Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Žiarivomodrý olovník spestrí vašu záhradu

Olovník je rastlina pochádzajúca zo Stredomoria a vďaka krásnym modrým okvetenstvám vytvorí príjemnú atmosféru aj vo vašej záhrade, či na balkóne. Správna starostlivosť zabezpečí nie len mnohopočetné kvety, ale aj bujný rast rastliny. V záhradných podmienkach môže byť vysadená ako solitér, ale aj v záhone, kde vie vytvoriť príjemný kontrast. Zaujímavé je aj jej umiestnenie na balkóne pri zhluku viacfarebných letničiek, ktorým len dodá šmrnc v podobe osvieženia v modrej farbe. Túto atraktívnu  rastlinu ponúkame na predaj v kontajneroch tak, aby sme zabezpečili jej vhodnú adaptáciu do novej pôdy.

 

Ako pestovať olovník?

Olovník, Plumbago Auriculata, je rastlina, ktorej pestovanie môžeme prirovnať strednej obtiažnosti. Náročná je nie len na samotné pestovanie, ale aj na zimovanie, o ktorom sa dočítate v nastávajúcej kategórií. Olovník vysádzame do záhradnej zeme, do ktorej môžeme primiesiť substrát určený pre letničky pre stabilizovanie vhodného pH pre tento typ rastliny. Vyberáme stanovisko slnečné a teplé, volíme záveterné strany.

 

Olovník a jeho výsadba

Výsadba olovníka môže byť vykonávaná do voľnej zeme, ako aj do črepníka. Dávame si záležať na výbere stanoviska, čím zabezpečíme progresívny rast danej rastliny. Výsadbu uskutočňujeme počas skorej jari, už začiatkom apríla. Sadenice v kontajneri necháme namočiť do vedra s vodou a pripravíme si jamu približne 30 centimetrov hlbokú. Po pripravení pôdy, vrátane dostatočného prekyprenia, vkladáme rastliny spolu so zeminou obsiahnutou v kontajneri. Po prihrnutí korienkov zeminou rastlinu jemne polejeme.

 

Ak chceme rastlinu pestovať do výšky a vytvoriť z nej efektný stromček, nezabudneme zvoliť vhodnú oporu už pri zasadení.

 

Výsadba na balkón

S výsadbou olovníka na balkón iste nič nepokazíte. Jedinou špecifikáciou je vhodne zvolený črepník a zámer, za akým mienime rastlinu pestovať (ako ker, stromček). Výška dospelej rastliny sa môže pohybovať až do 200 centimetrov, pričom musíme na tento fakt dbať aj počas výsadby a pripraviť rastline dostatočne vzdušný priestor. Zeminu volíme hlinito-humóznu, pričom črepník by mal disponovať otvorom na jeho dne.

 

Zalievanie a hnojenie

Zálievku vykonávame približne jedenkrát počas dňa, najlepšie skoro ráno, či neskôr večer. Rastlinu polievame ku koreňu, pretože sa chceme vyvarovať spáleniu jemných listov olovníka.

 

Z pohľadu efektivity a prosperity rastliny volíme dlhodobé hnojivá, ktorých účinok je podmienený teplotou či určitým časovým úsekom. Dbáme na to, aby sme rastlinu neprehnojili, mohli by sme tak spôsobiť jej skorý úhyn.

 

Olovník a jeho rez

Rez olovníka je naozaj špecifický a to najmä vzhľadom na dané ročné obdobie. Počas letných mesiacov olovník neskracujeme, okvetenstvá nerežeme, zabránili by sme tak prirodzenému kolobehu rozvíjania sa pukov. Pred zazimovovaním skrátime výhonky približne o ¼ na vonkajší púčik. Po zazimovaní zasa volíme tvarovací smer, ktorý určí smer rastu rastliny v ďalšom období.

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami

Olovník je teplomilná rastlina, ktorej vyhovujú záveterné a predsa slnečné, teplé strany záhrad, hoci prežije aj malé mrazy. Po odkvitnutí posledných kvetov, či po prvých pozemných mrazoch, rastlinu presunieme do zimnej záhrady,  prípadne interiéru s dostatočným prísunom slnečného žiarenia a vhodnej teploty. Aj počas prezimovania túto rastlinu dostatočne polievame, zvlášť ak sa nachádza pri vykurovacích telesách.

 

Olovník je rastlinou, ktorá je pomerne odolná voči parazitom a škodcom. Ak sa však na jej pni a listoch objavia parazity znižujúce kvalitu rastliny, či okvetenstva, ihneď zasiahneme príslušným postrekom,  ktorého dávkovanie určujeme na základe pokynov výrobcu.