Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Vypestujte si svoj vlastný záhradný bonsaj

Aj keď sa dnes umenie pestovania bonsajov spája s Japonskom, v skutočnosti vzniklo v Číne. Japonsko bolo v 8.storočí pod silným čínskym vplyvom a prijalo bonsaj ako druh umenia, ktoré prispôsobilo svojej kultúre. Z hľadiska čínskych a japonských tradícií prenikli bonsaje do západných zemí pomerne nedávno. Skutočný záujem o ich pestovanie tu nastal až v 12. storočí.

 

Čo znamená slovo bonsaj

Doslovný preklad slova bonsaj je „strom v miske“. Bon znamená miska a sai strom. Bonsaj je staré umenie miniaturizácie stromov a ich pestovania v miskách. Iná definícia hovorí, že bonsaj je miniatúrny strom pestovaný v miske a je špeciálnymi technikami tvarovaný tak, aby navodzoval ilúziu starého stromu.

 

Interiérové a exteriérové bonsaje

Za interiérové bonsaje sa považujú tie zo subtropických a tropických klimatických oblastí. Patria sem napríklad fikusy, čínsky brest, myrta a iné. Počas celého roka sa môžu pestovať v byte.

 

Exteriérové alebo záhradné bonsaje sú zvyknuté na prirodzené klimatické podmienky. Z toho dôvodu sa teplota vzduchu ani vlhkosť nemusia žiadnym spôsobom upravovať. Slnko a vzduch sa sami postarajú o to, aby listy zosilneli a stali sa odolné voči škodcom. Niektoré druhy exteriérových bonsajov môžu byť celý deň na slnku, iné si naopak vyžadujú tieň.

 

Pestovanie záhradného bonsaja

Pre pestovanie exteriérových bonsajov je na začiatku najvhodnejšie zvoliť listnatý druh stromu alebo ovocné stromy. Cez leto sa vám  za starostlivosť odvďačia vo forme malých plodov, ktoré budú tešiť vaše oči. Aby bonsaj zostal dlho nažive, musí sa patrične zalievať, hnojiť a presádzať. Ak chcete, aby bol navyše výstavným kúskom, je potrebné ho tvarovať.

 

Výber stanoviska

Keď sa rozhodnete pre pestovanie záhradných bonsajov, najdôležitejšou úlohou bude vybrať vhodné umiestnenie. Správne zvolené stanovisko zaisťuje zdravý rast bonsaja. Je dobré umiestniť stromy na viditeľných slnečných alebo mierne tienistých miestach. To záleží od ich druhu. V zime je dôležité chrániť exteriérové bonsaje pred vetrom, dažďom a snehom.

 

Zavlažovanie

Ďalším dôležitým faktorom pri pestovaní bonsajov je zavlažovanie. Počas jarných a letných mesiacov je vhodné ich polievať denne. Najefektívnejšie je zalievanie zhora za použitia hadíc s jemným rozprašovaním.

 

Hnojenie a presádzanie

Hnojenie patrí k nevyhnutnej súčasti správneho vývoja bonsajov. Exteriérové bonsaje sa hnoja od jari do septembra. Pred zimou sa hnojenie vynecháva.

Keďže korene rastliny zaplnia časom nádobu, je nutné ich presadiť. V prípade bonsajov sa však miska nevymení za väčšiu. Pri procese presádzania sa len zrežú korene, aby sa tak vytvorilo miesto pre novú zeminu, ktorá umožní obnovenie voľnejšieho rastu.

 

Tvarovanie a styling

Tvarovanie a styling je kreatívna, no najzložitejšia časť pestovania bonsajov. Je dôležité si pamätať, že nejde o to dosiahnuť výsledky čo najskôr. Pestovanie bonsajov je totiž nikdy nekončiaca cesta. Určité stromy sa tvarujú aj niekoľko desiatok rokov, aby vydržali malé a zaujímavé.

 

Technika, ktorou sa udržiavajú bonsaje miniaturizované a zároveň tvarované, sa nazýva prerezávanie. Sami si tak tvoríte strom, ktorý spĺňa vaše kritériá krásy. Nezabudnite preto vybrať tú stranu stromu, ktorá sa vám páči najviac a potom dvakrát merajte a raz režte. Je totiž veľmi jednoduché odrezať vetvičku, no nie je možné ju donútiť opäť narásť.