Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Záhrada v auguste a starostlivosť o ňu

Posledný letný mesiac v záhrade prináša množstvo úrody, ale aj novej práce. Každého záhradkára tento mesiac čaká zber, rez, vrubľovanie ovocných stromov, ale aj strihanie živých plotov a výsev zeleniny. 

 

Výsevy v auguste

Jeseň sa pomaly blíži, ale niektoré druhy zeleniny môžeme vysadiť aj tento mesiac. V zeleninovej záhrade vysievame šalát a reďkovku, pre zimný zber aj špenát. Ozimná cibuľa a kel bude po výsadbe pripravená na zber v ďalšom roku. Nezabúdame ani na mladé sadenice jahôd, sadíme ich plytko. Do kvetinových záhonov pribudnú cibuľoviny pre jesenné, ale aj jarné skrášlenie záhrady. Sadíme cibuľky snežienok, bledúľ, jesienky, cyklamény aj šafran.

 

Starostlivosť o zeleninovú záhradu

August je obvykle suchým mesiacom, dôležité je výdatné zavlažovanie hlúbovín a zeleru. Odrežeme vrchnú ružicu ružičkového kelu pre vývin bočných ružičiek a prihrnieme pór. Zrežeme vrcholky rastlín kolíkových paradajok, čím docielime lepšiu úrodu. Zbierame uhorky, dyne, cuketu, skoré zemiaky aj papriku. Zozbierame aj semienka koreňovej zeleniny.

 

Starostlivosť o ovocnú záhradu

Začíname so strihaním egrešov a ríbezlí, odstraňujeme odrodené výhonky malín. Po zbere rezom upravíme ovocné stromy, aby sa rýchlejšie zregenerovali. Presvetlíme koruny čerešniam, vyšniam, marhuliam aj broskyniam. Zo záhrady odstránime popadané plody a konáriky. Snímame letorasty mladého viniča a záhradu pripravíme na jesennú výsadbu. 

 

Starostlivosť o okrasnú záhradu

Nezabúdame na pravidelné polievanie, v obdobiach bez dažďov zalievame 2x denne, ráno a večer. Výdatnej zálievke s prísunom živín sa budú tešiť predovšetkým durmany. S ich hnojením prestaneme na konci augusta. Do záhradky môže pribudnúť funkia, zakladáme skalky a presádzame dvojročné kvety. Zrezávame oleandre, ak sú nerovnomerne olistené, rýchlo sa v tomto období zregenerujú a zahustia. Kvety v črepníkoch môžu stáť v hlbokej miske s vodou.

 

Starostlivosť o trávnik

V auguste začíname s prípravou trávnika na zimu. Znižujeme dávky hnojiva, v polovici mesiaca hnojíme posledný krát. Trávnik pravidelne zalievame, aby v horúcich dňoch nevyschol. Jeho rast sa v týchto týždňoch výrazne spomalí, nie je nutné časté kosenie. V druhej polovici leta je vhodný čas na zakladanie záhonov okrasných tráv, no s výsadbou treba počkať na dážď. 

 

Starostlivosť o ihličnany a živé ploty

Dokončujeme rez ihličnanov, z polovyzretých odrezkov môžeme namnožiť cypruštek a tuje. Koncom mesiaca vysádzame a presádzame nové ihličnaté stromy. Živé ploty raz pohnojíme, podľa potreby zrežeme a tvarujeme.  

 

Postreky a ochrana rastlín

Ruže sú v tomto období náchylné na čiernu škvrnitosť, jej príznaky riešime postrekom. Ak sa na jabloni objaví pehovitosť plodov, použijeme hnojivo so zvýšeným obsahom vápnika. Pozor aj na obaľovače, hlavne obaľovač jablčný, hruškový a slivkový. Stromy ošetríme vhodným prípravkom.


Počas augusta pokračujeme aj v kompostovaní odumretých rastlín a plodov, ktoré nie sú vhodné na konzumáciu. Nezabúdame ani na starostlivosť o jazierko, z ktorého odstraňujeme riasy a počas období sucha zvyšujeme hladinu vody. Vďaka správnej starostlivosti o záhradu v auguste dosiahneme krásnu úrodu zimných plodov, ale aj úspešný rast kvetov a zeleniny v ďalšom roku.