Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Známa ostrica vynikne v každom záhone

Ostrica je trvalkou, ktorej vynikne takmer v každom priestore. Charakteristické sú najmä jej dlhe a úzke listy, ktorých farba sa prelína s odtieňmi zelenej a bielej (v závislosti od kultivaru). Tak, ako môžeme ostricu pestovať v črepníku, vhodná je aj na výsadbu do rôznych záhonov. Vďaka minimalistickej štruktúre celej rastliny je možné ostricu vysadiť do japonských záhrad, kvetinových záhonov či do záhrad s nádychom vidieckeho štýlu. Táto trvalka vo forme trávy si  nevyžaduje takmer žiadnu špeciálnu starostlivosť a jej pestovanie zvládne aj úplný začiatočník. 

 

Ako pestovať ostricu? 

Ostrica sa radí medzi trvalky, ktoré vysádzame za účelom zvýšenia estetickej hodnoty. Ostrica, alebo Carex Morrowii, neponúka žiadne užitočné plody a prakticky nekvitne. Znakom prosperity rastliny je bujný, hustý porast a zdravé šípové listy. 

 

Pestovať ostricu môžeme v interiéri, ako aj v exteriéri, v črepníku aj vo voľnej zemi. 

 

Ostrica a jej výsadba 

 

Výsadba ostrice nie je zložitým procesom. Základom je výber vhodnej a najmä zdravej rastliny na vhodné miesto. Ostricu vysádzame od marca do mája a od septembra do decembra. Už počas novembra a decembra si dávame pozor na tuhé mrazy, kedy ostricu nevysádzame. Výnimkou môžu byť teplé zimy a výsadba ostrice z kontajneru. 

 

Ako sme sa už vyššie zmienili, ostrica nie je náročnou rastlinou a preto prežije takmer v akejkoľvek pôde, dokonca aj v ílovitej. Ostricu umiestňujeme na polotienisté až tienisté stanovisko. Korene ostrice sú plytké a rastú pomalšie a z tohto dôvodu je jej umiestnenie na slnečné stanovisko nevyhovujúce - kvôli malým koreňom si nedokáže načerpať dostatok podzemnej vody. 



Ostrica je rastlinou, ktorá sa predáva v kontajneri či v plastovom bale. Jej korene sú preto prispôsobené nádobe v ktorej sa nachádza. Z tohto dôvodu nie je potrebný výkop väčšej jamy než je na šírku a hĺbku jedného rýľa. Rastlinu vyberieme z balu, pričom pôvodnú zem pridáme do jamy. Pozorne obzrieme korene ostrice a uistíme sa, že žiaden z nich nie je odumretý, prípadne nakazený istým parazitom. V prípade, že nájdeme poškodený či odumretý koreň, tak ho odstrihneme záhradníckými nožnicami. 

 

Ostricu vložíme do jamy, výdatne zalejeme a prihrnieme zeminou. 

 

Výsadba ostrice na balkón 

 

Výsadbu ostrice, okrasnej trávy, môžeme vykonať aj do črepníka a umiestniť ho do interiéru či exteriéru (balkón, terasa). Ostrica si nevyžaduje špeciálny substrát. Dobre urobíte, ak tejto rastline doprajete dostatočne veľký črepník - výsledná veľkosť rastliny je podmienená veľkosťou črepníka. Ako substrát môžeme použiť záhradnú zeminu bez koreňov iných rastlín, alebo substrát určený na trvalky. Ostrica vysadená v črepníku si vyžaduje pravidelnú zálievku. 

 

Zalievanie a hnojenie

 

Zálievka ostrice je dôležitá najmä počas horúcich letných dní a v prípade, že ostricu pestujeme vo vyhrievanej miestnosti v interiéri. Zálievka ostrice v záhrade je podmienený tým, kde je lokalizovaná. Ak je ostrica na slnečnom stanovisku vyžaduje si omnoho viac zálievky než pri polotienistom, tienistom stanovisku. Počas jari a jesene ostrici postačuje aj priemerný úhrn zrážok. 

 

Hnojenie nie je pri ostrici dôležité. Ostrica počas niekoľkých rokov dorastie do veľkých rozmerov, a to aj bez potreby hnojenia. Ak však chceme ostrici dopomôcť k rastu, tak aplikujeme dlhotrvajúce hnojivo, ktoré zapracujeme začiatkom jari. Po každom hnojení doprajeme rastline výdatnú zálievku. 

 

Rez, zimná ochrana a ochrana pred škodcami

 

Rez ostrice je vykonávaný až na jar, zatiaľ čo si väčšina pestovateľov myslí, že september je vhodný na jej rez, tento rez môže ostrici len uškodiť. Pred zimou ostricu zviažeme na troch miestach tak, aby sme zachovali rovnaké rozmedzia medzi jednotlivými zväzkami. Ako zimnú ochranu môžeme použiť aj netkanú textíliu, jutovinu, ako aj aplikáciu mulču.