Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Borovica horská: Kúsok lesa vo vašej záhrade

Borovica horská, resp. kosodrevina, je druh neopadavého ihličnanu, ktorý sa vďaka svoju zakrpatenému vzrastu skvelo vyníma v skalkách, prípadne ako solitér. Borovicu horskú môžeme nájsť aj vo voľnej prírode, a to v horách - konkrétne nad hornou hranicou lesa. Rašeliniská či vrchovištia sú prirodzeným prostredím pre tento druh borovice. 

 

V záhrade borovicu vysádzame do bežnej záhradníckej zeminy. Ihličnany majú vo všeobecnosti veľmi malú spotrebu živín, a preto nie sú náročné ani na hnojenie. Borovice horské sa predávajú v kontajneroch čo znamená, že je možné ich prakticky vysadiť počas celého roka. Neodporúčame však tento ihličnan vysádzať počas zimných mesiacov, kedy je pôda vysušená a zamrznutá - vytváranie koreňových väzieb je ťažšie. 

 

Ako pestovať borovicu horskú? 

Pestovanie borovice horskej sa započína jej výsadbou, ktorú sústreďujeme do mesiacov od marca do júna a od septembra do novembra. Borovica horská spĺňa výhradne estetický charakter, a preto je nutné si dômyselne premyslieť jej umiestnenie, a to aj vzhľadom na ostatné rastliny v záhrade. Tomuto ihličnanu neprekáža veterné stanovište, a bez problémov bude rásť aj v polotieni. Ak chceme vysadiť niekoľko ihličnanov v jednej línií, v tom prípade je spon rastlín najmenej 2-4 metre.

 

Borovica horská a jej výsadba

 

Výsadbu započíname namočením kontajnera s rastlinou do vody, a to niekoľko desiatok minút pred výsadbou. Jamu vyhĺbime približne 2 krát väčšiu ako je objem kontajnera. Do jamy vylejeme vodu, umiestnime obsah kontajneru (aj so zeminou), prihrnieme zemou a následne jemne udupeme, polejeme. 

 

Zalievanie a hnojenie 

 

Zalievanie je pri kosodrevine veľmi dôležité, a to nie len bezprostredne niekoľko dní po výsadbe. Kosodrevina má tenké korienky, ktoré sa rozliehajú do šírky ako do hĺbky, a preto pri dlhotrvajúcom suchu hrozí jeho úhyn. Hoci je ihličie pevnejšie a odolnejšie ako jemné listy listnáčov, stále však platí, že je potrebné zavlažovať skoro ráno či neskoro večer, a to ku koreňu - vyvarujeme sa tak spáleniu ihličia. 

 

Hnojenie nie je potrebné, kosodrevina, rovnako ako väčšina ihličnanov, nevyžaduje špeciálne nároky na živiny v pôde. Ak však chceme suplementovať základné prvky v pôde a rastline poskytnúť základné hnojivo, siahneme po rozpúšťacom hnojive, ktoré uvoľňuje látky postupne v závislosti od teploty. 

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami

 

Zimná ochrana je pri kosodrevine takmer nepotrebná. Problém môže predstavovať ťažký nános snehu, ktorý jemne otrasieme palicou s látkou. Buďme však pri tomto kroku ostražití, nakoľko nechceme poškodiť výhonky ihličnanu. Odporúčame kosodrevinu zabezpečiť proti vetru, a to dreveným kolom, prípadne roxorom, o ktorý stromček uviažeme. 

 

Ochrana pred škodcami spočíva najmä vo vyvarovaní sa vošky smrekovej či zavíjača borového. Voška smreková cicia zospodu vetvičky ihličia, ktorá nakoniec zhnedne, uschne a opadne. Rovnaký osud výhonok čaká aj po jeho napadnutí zavíjača borového, kedy začnú vysychať špičky výhonkov. Charakteristickým znakom pre zavíjača borového je, že po odlomení vetvičky môžeme v jej dutine vidieť chodbičky pre larvy, ktoré postupne napádajú aj zvyšok kosodreviny, príp. iného ihličnanu. 

 

V prípade, že je jeden strom infikovaný istým druhom parazita, resp. škodca, musíme ho čo najrýchlejšie odstrániť, pretože riskujeme aj napadnutie ostatných ihličnanov v okolí. Ako prostriedok ochrany využívame preventívne opatrenia proti savému hmyzu, resp. postreky. Dôležitá je najmä včasná intervencia problému.