Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Zasaďte si krásne trvalky, ktoré kvitnú počas celého leta

Trvalky do záhrady neodmysliteľne patria. Sú najvhodnejšou voľbou pri vytváraní kvetinových záhonov, pretože medzi nimi nájdeme rôzne vzrasty, tvary, farby, textúry a vône. Trvalky sú viacročné, nedrevnaté rastliny, ktoré kvitnú a mávajú tiež semená. Ide o vytrvalé byliny. Nepriaznivé podmienky, ako zimu a sucho, často prečkávajú iba podzemné orgány rastliny. Nadzemné orgány väčšinou odumrú. Použitie trvaliek do voľnej pôdy sa mení s nadmorskou výškou a zemepisnou šírkou. Každá z nich má svoje typické druhy trvaliek. Stredná Európa má optimálne podmienky pre rôzne skupiny trvalých rastliniek. Podľa vzhľadu a charakteru ich môžeme rozdeliť na nízke, plazivé, stredné a vyššie.

 

Nároky na pestovanie

Pri výbere výsadby trvaliek je dôležité zohľadniť pôdu. Mala by byť dôkladne prehnojená, odplevnená, s upraveným povrchom. Väčšina trvaliek vyžaduje humóznu, kyprú, priepustnú pôdu bohatú na živiny. Nároky na vlahu sú rozdielne. Často stačia zrážky, no počas dlhotrvajúceho sucha je potrebné zavlažovať ich. Najideálnejším obdobím na zakladanie trvalkových záhonov je jar, no výsadba môže prebiehať aj počas leta, v kvitnúcom stave. Pri pohľade na záhon len z jednej strany je základným pravidlom umiestniť nižšie druhy dopredu a vyššie dozadu. Pri vytváraní kvetinového ostrova je umiestnenie vyšších trvaliek ideálne v jeho strede. Rozmanitosť viacerých druhov pri vytváraní záhonov môže byť nevýhodou, pretože ich kombinácia často pôsobí chaoticky. Vhodná je teda voľba menšieho počtu rastlín. Kvitnúce trvalky prinášajú do záhrad eleganciu, hravosť, premenlivosť a vkus. Pre vytvorenie priaznivých podmienok je ideálne vysadiť trvalky na slnko, prípadne do polotieňa.

 

Populárne trvalky kvitnúce celé leto

Echinacea pochádza zo Severnej Ameriky, kde rastie približne osem ďalších druhov. Jej sortiment je výsledkom hybridizácie, teda spájania viacerých druhov. Je to bylinka, ktorá je cenná pre podporu imunity. Najlepšie sa jej darí na slnečných miestach a nevyžaduje žiadnu špeciálnu pôdu.

 

Flox má kvety bledomodrej, ružovej, fialovej, červenej, či bielej farby. Floxy delíme na trvalky a letničkové trvalky, pretože nie každý druh dokáže prečkať zimu bez ujmy. Pravou letničkou je flox Drummondov, ktorý kvitne od mája do septembra.

 

Levanduľa je obľúbená pre svoj spoľahlivý rast a tmavofialový kvet. Často sa používa pri výsadbe záhonov, skaliek, ale aj na vytvorenie živého plotu. Je veľmi aromatická a preto sa používa proti moliam, pri aromaterapii a výrobe parfumov. Pre svoj rast potrebuje dobre priepustnú pôdu.

 

Rudbeckia má veľké tmavožlté kvety s čiernym terčom. Dokáže rozžiariť záhony, je vhodná k rezu a často sa kombinuje s okrasnými trávami. Darí sa jej v humóznych a dostatočne vlhkých pôdach.

 

Stračonôžky vznikli hybridizáciou viacerých botanických druhov. Vyznačujú sa plným kvetom tmavomodrej farby. Vhodné sú pre nich živené a mierne vlhké pôdy.

 

Kokardy sú kvety kvitnúce od jari až do jesene. Majú oranžovo červené kvety, ktoré sú lemované žltou farbou. Najviac sa im darí v mierne vlhkých pôdach.

 

Leto je naozaj obdobie bohaté na kvitnúce trvalky. No v kvetinovom záhone by nemali chýbať ani mrazuvzdorné chryzantémy rôznych tvarov a farieb, ktorým sa darí na jeseň. Zatraktívniť záhon môžu aj trvalky kvitnúce začiatkom roka, medzi ktoré patrí napríklad čemerica so svojimi bielymi a fialovo ružovými kvetmi.