Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Motýlia záhrada

Krásu motýlích krídel môžeme počas leta obdivovať na lúkach aj v záhradách. Chceli by ste, aby ich bolo okolo vášho domu viac? Poradíme vám, aké rastliny prilákajú motýle do záhrady.

 

Motýle sú nielen ozdobou záhrad, ale aj vernými pomocníkmi. Patria medzi opeľovače, podobne ako včely, čím prispievajú k bohatej úrode. Motýľom sa najviac páčia slnečné záhrady chránené pred vetrom, v ktorých kvitne množstvo pestrofarebných kvetov.

 

Druhy motýľov na Slovensku

Možno ste ani netušili, že na našom území žije viac než 3 000 druhov motýľov. Malé, veľké, denné, nočné, biele i pestrofarebné – v prírode ich môžeme nájsť skutočne veľa. V záhradách sa najčastejšie vyskytujú motýle mlynárikovité, napríklad mlynárik kapustový, mlynárik ovocný, či mlynárik repkový. 

 

Dobre rozšírené sú u nás i motýle babôčkovité, napríklad babôčka admirálska, babôčka pávooká, perlovce a očkáne. Na kvetoch môžeme vidieť aj viacero druhov modráčikov a žltáčikov. Príjemnými návštevníkmi záhrad sú tiež vidlochvosty, napríklad vidlochvost ovocný. 

 

Život motýľa

Život motýľa začína malým vajíčkom, ktoré samičky kladú na listy rastlín. Po vyliahnutí sú húsenice veľké len niekoľko milimetrov a začínajú sa rýchlo kŕmiť. Keď dospejú, nájdu si pokojné miesto na zakuklenie. 

 

Vo vnútri kukly dochádza k jednej z najúžasnejších premien vo zvieracej ríši. Motýľ sa tu vyvinie do svojej dospelej podoby. Dospelý jedinec žije väčšinou len 2 až 4 týždne. V tomto krátkom čase musí splniť jedinú úlohu – nájsť si partnera a spáriť sa, aby mohol kolobeh motýlieho života pokračovať ďalej.

 

Motýlia záhrada

Chcete vo svojej záhrade vidieť čo najviac motýlích návštevníkov? Doprajte im dostatok potravy a bezpečia. Dospelé motýle získavajú energiu z nektáru, preto navštevujú záhrady plné kvetov. Zohrievajú sa na slnku, stavte preto na slnkomilné rastliny. 

 

Leto nie vždy prináša slnečné dni, a keď prší, motýle sa ukrývajú pod veľkými listami alebo na chránených miestach. Uistite sa, že máte v záhrade dostatok stromov a kríkov, v ktorých sa môžu motýle skryť.

 

Motýle potrebujú, aby bola potrava k dispozícii od začiatku jari do konca leta. V auguste sa niektoré druhy živia cukrom v ovocí, takže ak na zem popadá niekoľko prezretých broskýň či sliviek, nechajte ich na vrchu kompostu.

 

Nepriateľom motýľov sú pesticídy. Vyhnite sa ich používaniu v blízkosti kvitnúcich rastlín a dávajte pozor na novo zakúpené rastliny, ktoré mohli byť ošetrené. 

 

Motýlie rastliny

Lákadlom pre motýle môžu byť rozmanité kvitnúce rastliny. Najvhodnejšie sú tie, ktoré sa v našich končinách prirodzene vyskytujú a dlho kvitnú. Pre motýle je ideálne, ak sú kvitnúce rastliny rozmiestnené vo viacerých častiach záhrady. 

 

Motýle najviac priťahujú fialové, ružové, žlté a oranžové kvety. Vyberajú si hlavne druhy s jednoduchými, nie plnými kvetmi. Myslite aj na to, aby mali kvety dostatok nektáru. Kvety dobre zalievajte, nakoľko v suchu množstvo nektáru klesá. Ktoré rastliny lákajú motýľov najviac?

 

1. Levanduľa

 

Voňavá levanduľa v lete láka motýle svojimi modro-fialovými kvietkami. Netrhajte ich preto všetky hneď, ako začnú kvitnúť. Rovnako ako motýle, aj levanduľa obľubuje slnko. Pestovať ju môžete v záhone alebo v kvetináčoch.

 

2. Orgován

 

Orgován je so svojimi sladko voňajúcimi kvetmi plnými nektáru hotovým pokladom pre motýle. Vhodný je tiež letný orgován, budleja Dávidova, ktorá sa často označuje ako „motýlí ker”. Budleja má výrazné purpurovo-ružové kvety, ktoré prilákajú motýle i včely.

 

3. Ibištek sýrsky

 

Druhý okrasný záhradný krík, ktorý motýle obľubujú, je ibištek. Ľahko sa dostanú k nektáru vo veľkých, otvorených kvetoch a priláka ich aj fialové a ružové odtiene, ktorými kvety hrajú. Ibištek sa hodí do teplejších oblastí a na slnečné stanoviská. Uplatnenie nájde aj v živých plotoch. 

 

4. Rudbekia žiarivá

 

Na jeseň motýľom poskytne potravu rudbekia. Priláka ich na svoje žiarivé žlté, oranžové alebo bordové kvety. Rudbekii vyhovuje stanovisko na svetlom, teplom a slnečnom mieste. Čím má viac svetla, tým má žiarivejšie a lepšie vyfarbené kvety.

 

5. Lúčne kvety

 

Ak chcete do záhrady prilákať viaceré druhy motýľov, ponúknite im kvety, ktoré sa prirodzene vyskytujú v ich prostredí. Do záhona s lúčnymi kvetmi môžete vysadiť čakanku, vlčí mak, margarétky, nezábudky alebo ďatelinu lúčnu.

 

Motýľ – škodca?

Motýle sú krásnym doplnkom záhradného biosystému, no larvy motýľov môžu škodiť rastlinám. Najškodlivejšia je mora kapustová. Motýle tejto mory sú nenápadné, šedohnedé, liahnu sa z kukiel v pôde ešte na jar. Húsenice môžu byť až 5 centimetrov dlhé, zelené alebo šedé. Vžierajú sa do vnútra hlávok kapusty, kelu, karfiolu alebo brokolice. Mladé húsenice požiera iný hmyz a vtáky, no ak sa premnožia, môže byť nevyhnutný postrek.