Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Vypestujte si pestrofarebné sparaxis tricolor

Sparaxis tricolor, alebo aj cigánsky kvet, patrí medzi cibuľoviny, ktoré sa tešia veľkej obľube. Nájdeme ich v mnohých parkových záhradách, predzáhradkách avšak najčastejšie ako súčasť záhonov. Cigánsky kvet dorastá do výšky 30-40 centimetrov, a preto sa skvele hodí do stredného pásma záhonu. Tento druh okrasnej rastliny je známy svojimi nádhernými farbami, najmä žltou, oranžovou a červenou, a svojimi pevnými zelenými listami vyrastajúcimi priamo od zeme. Okrem toho, že cigánsky kvet tvorí nádherné záhony, je možné ho využiť a zrezať do nádoby kde vydrží až niekoľko dní. 

 

Ako pestovať Sparaxis tricolor? 

Pestovanie Sparaxis tricolor nie je náročné, avšak dodržujeme isté pravidlá, a to rovnako ako pri iných cibuľových rastlinách. Najvhodnejšou dobou na výsadbu je marec až máj a august až november. Cigánske kvety zasadené počas novembra môžu mať problém so zakoreňovaním z dôvodu zamrznutej zeme. Týmto kvetom najviac vyhovuje polotieň a priepustná zem s dostatkom živín. Tento kvet má okolo hľuzy jemné vlasočnicové korienky, ktoré by sa v ťažkej ílovitej pôde neujali. Rovnako Sparaxis tricolor nevysádzame do permanentne vlhkej zeme - mohlo by dôjsť k pomalému hnitiu koreňov.  

 

Sparaxis tricolor a ich výsadba

 

Výsadbu Cigánskeho kvetu prevádzame najčastejšie v skupinách - takto máme istotu, že cibule nebudú v zemi príliš cestovať. Cibuliam vyberáme slnečné a polotienisté stanovisko, vysádzame do pôdy z ktorej sme vopred odstránili nežiadúce rastliny a buriny. Po vyhĺbení jamiek uložíme cibule tak, aby úzky cíp smeroval smerom hore - pri zlej polohe cibule rastlina nevyklíči. Napokon zasadeným cibuliam doprajeme dostatok zálievky a danú oblasť kde sme cibule vysadili si riadne označíme. 

 

Sparaxis tricolor môžeme vysádzať aj do črepníkov a umiestniť ich na terasu či na balkón. Potrebovať budeme substrát na cibuľoviny, prípadne ak disponujeme kvalitnou záhradnou zeminou môžeme použiť tú. Črepník vyberáme podľa obsahu cibuľovín - črepník nemusí zásadne disponovať dierami na svojom dne, nakoľko nie je potrebné Sparaxis tricolor polievať veľmi často či vodu špeciálne regulovať. Zimná ochrana sa pri cibuľovinách v črepníkoch líši. Celý črepník neumiestňujeme dnu, avšak nadzemnú časť rastlín odstrihneme a cibuľoviny umiestnime na tmavé a suché miesto až do jari. 

 

Zalievanie, zimná ochrana a ochrana pred škodcami 

 

Cigánsky kvet si vyžaduje zálievku v prípade, že je nedostatok bežných zrážok, a to napriek tomu, že kvitnú len po určité časové obdobie. Zálievka je veľmi dôležitá najmä bezprostredne po výsadbe a v niekoľkých nasledujúcich dňoch. 

 

Zimná ochrana je pri cibuľovinách veľmi dôležitá. Na konci jesene hľuzy a cibuľoviny zo zeme vyberáme. Najprv však odstrihneme všetky odumreté, zožltnuté či zhnednuté nadzemné časti rastliny. Následne jednotlivé cibule vyberieme lopatkou - dávame si však pozor na to, aby sme ostatné cibule nepoškodili. Cibule následne umiestňujeme na suché a tmavé miesto, inak hrozí možnosť ich postupného hnitia. 

 

Lepším spôsobom je však ponechať samotné cibule v zemi. Postup s nadzemnou časťou opakujeme, avšak cibule zatlačíme hlbšie do zeme - týmto spôsobom si ušetríme prácu s ich sušením, ako aj s následnou výsadbou o rok. 

 

Ochrana pred škodcami je takmer nepotrebná, nakoľko sa jedná o cibuľoviny, ktoré len vo výnimočných prípadoch napádajú cicaví škodcovia. Hlavným nepriateľom Sparaxis color môžu byť hraboši, ktorí požierajú cibuľoviny. Týmto škodcom sa môžeme vyhnúť umiestnením cibuľovín do nádob, a to už pri samotnej výsadbe.