Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Vypestujte si koktejlové paradajky na balkóne

Paradajky na balkóne sú novým trendom, kedy si aj obyvatelia bytových domov môžu užiť čerstvú a svojpomocne vypestovanú zeleninu či ovocie. Práve koktejlové paradajky sú vhodným adeptom, ktorý sa odvedčí v záhradách skúsených pestovateľov, ale aj na balkónoch bytových domov v strede mesta. Vhodné sú ako príloha k rôznym variáciám jedla, ale aj ako súčasť záhradného šalátu, alebo len tak, pre chuť.

 

Ako pestovať koktejlové paradajky?

Pestovanie paradajok na balkóne, alebo klasicky v domácej záhradke, nie je zložitý proces, hoci si najprv rajčiny dožadujú dostatok pozornosti. Kľúčom k bohatej úrode je správne stanovisko. Paradajky obľubujú dostatok slnka, keďže sa zaraďujú medzi teplomilné rastliny. Ak máte balkón orientovaný na juh, ste v značnej výhode, kedy dostatok slnka vyhovuje aj tejto odrode rajčín.

 

Pôdu volíme dostatočne prekyprenú - prevzdušnenú, najlepšie hlinito-piesočnatú. Ak je pôda príliš suchá a nastane zmena vlhkosti, plody nám popukajú a začnú hniť. Naopak, pri premočených pôdach začnú černieť a hniť koreňové špičky, čo je spôsobené nedostatkom vzduchu v pôde.

 

Výsadba koktejlových paradajok

Výsadbu koktejlových paradajok nechávame na začiatok mája, kedy je pôda stále zregenerovaná a značne ohriata od postupujúceho slnka. Do pôdy sadíme vypestované priesady, avšak až po prvých jarných mrazoch. Po zasadení sadeníc pôdu dostatočne zalejeme, pričom okolo sadenice môžeme vytvoriť lievik, do ktorého sa počas dažďov bude zbiehať voda.

 

Ako pestovať paradajky na balkóne?

Paradajky na balkóne sú skvelou alternatívou, kedy sa však musíme rozhodnúť nad tým, po akej odrode siahnuť. Zásady pre pestovanie platia aj v tomto prípade, hoci pestovanie na balkóne si vyžaduje trochu viac práce než v samotnej pôde.

 

Myslíme tým najmä prácu spojenú s prekyprovaním pôdy, pravidelným zavzdušnením a prísunom potrebných živín, ktoré si paradajka nemôže vytiahnuť z pôdy, a preto musí čerpať z umelo pridaných hnojív.

 

Zalievanie a hnojenie

Zalievanie rajčín je takmer alfou a omegou celého pestovania. Zavlažujeme pravidelne každý deň, čo patrí aj o paradajkách  na balkóne. Ak chceme byť pedant na túto časť starostlivosti, necháme si vodu odstáť na slnku tak, aby mala takmer rovnakú teplotu ako pôda. Pred závlahou môžeme pôdu, v ktorej sa paradajky nachádzajú, prekypriť.

 

Pri raste plodov nikdy nenecháme pôdu vyschnúť - plody by popukali.

 

Hnojenie vykonávame rovnako ako v pôde, tak aj pri pestovaní v črepníku. Prihnojujeme kombináciou draslíka a dusíka, ktoré sú obsiahnuté vo viacerých hnojivách určených špeciálne práve na pestovanie rajčín. Pomôcť si však môžeme aj babskými receptami, ktoré sú na báze prírodných prvkov. Odvar z cibule a cesnaku údajne zvyšuje odolnosť sadeníc a plodov proti škodcom. Ak ste však pestovateľ tradičnejší, postačí vám aj mierne namulčovanie pôdy okolo jednotlivých sadeníc paradajky.

 

Ochrana pred škodcami

Paradajky na balkóne, či v záhradke sú často rajčinami, ktoré si prešli procesom šľachtenia. Z tohto dôvodu sú paradajky menej náchylné na choroby, či parazity než iné rastliny, či druhy zeleniny. Ak sa objaví vizuálna zmena na liste, stonke, či samotnom plode, táto skutočnosť nemusí ihneď signalizovať chorobu, či parazita, ale môže sa jednať o spomínané nedokonalosti v pôde.