Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Najvyšší čas na strihanie živých plotov

Živé ploty môžeme pestovať v rôznych tvaroch a výškach. Rôzne druhy stromov a krov vyžadujú špecifickú starostlivosť, no strihanie a tvarovanie je vždy rovnako dôležité. Živý plot striháme v auguste, aby sme udržali zdravie rastlín a estetický tvar počas vegetačného obdobia.

 

Na ohradenie časti záhrady môžeme využiť rôzne kvitnúce, ale aj celoročne zelené rastliny. Vhodné sú odolné a husto rastúce druhy, napríklad tuja, krušpán alebo smrek. V záhrade vytvoria nie len viac súkromia, ale fungujú aj ako vetrolamy a vytvárajú tieň pre ostatné vysadené rastliny. Ako živé ploty strihať?

 

Prečo zrezávame živý plot

Požadovanú výšku a tvar živého plotu by sme mali zohľadniť už pri výsadbe a myslíme na ne aj pri každoročnej údržbe. Staršie živé ploty môžu vyrásť do nežiadúcich výšok, kvôli čomu bude starostlivosť o ne náročná a môžu zatieniť aj rastliny, ktoré vyžadujú viac slnka. Kým niektoré druhy krov nepresiahnu výšku pol metra, iné živé ploty prerastú hranicu dvoch metrov. Skracovanie je dôležité pre kompaktný vzhľad plota. Pozor aj na rozrastanie rastlín do šírky, hlavne v prípade, že konáre zasahujú na chodník alebo príjazdovú cestu.

 

Príprava na augustový rez

Pred strihaním natiahnite pozdĺž plota starú fóliu alebo plachtu. Ušetríte tak čas pri zametaní odrezkov. Ak živý plot siaha do výšky, ktorú nie je možné dosiahnuť zo zeme, pripravte si bezpečný rebrík. Pred rezom skontrolujte, či sa vo vetvách nenachádzajú vtáčie hniezda s mláďatami, alebo hniezdo poľných králikov pri koreňoch plota. V tomto prípade odložte rez na neskoršie obdobie. Nezabudnite na nabrúsenie nožníc a kontrolu funkčnosti polostrihu.

 

Strihanie živých plotov

Spôsob strihania prispôsobíme druhu živého plota, ktorý v záhrade máme. Klasické záhradkárske nožnice využijeme pri zastrihávaní rastlín s veľkými, hrubými listami, ako je vavrínovec alebo cezmína. Odstrihávame celé konáriky, aby rezom poškodené listy nezačali hnednúť. Špeciálne ručné nožnice na živý plot majú dlhé čepele a vystačíte si s nimi pri krátkych strihaných líniách zelene s jemnými prírastkami.

 

Ihličnaté druhy rastlín alebo rastliny s malými listami strihajte polostrihom, ušetríte tak množstvo času. Výber polostrihu prispôsobte hrúbke strihaných vetvičiek. Pre mohutnejšie ploty, ako je napríklad smrek, zvoľte polostrih so širokou ozubenou lištou. Praktické sú akumulátorové aj benzínové modely, hodia sa pre úpravu dlhých línií živých plotov. Na menšie rastliny s tenkými vetvičkami postačí elektrický polostrih. 

 

Tvarovanie živých plotov

Kónický tvar živých plotov uprednostnite v prípade, že plot dosahuje výšku jedného metra. Spodná časť by mala byť o 10 centimetrov širšia ako vrchná. Ploty z ihličnatých drevín môžu byť aj šikmejšie. Vyhnete sa tak hnednutiu spodných častí plota a vyholovaniu. Ako pomôcku na rovnomerný sklon si môžete vyrobiť drevenú šablónu s natiahnutým králičím pletivom.

 

Upratovanie po reze

Kratšie odrezky môžete vložiť do kompostu, tie hrubšie odneste na obecnú skládku bioodpadu. Polorez očistite a naolejujte. Ak sa na trávniku nachádzajú malé odrezky, môžete ich odstrániť záhradným vysávačom.