Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Exotická katalpa: Majestátny a dlhoveký strom

Neprehliadnuteľné, majestátne a dlhoveké. Také sú katalpy, exotické stromy známe najmä tvarom svojej koruny, ktorá pripomína slnečník. Ak máte k dispozícii trochu väčšiu záhradu, môžete uvažovať o vysadení nevšedného stromu, akým katalpa zaiste je.

Katalpa

Domovinou katalpy trubačovitej (Catalpa bignonioides) je predovšetkým Severná Amerika a východná časť Ázie. U nás sa často vysádza v parkoch, alejach, ale aj v záhradách ako solitér. Je odolná voči znečisteniu ovzdušia a celkom dobre znáša aj nepriaznivé klimatické podmienky.

Strom rastie pomalšie, napriek tomu dosahuje úctyhodných, mnohokrát aj niekoľkometrových výšok. Zaujímavý je tiež priemer koruny, ktorý môže dosiahnuť 4 až 15 metrov. Aj kompaktné odrody ako Nana alebo Globosa v záhrade vytvárajú dostatok príjemného tieňa.

Mohutnú guľovitú korunu zdobia od neskorej jari do novembra krásne srdcovité listy o veľkosti až 30 cm. Katalpy začínajú pučať až v máji. Rozkvitajú začiatkom leta, kvety sú výrazné, podobné gaštanu. Značne netradičné sú aj plody. Narastajú v podobe úzkych previsnutých strukov so semenami a často sa im preto hovorí „indiánska fazuľa”.

Pestovanie katalpy

Katalpa nie je náročná na stanovisko, pestovateľské podmienky ani údržbu. Darí sa jej dokonca aj v priemyselných oblastiach. Najcitlivejšie sú mladé stromčeky, ktoré vyžadujú dostatok slnka a vody.

Pôda

Katalpy možno vysádzať do ľahších, priepustný, hlinito-piesočnatých pôd. Preferujú neutrálne až mierne kyslé pH. 

Miesto

Rastlina obľubuje najmä slnečné stanovisko a najlepšie sa je darí niekde v závetrí, kde nehrozí poškodenie listov a konárov silným vetrom.

Svetlo

Katalpa prosperuje na slnečných, prípadne polotienistých miestach. Prílišný tieň škodí najmä mladým stromčekom.

Zalievanie

Mladé stromy pred zakorenením treba zalievať pravidelne, nakoľko im škodí príliš vysušená pôda. Pre staršie stromy v období sucha je vhodnejšia menej častá, no výdatnejšia zálievka. Po 2 - 3 roku strom nepolievame vôbec.

Druhy katalpy

Vďaka silnej odolnosti voči mrazom môžeme aj v našich končinách úspešne pestovať viaceré druhy katalpy. Najobľúbenejšia je menšia katalpa bignóniovitá, v parkoch sa pestuje i vyššia katalpa severná.

Katalpa bignóniovitá 

Katalpa bignóniovitá alebo trubačovitá (Catalpa bignonioides) sa pýši typickými guľovitými korunami, pre ktoré si tento strom získal veľkú obľubu. V našich podmienkach dorastajú do výšky 2 až 3 metrov.

Odroda Nana

Katalpa Nana patrí medzi obľúbené stromy do záhrad i parkov. Ide o zakrpatený, pôvodné kríčkový kultivar. Má výnimočne dekoratívne svetlozelené listy v tvare srdca a guľovitú až diskovitú korunu. Táto odroda nevytvára kvety ani plody.

Odroda Globosa

Odroda Globosa má kratší kmienok a guľovitú korunu. Vďaka svojmu nízkemu vzrastu sa hodí aj do menších záhrad.

Katalpa vajcovitá

Katalpa vajcovitá (Catalpa ovata) pochádza z Číny, kde sa jej plody využívajú v orientálnej medicíne. Dorastá do výšky 10 až 15 metrov. Listy sú srdcovité, veľké až 25 cm, súkvetia sú husté, kvety majú béžovú farbu.

Katalpa severná

Katalpa severná alebo katalpa nádherná (Catalpa speciosa) rastie v USA. Dorastá až do výšky 30 metrov. Listy sú veľké 20 - 30 cm, majú tvar srdca so špicatými hrotmi a hladkým okrajom. Kvety sú biele, majú tvar zvonca.

Ako strihať katalpu?

Katalpa je rýchlo rastúci strom, ktorý aj po radikálnom reze dokáže rýchlo nahradiť objem svojej koruny. Jarný rez vykonávame ešte pred pučaním listov. Tvarovanie však nie je nevyhnutné, pestovatelia zvyčajne odstraňujú len suché alebo poškodené vetvy.

Treba katalpu hnojiť?

Mladé stromčeky možno prihnojovať počas jarných mesiacov komplexnými hnojivami, ideálne kvapalnými hnojivami aplikovanými na list. V neskorších rokoch po výsadbe nie je hnojenie potrebné.

Choroby a škodcovia katalpy

Na katalpe sa môže objaviť niekoľko známych škodcov. Najčastejšie sú to štítničky a vošky bavlníkové. Z chorôb stromy napáda verticiliové vädnutie – hubová choroba, ktorej pôvodca žije v pôde. Prejaviť sa môže aj nepríjemná múčnatka.

Odpudzuje katalpa komáre?

Veľké listy katalpy obsahujú éterický olej, vďaka čomu do okolia šíria príjemnú vôňu. Tá podľa niektorých pestovateľov odpudzuje komáre a muchy.