Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Vypestujte si zlatisté hrozno Žltý muškát

Hrozno 'Žltý muškát' je obľúbeným kultivarom, ktorý ponúka veľké zlatisté bobule. Žltý muškát, alebo lat. Vitis vinifera 'Gelbert Muskat' má jemnú muškátovú vôňu. Je to obľúbené hrozno vinárov, ale hodí sa skvelo aj ako pochúťkové hrozno. V tomto článku si povieme ako tento kultivar vysadiť, aké má nároky na pôdu či starostlivosť a akú starostlivosť si vyžaduje počas zimných mesiacov. 

 

Ako pestovať vinič 'Žltý muškát'? 

Pestovanie viniča tohto kultivaru je pomerne nenáročné. Jeho doba zrelosti je od augusta do septembra, čiže sa jedná o pomerne skoré odrody. Dokonalým stanoviskom je slnečné stanovisko, a to ďalej od veľkých stromov. Vysádzame ho v období od marca do mája a od októbra do novembra. Vinič nevysádzame počas letných mesiacov, keďže môže mať problém so zakorenením a závlahou počas horúcich dní. Rovnako sa vyhýbame výsadbe pri prízemných mrazoch či vtedy, ak je pôda už zamrznutá. 

 

Vinič 'Žltý muškát' a jeho výsadba

 

Výsadbu započíname vyhĺbením jamy na slnečnom stanovisku. Rastlinu pred výsadbou umiestnime do vedra s vodou, a to aspoň na niekoľko hodín. Hĺbka jamy by mala byť 2 krát väčšia ako objem voľnokorennej časti zakúpeného viniča. Na jej dno vylejeme niekoľko litrov vody, čo v konečnom dôsledku pomôže rastline sa zakoreniť. Pred samotným umiestnením rastliny do jamy však skontrolujeme výhonky nadzemnej časti a korene. Korene skrátime približne o ⅓ a úplne odstránime tie, ktoré sú odumreté. Následne vinič vložíme do jamy, prihrnieme zeminou a jemne pridupene tak, aby sa rastlina stabilizovala. 

 

Zalievanie a hnojenie

 

Zalievanie viniča je dôležité najmä počas prvých týždňoch od výsadby. Vďaka pravidelnej a dostatočnej zálievke mladého viniča podporíme rast jeho koreňov. Ak je už vinič starší nepotrebuje takmer žiadnu zálievku. Vinič disponuje veľmi pevným a hlbokým koreňovým systémom, ktorý mu umožňuje si ťahať podzemnú vodu. Viniču zväčša postačuje priemerný úhrn zrážok. Zálievku mu však môžeme poskytnúť počas veľmi horúcich dní, avšak dávame si pozor aby sme vodou nepotriesnili listy, ktoré by sme mohli takto spáliť či prispieť na vznik plesne. 

 

Vinič ‘Žltý muškát’ je nenáročná odroda, ktorá sa dobre prispôsobí takmer akejkoľvek pôde. Najviac jej však vyhovuje suchšia priepustná pôda. Hnojiť môžeme dlhopôsobiacimi hnojivami, ktoré aplikujeme už na jar, a to od polovice marca. Nezabúdame priebežne zavlažovať, keďže prílišná koncentrácia hnojiva môže spáliť korene viniča. 

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami 

 

Vinič je mrazuodolná rastlina, ktorá si nevyžaduje žiadnu špeciálnu zimnú ochranu. Viniču môžeme pomôcť prečkať zimu tak, že ho môžeme čiastočne prihrnúť zeminou, resp. vykonať tzv. kopcovanie. Túto aktivitu môžeme a nemusíme vykonať - odporúča sa najmä vo vyššie položených miestach. 

 

Ochrana pred škodcami spočíva najmä v pravidelnom sledovaní stavu listov a plodov. Najčastejšie sa vyskytuje múčnatka, ktorá sa prejavuje bielymi veľkými fľakmi na listoch. Na toto ochorenie reagujeme vhodným postrekom.