Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Zber a skladovanie jabĺk - užitočné rady

Zber ovocia je nepochybne najkrajšou etapou záhradkárčenia. V jeseni nám záhrada okrem iných plodov ponúka aj pestrú škálu jabĺk. Predtým, než jablká začneme oberať, musíme stanoviť termín zberu a premyslieť správne uskladnenie, aby úroda vydržala čo najdlhšie. 

 

Pri jablkách rozlišujeme zberovú a konzumnú zrelosť. Zatiaľ čo letné odrody sú chutné hneď po odtrhnutí a v krátkom čase strácajú na kvalite, jesenné a zimné odrody vydržia čerstvé dlhší čas. Obdobie medzi zberovou a konzumnou zrelosťou je rôzne, závisí najmä od odrody, ktorú pestujeme.

 

Kedy zbierať jablká?

Pri určovaní oberačkovej zrelosti jabĺk je vhodné riadiť sa odporúčaným časom danej odrody. Prihliadať ale treba aj na počasie počas roka, napríklad vysoké letné teploty môžu urýchliť dozrievanie. 

 

Pri letných odrodách jabĺk, ako napríklad Priesvitné letné, je obdobie konzumnej zrelosti veľmi krátke. Čas na zber sa takmer zhoduje s časom konzumácie. Preto je vhodné ovocie ihneď po zbere skonzumovať alebo spracovať, napríklad zaváraním, použitím pri pečení alebo na prípravu detskej výživy

 

Zimné odrody jabĺk majú oveľa dlhšie konzumné obdobie. Napríklad odroda Florina sa zberá v septembri až októbri, ale plody je vhodné konzumovať až počas zimy Ak sú jablká správne uskladnené, vydržia až do marca. Odroda Rubinola sa zberá v polovici septembra a čerstvosť si udrží tiež až do marca. Jesenné odrody jabĺk pri dobrom skladovaní vydržia do decembra

 

Jablká zberáme v dobe vrcholu zberovej zrelosti. Pri určovaní zrelosti nám pomáha farba šupky plodu, ktorá prechádza do červena alebo do žlta, podľa odrody. Stopky plodov sa ľahko oddeľujú od konárov, keď plodom pootočíme o 90 stupňov. 

 

Ako správne zbierať a ukladať jablká?

Jablká zberáme a skladujeme aj so stopkami. Kvalita plodov bez stopky sa znižuje a v jej mieste môže dôjsť k hnilobným procesom. Pri zbere sa odporúča postupovať najprv zo spodu koruny a postupovať smerom nahor.

 

Zimné odrody jabloní často tvoria na plodoch voskovú vrstvičku. Dávame pozor, aby sme ju pri zbere nezotreli, udržuje totiž jablká čerstvé aj pri dlhšom skladovaní. Pri zbere dbáme aj na to, aby sme ich neobúchali alebo inak nepoškodili. 

 

Ukladať ich môžeme do drevených alebo plastových debničiek v jednej, maximálne v dvoch vrstvách. Príliš veľká váha by mohla poškodiť spodnú vrstvu uložených jabĺk, preto sa jej vyhýbame. Na uskladnenie pripravíme iba zrelé kusy, akokoľvek poškodené alebo nahnité jablká čo najrýchlejšie spracujeme.

 

Skladovanie jabĺk

Jablká skladujeme ideálne v chladnom a vlhkom prostredí, napríklad v komore, pivnici alebo v garáži. Teplota vzduchu by sa mala pohybovať od 0 do 8 °C. Relatívna vlhkosť vzduchu môže dosiahnuť 90 až 95 %. Miesto uskladnenia by zároveň malo byť dobre odvetrané.

 

V blízkosti jabĺk nie je vhodné skladovať zemiaky, iné druhy ovocia alebo zeleniny, mohli by totiž napáchnuť. Uskladnenú úrodu pravidelne a dôsledne kontrolujeme. Jablká potrebujú čerstvý vzduch, raz za čas preto pivnicu vyvetráme a plody poobraciame, aby neležali celú zimu na jednej strane. Ak nájdeme nejaký zhnitý plod, treba ho čo najskôr vyhodiť, aby sa baktérie nerozšírili na zvyšok úrody.

 

Zaujímavou možnosťou je skladovanie jabĺk na balkóne. Debničku, v ktorej budú uložené, je potrebné vystlať polystyrénom. Ten slúži ako dobrý izolant, takže jablká ani pri - 10 °C nezamrznú. Ako prevenciu pred hnitím môžeme jablká zabaliť do prieklepového papiera. Ten zabráni hnilobe, aby sa rozšírila na viaceré plody, no čiastočne zabráni prieniku kyslíka. 

 

Na krátkodobé skladovanie jabĺk poslúži aj chladnička. Nikdy ich ale neskladujeme s inými plodinami citlivými na plynný etylén, napríklad s jahodami, aby nezačali hniť. Taktiež ich môžeme raz za čas vyvetrať a pootáčať. Dlhodobý pobyt v chladničke sa podpíše na chuti, čerstvé však vydržia približne 6 týždňov.

 

Jablká nikdy neskladujeme v uzavretých nádobách alebo plastových vreckách. Zamedzili by sme tak prístupu kyslíka a výrazne spomalili dozrievanie zimných odrôd. V žiadnom prípade jablká pred skladovaním neumývame.

 

Tipy na spracovanie jabĺk

Ihneď po zbere môžeme využiť obúchané či červivé jablká rôznymi spôsobmi. Obľúbené je napríklad sušenie. Sušené jablká si uchovávajú veľa vitamínov aj bioaktívnych látok, ktoré sú koncentrované najmä v šupke. Skladovanie sušených jabĺk vyžaduje suché prostredie, ktoré podporovať rast plesní. Vydržia v ňom dlhé mesiace.

 

Jablká majú široké využitie v kuchyni, najmä pri pečení koláčov, príprave smoothies alebo čerstvých šalátov. Tradičná jablková štrúdľa s hrozienkami a škoricou nesmie na jeseň chýbať v žiadnej kuchyni. Ak pri pečení radšej experimentujete, môžete si pripraviť jablkové muffiny, sladký jablkový koláč alebo vyprážané jablká v cestíčku.

 

Ovocie sa výborne hodí na zaváranie, prípravu kompótov a džemov. Z úrody si môžete pripraviť domáci jablčný ocot alebo jablká jednoducho odšťaviť a dopriať si dennú dávku vitamínov v podobe čerstvého džúsu. Medzi obľúbené jablkové nápoje patrí i cider, jablkovica alebo jablkový likér, ktorý si môžete pripraviť priamo doma.