Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Ako strihať smrekový živý plot

Ako strihať smrekový živý plot? Otázka, ktorá trápi mnohých pestovateľov. Smrekové živé ploty stále nie sú úplným štandardom a na prvý pohľad sa môže zdať, že si vyžadujú viac starostlivosti. Smrekový živý plot, lat. Picea abies, je ker odolný voči mrazu, ktorý pomerne jednoducho môžeme tvarovať do živého plotu. Jeho rez však má isté špecifiká, a to preto, aby sme dosiahli čo najlepší a najtrvácnejší výsledok. 

 

Najdôležitejším poznatkom pri starostlivosti o smrekový živý plot je prvotná správna výsadba. Smrekový živý plot preferuje vyššiu vlhkosť, priepustnú zem a pomerne nižšie teploty. Už z tejto charakteristiky vyplýva, že smrekovému plotu sa bude lepšie dariť vo vyšších polohách. Rovnako ho neodporúčame vysádzať v prípade, ak nemáme skúsenosť s tvarovaním a rezaním živých plotov. Ako príklad poslúži najčastejšie vysádzaný živý plot, a to je vtáči zob. Vtáči zob ako ker má veľmi rýchlu regeneračnú schopnosť, čo nemôžeme povedať o smrekovom živom plote. Ak vykonáme na tomto živom plote radikálny rez, rastlina môže na túto skutočnosť veľmi ťažko reagovať. 

 

Prvou zásadou je neprevádzať radikálny rez, rastlina môže začať chradnúť až úplne odumrie. Rovnako tento živý plot striháme počas júna a júla, kedy ich zastrihávame približne o polovicu. Zaujímavý výsledok môžeme dosiahnuť precíznym strihaním počas jari, a to tesne pred pučaním kra. Smrekový živý plot je však náročnejší na všetky aspekty svojho rastu. Okrem pravidelnej zálievky, a to najmä v nížinách a teplých oblastiach, môžeme tento druh živého plota aj prihnojovať hnojivom na ihličnany. Rovnako ako môže hnojivo živému plotu pomôcť, tak ho pri nesprávnom dávkovaní môže aj spáliť, kedy rastlina môže úplne uhynúť.