Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Vyvýšené záhrady: 7 dôvodov prečo v nich dopestovať úrodu

Vyvýšené záhony sú také záhony, kde rastliny pestujeme na vyvýšenom mieste. Záhony môžu mať rôzne tvary. Široké však majú byť len ako rozpätie vašich rúk. Ďalšou zásadou je, aby sme do vyvýšeného záhonu dočiahli z každej strany. Na vytvorenie obruby (lemu) vyvýšeného záhonu sa používa drevo, kameň alebo tehly. Vyvýšené záhony by sme si nemali mýliť s visutými záhradami. Vo vyvýšených záhonoch môžeme pestovať zeleninu, kvety a aj bylinky. Visuté záhrady sú zväčša duté a vyplnené hlinou. Vďaka tomu je môžné v nich pestovať aj väčšie stromy.

 

Založenie vyvýšeného záhonu

Najviac práce s vyvýšeným záhonom je pri jeho založení. Jeho údržba už ale nevyžaduje toľko roboty ako bežná záhrada. Najvhodnejšie ročné obdobie na jeho vytvorenie je jeseň. Materiál potrebný na výrobu si však môžete odkladať počas celého roka. Veľa času získate obrábaním pôdy. Bežnú záhradu musíte rýľovať každý rok, vyvýšený záhon nie. Ďalší čas ušetríte pri hnojení. Ak totiž záhon správne založíte, plodiny si budú brať živiny z neho. Nemusíte ho okopávať, pretože do neho nestúpate. Ďalšou výhodou je, že pred sadením nemusíte odstraňovať trávnik. Vyvýšený záhon jednoducho zatiahnete kartónom. Ten zabráni prerastaniu trávy, pričom tá neskôr zahynie.

 

Posledným a jedným z najdôležitejších úkonov je záhon dobre namulčovať. Na tento účel je veľmi dobrá slama. Udržuje vlhkosť a teplo. Dokáže zabrániť erózii najvzácnejšej vrchnej časti pôdy. Taktiež zabraňuje burine uchytiť sa v záhone. Namulčovaný záhon netreba veľa polievať ani plieť. To nám uľahčí prácu a rastlinám život. Pri pletí sa narúša koreňový systém rastlín, čo ich prirodzene oslabuje.

 

7 dôvodov pestovania úrody vo vyvýšených záhonoch

1. Získame tým kvalitnejšiu pôdu. Tá vznikne tým, že do vyvýšeného záhonu  k vrstve hnoja a sena pridáme staré práchnivé drevo. Drevo funguje ako špongia. Nasaje vodu a postupne zásobuje záhon vlahou. Po niekoľkých rokoch vznikne v záhone veľmi kvalitná pôda. Jednotlivé vrstvy (drevo, hnoj, seno) sa rozkladajú, vytvárajú teplo a dôležitý humus.

 

2. Ak bývate v byte a nemáte záhradu, vyvýšený záhon je ideálnym riešením. Umožní vám vypestovať si zeleninu aj na terase alebo balkóne.

 

3. Pri vyvýšených záhonoch dochádza k väčšej spotrebe vody. Preto sa odporúča závlaha podmokom. Najlepšie je použiť už odstátu vodu. Šok studenou vodou môže viesť k zníženiu úrody. Veľmi vhodná je kvapková závlaha. Je efektívnejšia a tiež bráni tvorbe prísušku. Slúži aj ako prevencia voči šíreniu hubových ochorení.

 

4. Kedže sú jednotlivé záhony vyvýšené, úroda je v bezpečí pred vašimi psíkmi. Vyhnete sa tak neporiadku a škodám na úrode.

 

5. Vyvýšený záhon je vhodný aj po zdravotnej stránke. Pri práci s ním sa netreba toľko zohýbať. To prospeje chrbtici každého človeka.

 

6. Menej práce vďaka nižšiemu výskytu buriny. Vo vyvýšenom záhone sa totiž zachytí menšie množstvo náletových či hlboko koreniacich burín.

 

7. Vyvýšené záhony sú vhodné aj pre vozíčkarov. Kedže sú rastliny umiestené vyššie, netreba si k ním kľaknúť. Postarať sa o ne dá i z invalidného vozíčka.