Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Babičkin recept na cibuľový sirup proti kašlu

Dobrý recept na cibuľový sirup proti kašľu kedysi poznala každá babička. A receptov bolo niekoľko. Každá mala ten svoj osvedčený. Vieme, že cibuľa obsahuje éterické oleje, ktoré pri kašli pomáhajú upokojiť krk. Odborníci odporúčajú uprednostniť červenú cibuľu. Obsahuje veľa antokyanínov, teda purpurového farbiva, ktoré je silným antioxidantom. Každá cibuľa obsahuje aj ďalšie antioxidanty ako je kvercetín či vitamín C. Preto má výrazné protizápalové účinky.

 

O cibuli je tiež známe, že povzbudzuje trávenie, dezinfikuje ústnu aj nosnú dutinu, rozpúšťa hlieny a utlmuje bolesť. Preto je v tradičnej medicíne často využívaná. Cibuľa tiež pomáha, keď ju prikladáme na chodidlá. Nočné pôsobenie cibule na chodidlá, patrí tiež medzi babičkine recepty. Cibuľa sa nakrája, nahreje napríklad vo vreckovke na radiátore.   Potom sa má priložiť priamo na chodidlá, na to obliecť ponožky a je to. Takto vybavená osoba ide do postele. Ráno je potrebné nohy umyť. Pomáha to proti teplote a chrípkovým ochoreniam.

 

Cibuľový obklad: vraj účinne zaberá pri bolestiach hrdla a laryngitíde (zápale hlasiviek).  Cibuľu je potrebné pokrájať na krúžky, ohriať na panvici, alebo radiátor a zaviazať okolo krku.

 

Cibuľový sirup proti kašľu: cibuľu treba nadrobno pokrájať, zaliať 2 – 3 polievkovými lyžicami medu. Uložiť na teplé miesto (napríklad na radiátor alebo k sporáku, kde sa varí). Po niekoľkých hodinách pustí cibuľa do medu šťavu. A to je náš cieľ. Šťavu je dobre užívať po lyžiciach niekoľkokrát denne. Pri alergii na med, ho môžeme nahradiť dostatočným množstvom cukru, ktorý je potrebné nasypať na nakrájanú cibuľu. Výslednú šťavu budeme mať neskôr, ale má tiež veľmi dobrý účinok. Sirup sa nepripravuje do zásoby. Počas užívania je potrebné pripravovať ho čerstvý.

 

Cibuľový sirup s citrónom: 1 cibuľu a 2-3 citróny nakrájame na kolieska a ukladáme do nádoby. Naspodok dáme citrón, potom cibuľu a zalejeme 1-2 lyžicami medu (tiež môžeme nahradiť kryštálovým cukrom). Takto pokračujeme kým neminieme nakrájané ingrediencie. Asi Po troch hodinách na teplom mieste je možné zo zmesi odoberať šťavu a dávkovať každú hodinu (aj deťom) jednu polievkovú lyžicu. Užiť je možné asi 6 lyžíc denne.

 

Cibuľový čaj:  Čaj z cibule pomáha pri prechladnutí, aj pri viróze. Do studenej vody pokrájame cibuľu, privedieme do varu a varíme 20 minút. Zmes necháme odstáť asi 5 minút, precedíme a ochutíme medom. Pijeme po malých dúškoch.

 

Cibuľovo majoránový čaj: Cibuľa obsahuje éterické oleje, ktoré pri kašli pomáhajú upokojiť krk, rovnako tak majorán dokáže výborne pomôcť. Nebude to síce žiadna lahôdka, preto berte tento čaj len ako liek. Na prípravu budete potrebovať 1 cibuľu, 1 lyžicu majoránky, horúcu vodu a med na dochutenie. Cibuľu ošúpeme nakrájame na štvrtiny, spoločne s majoránkou zalejeme horúcou vodou a necháme 15 minút lúhovať. Scedíme, dosladíme medom a popíjame po celý deň.

 

Karamelový čaj vhodný pre deti:   Je vynikajúci na kašeľ, zápal priedušiek a pľúc. Na jeho prípravu potrebujeme len pár ingrediencií: cukor, vodu, cibuľu a ak máme, tak zázvor (nemusí byť). Karamelový čaj je luxusnou verziou cibuľového čaju, ktorý nechutí každému. Tento čaj chutí výborne.  Postup môže byť pre niekoho trošku zložitejší: V hrnci si skaramelizujeme 6 PL kryštálového cukru. Keď nám karamel zhnedne, zalejeme ho 1 litrom studenej vody. (Opatrne! Karamel vyšplechuje!) Miešame, kým sa karamelová hmota vo vode nerozpustí. Pridáme cibuľu prekrojenú na polovice aj so šupkou a 15 minút povaríme. Po uplynutí tohto času pomocou sitka cibuľu vyberieme a čaj môžeme ihneď podávať. Už po prvom dni sa zlepší dýchanie aj vykašliavanie hlavne u malých detí.

 

Prečítajte si ďalšie overené rady na našom blogu