Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Zoznámte sa, toto je netradičná korunkovka

Poznáte krásny a originálny kvet korunkovku? Ak náhodou nie, nechajte nás, aby sme vás zoznámili. Zaručujeme vám, že aj vy podľahnete jej čaru. Korunkovka sa totiž často označuje aj ako kráľovná záhrad. A to vďaka jej naozaj krásnemu kvetu, ktorý pripomína kráľovskú korunu. Stonka korunkovky na sebe nemá žiadne listy. A práve vďaka tomu vynikne jej nápaditý kvet. Dorastá do výšky 15 – 30 centimetrov.

 

Korunkovka strakatá

V minulosti sa korunkovka bežne vyskytovala v záhradách vidieckych sídiel. Bolo to práve vďaka tomu, že jej cibuľa má výraznú vôňu, ktorá pôsobí ako prirodzený odpudzovač hrabošov a krtkov. V súčasnosti už nie je natoľko rozšírená, o to vzácnejšie však pôsobí. Môžeme ju nájsť aj vo voľnej prírode, na močaristých a zaplavovaných lúkach, kde je vysoká hladina podzemnej vody. Skrášľuje tiež údolia riek. Na Slovensku sa ako voľne rastúca vyskytuje najviac vo Východoslovenskej nížine.

 

Korunkovka strakatá sa vyznačuje zvončekovitými ovisnutými kvetmi. Kvet tvorí 5 až 8 okvetných lístkov, niekedy usporiadaných aj do viacerých radov. Kvety korunkovky strakatej  sú šachovnicovo strakaté. Šachovnicové políčka sú červenofialové a kombinované so svetlofialovými. Vyšľachtené kultivary môžu byť tiež biele alebo žltočervené. Korunkovka zakvitá koncom apríla, až začiatkom mája. V záhrade je vhodné situovať ju medzi skoro kvitnúce rastliny, akými sú tulipány alebo narcisy. Hodí sa do skaliek a k jazierkam. Nádherne vynikne aj v oknách, na balkónoch a tiež na terasách.

 

Ako sa korunkovka pestuje?

Pestovanie korunkovky nie je vôbec náročné. Keďže je rodovo blízka ľalii, aj nároky na výber miesta má veľmi podobné. Pre korunkovku vyberáme humusovitú a obzvlášť dobre priepustnú pôdu. Dôležité je, aby pôda poskytla možnosť prístupu k potrebnému množstvu vody. Pri sadení sa snažíme vybrať také stanovisko, ktoré jej ponúkne krytie počas priameho obedňajšieho slnka. Najideálnejší je polotieň. Korunkovku patrí do čeľade ľaliovitých rastlín. Jej cibule vysádzame na prelome augusta a septembra. Ukladáme ich do jamky hlbokej 20 – 25 centimetrov, ktorá je mierne šikmá. Je to hlavne kvôli tomu, aby sa nad cibuľkou nedržala voda, ktorá by mohla spôsobiť hnitie. Počas zimy nie je nutné cibuľky vyberať, korunkovka totiž zvláda mrazy veľmi dobre.

 

Jemná korunkovka môže byť aj vo vašej záhrade