Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Vypestujte si liesku so zdravými a chutnými orieškami

Na Slovensku sa liesky bohužiaľ vo veľkom nepestujú a všetky lieskové orechy v obchodoch sú dovážané z Turecka, Gruzínska alebo Azerbajdžanu. Ak vás náš článok o priaznivých účinkoch lieskových orieškov na zdravie motivoval a chceli by ste ich pestovať aj vo svojej záhrade, nepremeškajte tento článok o pestovaní liesky.

 

Vypestujte si zdravé lieskové oriešky

Liesky pôvodne rástli vo voľnej prírode, avšak začali sa postupne šľachtiť za účelom získania bohatej úrody a väčších plodov. Pestovanie liesky vôbec nie je náročné, keďže ide o odolné a dlhoveké stromy. Lieska dokáže bez problémov rodiť aj 50 rokov a s rodením začína už po 2-3 rokoch od výsadby. Je mrazuvzdorná, nie je náročná na postreky, hnojenie ani na pôdu. Existujú rôzne druhy liesek s červenými a žltými listami, preto sú tiež vhodnou dekoratívnou drevinou do parkov či záhrad. Rastú tiež na okrajoch lesov a vyhovujú im prevažne južnejšie polohy, nájdeme ich však na rozmedzí celého Slovenska. Liesku možno vypestovať z orecha, čo je dlhší proces, alebo si kúpiť štiepený ker.

 

Liesky možno sadiť od marca do mája a tiež v októbri, predtým, ako udrú prvé mrazy. Liesky nie sú náročné stromy a síce sú odolnejšie, ako iné ovocné stromy, aj liesky majú svojich škodcov, proti ktorým ich možno chrániť postrekom či striasaním chrobákov. 

 

Plody, lieskové orechy, sú uložené v zelenom obale, ktorý po dozretí zhnedne a vyschne a tak orech uvoľní. Najrozšírenejším tvarom, v ktorom sa lieska pestuje je ker, ale vypestovať sa dá aj do stromu. Ideálnym druhom pre podpník je lieska turecká.

 

Odrody liesky a lieskovcov

Lieska turecká

 

Tento druh je najväčším druhom liesky a jej kmeň sa mnohokrát používa ako základ pre štiepenie iných druhov liesek, ak chceme pestovať liesku do stromu. Má hrubý kmeň a tenšie hlavné konáre. Dospelým sa tento strom stáva vo veku 50 rokov a dosahuje približne výšku 20 metrov a šírku 7 metrov. Tento druh rodí nepravidelne a plody dozrievajú v septembri až októbri. Rastú v zaujímavom strapatom oplodí, avšak majú veľmi hrubú škrupinu, preto nie sú zaujímavé z komerčného hľadiska a pochutnávajú si na nich hlavne vtáky a veveričky.

 

Lieska Cosford

 

Lieska odrody Cosford tvorí vysoké, stredne rozložité a zahustené koruny. Ide o jednu z najrozšírenejších odrôd, ktorá ponúka bohatú úrodu veľkých orieškov v tenkej škrupine a jadro vypĺňa úplne celú škrupinu. Liesky plodia už od 3. roku a rodia bohato a pravidelne. Táto odroda rastie v každej záhradnej pôde, ale je citlivá na roztoča lieskového. Plody sú stredne veľké až veľké, cylindrického tvaru s tupým zakončením, po 2 až 3 ks v súplodí. Kvitne pomerne zavčasu a plody dozrievajú v prvej polovici septembra. Pestovanie dvoch rozličných odrôd vedľa seba zaistí bohatšiu úrodu, pretože sa môžu navzájom opeľovať.

 

Lieskovec Zázrak z Bollweiler

 

Tento druh liesky väčšinou prináša bohatú úrodu s veľkými, jemne podlhovastými plodmi. Rastie pomalšie a má bohatú korunu. Škrupina je stredne hrubá a dosť pevná. Lieska Zázrak z Bollweiler je nenáročná na pôdu a podnebie a zaujímavosťou je, že plody po dozretí samé vypadávajú z obalov.

 

Lieskový orech Rote Zellernuss

 

Tento druh má nádherné červené listy, na jar kvitne s červeno-purporovými jahňadami a oriešky, ktoré rodí sú takisto purpurové. Nielenže tieto oriešky vynikajúco chutia, ale sú aj estetické a prvé plody zbierame po asi 3 rokoch. Lieska Rote Zellernuss dorastá do výšky 3-5 metrov a šírky 1,5-2 metrov a občas ju možno omladiť vyrezaním jedného až dvoch starých konárov.

 

Podmienky pre pestovanie liesky

Ako sme spomenuli vyššie, lieska je pomerne nenáročný strom na pestovanie. V prvých rokoch po zasadení ju možno prihnojiť a staršie stromy zas omladiť odrezaním jedného alebo viacerých dlhých konárov. Lieska má rada chránené a teplé stanovištia, ideálne na západných a juhozápadných svahoch. Na juhu sa jej darí aj na miernejších svahoch. Darí sa jej aj v čiastočnom tieni. Ideálna je pre ne hlinitá až hlinito piesčitá pôda s dostatkom humusu a v prvých rokoch výsadby sa odporúča zem prihnojiť, ak nemá pôda dostatok živín. 

 

Liesky potrebujú vlahu preto nezabudnite mladé liesky pravidelne zavlažovať. Ak sa rozhodnete liesku prihnojiť, vhodným hnojivom je maštaľný hnoj alebo vyzretý kompost. S hnojením však opatrne, pretože ak liesku prehnojíte, začnú rásť nové výhonky a listy na úkor orieškov. Zaujímavosťou je, že lieska kvitne už vo februári a marci, ešte pred klíčením listov. 

 

Ochrana liesky pred škodcami

Okrem mrazu patria ku škodcom liesky aj nosánik lieskový a roztoč lieskový. Samička nosánika kladie na začiatku leta vajíčka do ešte nezrelých plodov. Z tých sa neskôr vyliahnu larvy, ktorých potravou sú práve plody. Liesku chránime tak, že budeme pravidelne obrábať pôdu pod stromom, alebo chrobáčiky zo stromu strasieme. Roztoče napadajú puky liesky a tie predčasne pučia. Spôsobujú aj uschnutie konárov. Liesku ochránime tak, že uschnuté konáre odstránime a spálime. Ďalšou častou chorobou liesek je monilióza, v prípade ktorej je potrebné napadnuté plody odstrániť. Ďalšími škodcami sú aj veveričky, ktoré milujú lieskové oriešky.