Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Máte vyschnutý a žltý trávnik? Toto môžu byť dôvody

Trávnik je hlavnou výsadou mnohých moderných záhrad. Krásna, vždyzelená plocha, vyžadujúca značnú starostlivosť. Novinkou sú tzv. bezúdržbové trávniky, poľné lúky čo iné záhradné riešenia zelených plôch vo vašej záhrade. Dôvodom je práve starostlivosť, ktorá sa so zväčšujúcou sa plochou trávy zvyšuje. Hnojenie či zalievanie je len práce, ktorá je potrebná pre udržanie krásnej sviežej trávy. 

 

Najčastejším problémom sú žlté fľaky objavujúce sa v rôznych ročných obdobiach, najmä však počas leta. Niektorí pestovatelia trávnikov tieto vyschnuté časti ignorujú, iní ich začnú´hnojiť čo však nemusí mať práve kladný účinok vzhľadom na pôvodcu týchto fľakov. 

 

Aké sú dôvody žltých fľakov na trávniku? 

Žlté fľaky sú najčastejľou farebnou diskoloráciou a estetickým problémom, ktorý sa na trávnikoch objavuje. Ak chceme tieto fľaky odstrániť, musíme zistiť ich pravého pôvodcu. 

 

Dehydratácia trávnika


Dehydratácia trávnika a následný vznik žltých fľakov je azda najpravdepodobnejším scenárom. Zanedbanie zavlažovania a príliš krátka dĺžka trávnika má za následok jeho postupné odumieranie, ktoré sa prejaví daným vizuálnym signálom.Charakteristika žltých vyprahnutých škvŕn je o čosi jednoduchšia- zväčša sa jedná o fľaky väčšieho rámcu, než o malé vypálené miesta. V tejto fáze problému už ťažko zvrátime vzniknutý stav. Pomôcť môžeme trávniku môžeme zavlažovaním na dennej báze, najmä počas skorého leta či neskôr vo večerných hodinách. Žiaľ, je viac ako pravdepodobné, že trávnik budete o rok na vyschnutých miestach znovu vysiať. 

 

Neprimerané množstvo hnojiva

Hnojivo dokáže s trávnikom urobiť zázraky, ale rovnako môže byť nebezpečný v prípade, že ho aplikujeme neúmerné množstvo. Agresívne typy hnojív dokážu do trávnika vypáliť fľak rôznej veľkosti a rôzneho tvaru. Tento stav je spôsobený najmä v prípadoch, ak nie je trávniku splnená hlavná životná požiadavka, a tou je závlaha. Hnojivo ťažko vsiakne bez pomoci zavlažovania, a týmto spôsobom dokáže spáliť nie len povrchovú vrstvu trávnika, ale aj korene. 

 

Rovnakými škodcami môžu byť aj domáci miláčikovia, ktorých moč je značne toxický. V praxi funguje rovnako ako hnojivo, avšak pozitívny účinok sa nedostaví. Môžeme pozorovať aj úhyn iných rastlín v miestach výkalov domácich maznáčikov. 

 

Plesňové zamorenie

Trávnik je samostatným rastlinným systémom, ktorý môže byť napadnutý škodcami. V prípade trávnika sú najčastejším problémom plesne, ktorých likvidácia už nie je taká jednoduchá ako v prípade vyššie zmienených príčin. Nasadením nového trávnika sa plesňovej epidémie nezbavíte, naopak, vlhkosť a priedušnosť zeleného celku sa môže zvýšiť či znížiť, a tým vznik plesne len podporiť. Indikácia plesní je jednoduchá, fľaky objavujúce sa v rôznych veľkostiach predovšetkým bielej či žltej farby. Odporúčame vykonanie profesionálnych záhradných testov pôdy, ktoré rozlúštia o aký druh plesne sa jedná tak, aby sme vedeli reagovať správnym postrekom. 



Ako správne zavlažovať trávnik? 

Základnou predispozíciou k šťavnatému a zdravému trávniku je jeho správne zavlažovanie. Ak vieme zabezpečiť dokonalé zavlažovanie trávnika je viac ako nepravdepodobné, že ho vystavíme dehydratácií, plesniam či možnosti nedokonalého absorbovania hnojiva. 

 

Všeobecným pravidlom zavlažovania je zavlažovanie bez prítomnosti priamych slnečných lúčov. V praxi to znamená, že zavlažujeme trávnik skoro ráno či večer, kedy je teplota vzduchu nižšia a vyvarujeme sa možnosti spálenia trávnika vodou.  Nižšie ponúkame približný mesačný rozpis úhrnu zrážok či umelého zalievania:

 

Január: ---

Február: ---

Marec: ---

Apríl: 50 mm 

Máj: 70 mm

Jún: 90 mm 

Júl: 110 mm 

August: 110 mm 

September: 90mm 

Október: 50 mm 

November: ---

December: ---