Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Ako sadiť gladioly?

Gladioly sú charakteristické rozmanitosťou farieb a nádhernými kvetmi, ktorých na záhone nikdy nie je dosť. Či už pestujeme gladioly na rez alebo pre okrasu záhrady, musíme dodržať určité pravidlá výsadby a starostlivosti.

Gladioly, známe aj ako mečíky

Gladioly alebo mečíky patria medzi letné hľuznaté rastliny. Kvety kvitnú postupne odspodu nahor a záhrady zdobia od konca jari až do leta. Tieto rastliny majú pôvod v južnej Afrike aj stredomorskej oblasti, s čím súvisia aj ich nároky na slnko a teplo.

Tieto vytrvalé (avšak nie mrazuvzdorné) rastliny sú charakteristické stredne vysokými vzpriamenými stonkami a kopijovitými listami. Vyššie druhy dorastajú do výšky 150 cm, zakrpatené maximálne do 80 cm. Kvitnú vo vejároch, kvety sú najčastejšie biele, žlté, fialové, červené alebo ružové.

Mať v záhrade rad krásnych gladiol nie je veľmi náročné, stačí im dopriať správnu pôdu a dostatok slnka. Vhodné sú záhony, na ktorých pestujete letničky a iné okrasné rastliny. Pokiaľ dodržíte tieto zásady, gladioly sa vám za vašu starostlivosť odmenia vznešenými kvetmi.

Nároky na pôdu

Gladioly vysádzame do humóznej, neutrálnej až slabo kyslej pôdy s dostatkom živín. Nesadíme na miesta s vysokou hladinou spodných vôd, do ťažkých ani príliš kyslých pôd. Miesto výsadby pripravíme už na jeseň zapracovaním hnoja alebo kompostu.

Gladioly v kvetináči

Gladioly je možné pestovať aj v kvetináči, bude to však o niečo náročnejšie. Dajú sa pestovať samostatne s vhodnou oporou, alebo ako súčasť letnej zmesi, v ktorej budú aj iné hľuzy a cibuľoviny

Na pestovanie v nádobách vyberáme menšie hľuzy gladiol, ktoré sadíme do hĺbky zhruba 10 cm. Kvetináč postavíme na slnečné miesto.

Kedy sadiť gladioly?

Mečíky sa vysádzajú koncom apríla až začiatkom mája, keď už nehrozí, že v pôde vymrznú. Niektorí záhradkári čakajú až do obdobia, keď denné teploty dosiahnu stabilných 10 °C. 

Ako sadiť gladioly?

Existuje niekoľko spôsobov, ako pripraviť hľuzy na výsadbu a ako postupovať pri samotnom sadení gladiol. Mnohé závisí od konkrétneho kultivaru i veľkosti hľuzy. Vždy odporúčame riadiť sa návodom na obale osiva. 

Pri výbere stanoviska dbáme najmä na to, aby sa budúcim rastlinkám dostalo dosť slnečných lúčov. Miesto by malo byť svetlé a s dobrým prúdením vzduchu, nie však veterné. Rásť budú aj na miestach tienených stromami, no v takom prípade hrozí, že budú mať menej kvetov.

Príprava hľúz

Spomedzi hľúz vyberáme tie s väčším priemerom. Obvykle sú zárukou bohatého kvitnutia. Hľuzy musia byť plné, nie scvrknuté a preliačené. Aj keď sú zdravé, musíme ich zbaviť obalových šupín. Môžu sa v nich nachádzať rôzne zárodky chorôb. 

Očistené hľuzy pripravené na sadenie môžeme namoriť proti hubovým a plesňovým chorobám. Používa sa na to napríklad Fundazol (0,2 %), Topsin alebo Dithane.  Hľuzy namáčame v roztoku moridla asi pol hodinu. 

Postup pri výsadbe

Hľuzy gladiol vysádzame na vopred odburinené a prekyprené miesto výsadby. Pomocou lopatky vyhĺbime jamku, ktorá bude hlboká 8 až 10 cm. Ak sadíme do ťažšej pôdy ktorá horšie odvádza vodu, je vhodné dať na dno výsadbovej jamky piesok. Zabezpečí lepšiu drenáž a pomôže predchádzať plesniam.

Hľuzy gladiol vysádzame v jame vo vzdialenosti 10 až 15 cm od seba púčikom nahor. Nie je vhodné sadiť ich na hustejšie, preto sa táto metóda odporúča pre zmiešané záhony. Možné je tiež pestovanie v pásoch, kedy vzdialenosti medzi jamkami dosahujú od 10 do 20 cm a vzdialenosti medzi riadkami aspoň 20 cm.

Na záver pomocou lopatky zahrnieme hľuzy zeminou a výdatne ich polejeme. Ak nechceme, aby dlhé stonky počas kvitnutia poliehali kvôli vetru a dažďu, môžeme použiť oporu. Postačí záhon s 2 kolíkmi a motúzom, aby sa oň gladioly mohli opierať. Záhon môžeme aj zakryť a dôkladne utesniť čiernou fóliou.

Starostlivosť o gladioly

Miesto výsadby pravidelne zavlažujeme, no dávame, aby sme pôdu nezmáčali. Keď rastliny tvoria prvé listy, môžeme ich prihnojiť viaczložkovým hnojivom pre kvitnúce rastliny. Záhon udržujeme bez burín a prevzdušňujeme plytkým kyprením.

Rezanie kvetov a vyberanie hľúz

 Rastliny sú vhodné na rez do vázy, keď majú otvorené 2 až 3 spodné kvety. Pri rezaní sa snažíme nechať na rastline všetky listy, inak hľuza nebude vyživená. Ak kvety nechávame kvitnúť v záhrade, pravidelne odstraňujeme odkvitnuté kvety a opelené semenníky. Úplne odkvitnutý klas odlomíme.

Gladioly nie sú mrazuvzdorné, preto hľuzy musíme na jeseň vybrať z pôdy. Navyše dozrievajú až po odrezaní kvetu, preto na rastline ponecháme maximálny počet listov a staráme sa o ňu ešte 4 až 6 týždňov. Robíme tak mesiac po odkvitnutí kvetov, najlepšie počas príjemného slnečného dňa v októbri.

Hľuzy vykopeme opatrne (najlepšie vidlami), zbavíme ich listov, necháme presušiť a umiestnime na suché a chladné miesto. Zo spodnej časti hľúz odstránime aj zvyšky starých hľúz korene. Väčšie hľuzy uložíme do debničky, menšie môžeme zasypať pieskom vo vedre. Počas zimy skladujeme na chladnom a tmavom mieste. Počas zimovania bude potrebné hľuzy priebežne kontrolovať a triediť tie, ktoré napadla hniloba.

Najčastejšie choroby a škodcovia

Gladioly ohrozujú vošky a strapky. Príliš napadnuté rastliny, ako aj tie, ktoré sú poškodené hubovými či bakteriálnymi ochoreniami, hneď zlikvidujeme. Od polovice mája do konca septembra chránime gladioly pred strapkou gladiolovou a voškami chemickým postrekom. Počas vegetácie odstraňujeme všetky gladioly so žltnúcimi, vädnúcimi alebo sivastými listami.

Tipy skúsených záhradkárov

Výsadbu môžeme načasovať nielen podľa konkrétneho kultivaru, ale aj doby kvitnutia. Najskôr vysádzame tie, ktorých kvitnutie od vysadenia trvá viac ako 100 dní. Ak si chceme dopestovať kvety počas celého leta a na začiatku jesene, kultivary kvitnúce v kratších intervaloch sadíme postupne až do konca mája.

Gladioly nesadíme na miesta, kde sme predtým pestovali uhorky, zemiaky, fazuľu či paradajky. V pôde po tejto zelenine sa kvetom nedarí. Taktiež ich nikdy nevysádzame do rovnakej pôdy viac než 2 roky za sebou.