Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Zázračné účinky arónie na naše zdravie

O pestovaní a zdravotných benefitoch arónie počuť čoraz viac. Toto nenápadné ovocie je jedným z najbohatších zdrojov antioxidantov, ktoré v prírode môžeme nájsť. Aké sú účinky arónie na zdravie?

 

Vďaka vysokému obsahu vitamínov má arónia významné zdravotné benefity, tak v prevencii ako aj v liečbe civilizačných ochorení. Výťažky z nej sa v posledných rokoch objavujú v rôznych doplnkoch stravy. Nič však neprekoná silu čerstvých plodov, ktoré si poľahky vypestujete vo vlastnej záhrade.

 

Čo je arónia a aké látky obsahuje?

Bobule arónie sú malé, okrúhle ovocie pochádzajúce zo Severnej Ameriky. Rastú na opadavom kry s názvom Arónia čiernoplodá (lat. Aronia melanocarpa), ktorý sa niekedy nazýva jarabina čierna alebo temnoplodec.

 

Plody arónie dozrievajú koncom augusta až v septembri. Malvice majú tmavofialovú až čiernu farbu, sú krehké a plné šťavy. Ich chuť je výrazná, trpká a trieslovinová. Bobule arónie sú plné výživných látok, vitamínov, ovocných kyselín a flavonoidov. 

 

Arónia si vyslúžila prezývku „kráľovná antioxidantov” a považuje sa za jednu z najzdravších superpotravín. Arónia obsahuje množstvo polyfenolov, antokyanínov a proantokyanidínov. Ďalej obsahuje vitamíny A, B, C, E, K a z minerálnych látok tu má zastúpenie draslík, vápnik, horčík, fosfor, sodík, mangán, železo, zinok, jód a bór.

 

Práve spomínané polyfenolické zlúčeniny sú zodpovedné za úžasné liečivé účinky arónie. Tieto drobné plody ich obsahujú viac než čučoriedky či brusnice. V plodoch arónie nájdeme tiež prírodné sladidlo sorbitol, ktorý má nižší glykemický index než cukor a  je vhodný aj pre diabetikov.

 

Pestovanie arónie je jednoduché aj v našich podmienkach. Arónia sa pestuje najmä ako živý plot, no vďaka zdravým a chutným plodom je čoraz obľúbenejšia aj ako úžitková rastlina v ovocných záhradách.

 

Liečivé účinky arónie na naše zdravie

Arónia čiernoplodá má pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém, posilňuje imunitu, má protizápalový a antibakteriálny účinok. Nejde len o chutné ovocie, ktoré môžeme premeniť na džem či víno. Funguje ako zdravý a účinný doplnok stravy, ktorý dokáže podporiť zdravie a vitalitu v každom veku.

 

Medzi najznámejšie účinky arónie patrí pozitívny vplyv na cievny systém a srdce. Bobule sa tradične užívali na liečbu rôznych ochorení, zápalov v tele a podporu obranyschopnosti človeka. Prírodné látky obsiahnuté v tomto ovocí taktiež podporujú zdravú funkciu pečene a močového systému. 

 

Vysoký obsah jódu priaznivo pôsobí na činnosť štítnej žľazy. Arónia taktiež pomáha pri zápaloch, rôznych kožných ochoreniach a ekzémoch. Má vysoký obsah luteínu, ktorý priaznivo vplýva na zrak. Aróniu je vhodné užívať aj na prevenciu Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby.

 

Arónia proti rakovine

 

Výskum ukazuje, že bobule arónie môžu chrániť telo pred určitými druhmi rakoviny, najmä rakovinou prsníka a rakovinou hrubého čreva. Štúdie zatiaľ prebiehali iba v skúmavkách a na zvieratách, no ukázali, že antokyaníny prítomné v bobuliach môžu zastaviť rast buniek rakoviny hrubého čreva až o 60%.

 

Prírodné látky obsiahnuté v plodoch arónie znižujú voľné radikály v krvi, čo znižuje oxidačný stres v tele. Pod pojmom oxidačný stres chápeme nerovnováhu, ktorá vzniká medzi antioxidačnou kapacitou bunky a množstvom voľných radikálov, ktoré sa v tele nachádzajú. Táto nerovnováha zohráva úlohu pri rozvoji mnohých chronických ochorení. 

 

Patria sem najmä kardiovaskulárne choroby, chronické zápalové ochorenia, kognitívne poruchy v dôsledku starnutia mozgu, ochorenia kĺbov spojené so zápalom a mnohé ďalšie. Predpokladá sa, že antioxidačné účinky arónie pomáhajú týmto ochoreniam predchádzať.

 

Arónia pre zdravie srdca a ciev

 

Antioxidačné účinky arónie prichádzajú na pomoc nielen pri boji s rakovinou. Môžu tiež posilniť zdravie srdca a ciev. Aróniu je vhodné užívať, ak vás trápia príznaky spojené s metabolickým syndrómom. Patrí sem vysoká hladina triacylglycerolov a cholesterolu, vysoký krvný tlak a vysoká hladina cukru v krvi. 

 

Vďaka aktívnym zlúčeninám – antokyanínom má arónia cennú schopnosť podporovať zdravú funkciu ciev a tepien. Opomenúť netreba ani protizápalové vlastnosti a celkovú podporu zdravého a vyváženého kardiovaskulárneho systému s nižším rizikom vzniku kardiovaskulárnych ochorení. 

 

Užívanie arónie a vedľajšie účinky

Ak budete aróniu konzumovať striedmo, nemusíte sa obávať vedľajších účinkov. Odporúčané dávkovanie čerstvých plodov je 1 polievková lyžica denne. Pri 100% šťave sa neodporúča vypiť viac než 50 ml za deň. Ak túto dávku prekročíte, môžu sa dostaviť tráviace ťažkosti.

 

Užívaniu arónie by sa mali vyhnúť deti do 3 rokov, tehotné a dojčiace ženy. Ak plánujete aróniu užívať dlhodobo alebo spolu s inými liekmi, poraďte sa o tomto kroku so svojim lekárom.

 

Plody arónie - ako ich spracovať?

Zrelé plody arónie z vlastnej záhrady môžete konzumovať surové. Ak vás však trpká chuť tohto ovocia príliš neláka, dokážete z nich vykúzliť mnohé pochúťky vo vašej kuchyni. Okrem chutnej šťavy si z bobúľ poľahky pripravíte aróniový sirup či čaj. Nápoje plné antioxidantov vás počas jesene zaručene postavia na nohy.

 

Tradičnou formou spracovania je aj domáci likér z arónie alebo aróniové víno. Vyskúšať by ste rozhodne mali aj chutný domáci džem z arónie, do ktorého môžete zapracovať aj jablká či hrušky. Jeho svieža, jemne trpká chuť sa výborne hodí do koláčov aj omáčok k pečenému mäsu.