciálnu zimnú ochranu, pretože zemolez je mrazuvzdorný a dobre sa mu darí aj v pomerne nehostinných podmienkach vyššie položených oblastí. Ak sa však chceme uistiť, že počas zimy zemolez neuhynie, k jeho počiatočným koreňom môžeme naukladať lístie, konáriky či mulč. 

 

Zemolez je nádherne kvitnúcou rastlinou, ktorá nemá problém s chladným počasím či nedostatku slnka. Vysádzame ju ako rastlinu s estetickou kvalitou, ktorá môže zároveň spĺňať úlohu efektného živého plotu.