Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Oleander: Pestovanie, rozmnožovanie a najčastejšie problémy

Krásny, bohato kvitnúci ker, ktorý dokonale navodí atmosféru slnečných krajín Stredozemného mora. Aj tým je známy oleander, pýcha každej záhrady. Čo treba vedieť o jeho pestovaní?

Oleander obyčajný (Nerium oleander) je dekoratívny ker až strom dorastajúci do výšky 2 - 6 metrov. Charakteristický je úzkymi zelenými listami a rôznofarebnými kvetmi. Najčastejšie sa u nás pestujú ružové, biele a žlté varianty. Názov oleander má svoj pôvod v starogréčtine a vyjadruje charakter rastliny – drevina s listami podobnými olive.

Ako pestovať oleander?

Oleander je subtropická rastlina, ktorá nie je celkom prispôsobená na podmienky nášho klimatického pásma. Najčastejšie sa preto pestuje v črepníku na terase. Nevyhnutné je vyhradiť oleandrom dostatok miesta a primerane veľkú nádobu s otvormi na odtok prebytočnej zálievkovej vody. 

Pôda

Oleandrom neprekáža ani kyslá či menej výživná pôda, no následkom týchto podmienok býva zhoršený rast. Najvhodnejšia je neutrálna pôda s pH v rozmedzí 6,5 až 7,5. Mala by byť dobre priepustná a nezadržiavať príliš veľa vody. Pri sadení môžeme použiť substrát pre balkónové rastliny, prípadne zmiešať zeminu zo záhrady s pieskom, ílom a rašelinou.

Miesto

Oleander má rád teplo a slnko, preto ho umiestnite na najteplejšie miesto v záhrade – najlepšie smerom na južnú stranu. Pri výbere stanoviska myslite aj na to, že rastlinu bude potrebné zazimovať vo vnútri a teda s ňou budete musieť pravidelne manipulovať. Tradične sú ideálnym miestom terasy, väčšie balkóny či dláždené plochy v záhrade.

Svetlo

Počas letných mesiacov si oleandre vyžadujú veľmi veľa svetla. Doprajte im preslnené, nie však veľmi teplé miesta. Na priamom slnku by listy moli zvädnúť, aj keď je rastlina dobre poliata. Dôležité je tiež to, aby krík nerástol príliš nahusto, inak sa vnútorným konárikom nedostane dostatok slnka.

Polievanie

Oleander má v letnom období veľmi vysoké nároky na vodu. V lete, počas horúcich dní ho polievame denne, pričom nechávame dostatok vody v miske pod kvetináčom. V zimnom období polievanie výrazne obmedzíme. Oleander stačí poliať 3 až 4-krát za sezónu, len aby koreňový bal nepreschol.

Ako strihať oleander?

Najvhodnejší na strihanie oleandrov je koniec februára a začiatok marca, prípadne obdobie ešte pred zazimovaním. Rastlinu treba rezať uvážlivo. Hlbším rezom podporíme prudký rast, výsledkom je však nerovnomerný tvar koruny oleandra. Naopak, plytkým rezom sa vytvoria slabé výhonky, ktoré nebudú kvitnúť.

Oleander kvitne na dvojročnom dreve, preto neskracujeme všetky výhonky naraz. Rastlina by v danom roku nemala kvety. Mladé výhonky striháme na dĺžku 5 až 10 cm. Na jeseň rastlinu zbavujeme starých, poškodených a šikmo rastúcich výhonkov. 

Rozmnožovanie oleandra

Oleandre sa dajú rozmnožovať odrezkami a semenami. Rozmnožovanie odrezkami vykonávame počas leta. Zbierame asi 15 cm dlhé stonky, ktoré šikmo zrežeme a ponecháme na nich iba 1 pár listov. Odrezky môžeme hneď nechať zakoreniť do vody alebo vlhkého substrátu. Udržiavame dostatočné teplo, svetlo aj vlhkosť. Doba zakorenenia je približne 4 týždne.

Ak sa rozhodneme pre rozmnožovanie semenami, odoberáme ich na jeseň, po odkvitnutí kvetov. S výsevom však budeme musieť počkať do jari. Semienka rozmiestnime na vlhký substrát či zeminu s ílom, prikryjeme fóliou a umiestnime na slnečné stanovisko. Klíčiť začnú zhruba za 2 až 3 týždne.

Zazimovanie oleandra

Na zazimovanie oleandra budeme potrebovať dostatok priestoru v interiéri. Najlepšie mu bude v chladnejšej chodbe alebo na schodišti s dostatkom svetla. Počas zimy polievame rastlinu len minimálne, tak, aby koreňový bal celkom nepreschol. Oleander na veľké množstvo vody cez zimu reaguje krútením a opadávaním listov.

Choroby a škodcovia oleandra

Súčasťou starostlivosti o oleandre je niekedy aj boj proti chorobám a škodcom, ktoré dokážu rastlinu vážne poškodiť. Zdravá a silná rastlina bude proti chorobám oveľa odolnejšia, všetky však treba pravidelne kontrolovať.

Botryosphaeria

Najbežnejšou chorobou, ktorá napáda oleander, je botryosphaeria. Toto hubové ochorenie napáda rastliny oslabené stresom zo sucha alebo mrazu. Ak spozorujete na svojom oleandri sčernené konáre, na vine môže byť práve táto huba. Postihnuté časti rastliny je nutné okamžite odstrániť a zničiť.

Húsenice oleandrové

Húsenica lišaja oleandrového býva pri natiahnutí dlhá asi 10 cm. Na konci tela má rohovitý výbežok typický pre väčšinu húseníc lišajov. Najčastejšie je zelená, ale keď sa živí ružovými kvetmi oleandra, býva hnedoružová. Rýchlo likviduje listy aj kvety. Húsenice likvidujeme a odstraňujeme aj napadnutú rastlinnú hmotu, aby sa zabránilo šíreniu hmyzu.

Vošky a červce

Napriek prudkej toxicite rastlinnej šťavy na listoch a konároch oleandra často parazitujú vošky, štítničky a červce. Pri silnom napadnutí spôsobujú štítkovité útvary, zmenu sfarbenia, zastavenie rastu až opadávanie listov. Odstraňujeme ich chemicky alebo manuálne, napríklad utieraním handričkou namočenou v denaturovanom liehu alebo umývaním slabým mydlovým roztokom.

POZOR: Oleander je jedovatý

Oleander je síce nádherný, no považuje sa za jednu z najjedovatejších záhradných rastlín. Na usmrtenie dospelého človeka stačí požiť len dva listy, u dieťaťa len jeden. Toxická je celá rastlina, vrátane dymu, ktorý vzniká pri jej horení a vody, v ktorej boli umiestnené kvety.

Príznaky otravy oleandrom

Jedovaté látky v rastline pôsobia priamo na činnosť srdca. Prejavy otravy oleandrom sú podobné ako u iných jedovatých rastlín. Objavuje sa zvracanie, hnačka, horúčka, triaška, závraty, kŕče a srdcové arytmie.

Pri starostlivosti o rastlinu sa chráňte

Ak sa rozhodnete pestovať oleander, zabezpečte, že deti nebudú mať k rastline prístup. Pri manipulácii s rastlinou používajte rukavice a dlhé rukávy. Citlivé osoby musia dávať pozor aj na vôňu kvetov tohto kríka. Môže im totiž privodiť bolesti a točenie hlavy. Ker je potenciálne nebezpečný aj pre domáce zvieratá, buďte preto obozretní.

Najčastejšie problémy pri pestovaní oleandra

Aby bol oleander krásny a zdravý, musíme mu dopriať správnu starostlivosť. Aj pri dodržaní všeobecných pestovateľských rád sa však môžeme stretnúť s určitými problémami, ako je vymrznutie či málo kvetov. Ako ich riešiť?

Oleander vymrzol

Pri dlhodobo nízkych teplotách sa stáva, že oleander začne vykazovať známky vysychania. Najčastejšie ide o matné, zvädnuté listy, ktoré menia farbu a opadávajú. Prevenciou je zazimovanie ešte pred prvými mrazmi. Rastliny poškodené mrazom dáme čo najskôr do miestnosti s maximálnou teplotou 7 °C.

Oleander nekvitne

Ak má rastlina dostatok svetla a vody a predsa nekvitne, problém môže byť vo veľkosti nádoby, v ktorej rastie. Častou príčinou malého počtu kvetov na oleandroch je totiž príliš malý kvetináč. Vymeňte ho za väčší skoro na jar, ker sa vám za to odvďačí množstvom kvetov.

Pozor aj na to, čím oleander hnojíte. Hnojivá s vysokým obsahom dusíka podporujú rast a vitalitu hlavne v listoch, konároch a stonkách rastlín, nie v kvetoch alebo koreňoch. Viac kvetov môžete dosiahnuť zmenou hnojiva.

V prípade, že rastlina už 2 roky rastie v rovnakej pôde, určite ju presaďte do nového výživného substrátu určeného priamo na oleandre.

Oleander a opadávanie listov

Opadávanie listov môže rastline spôsobiť šok z premiestnenia. Najčastejšie sa to stáva pri zazimovaní. Ak sú vetvičky zdravé, na jar rastlina vyženie aj nové listy. Skontrolujte však známky napadnutia škodcami. Príčinou straty listov môžu byť aj puklice.