Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Zazimovanie oleandra: Kedy a ako sa oň postarať

Zazimovanie oleandra je dôležitým krokom, ktorý značne ovplyvní okvetenstvo v ďalšej sezóne. Pri nesprávnom prezimovaní oleandra môže oleander uhynúť, prípadne sa veľmi oslabiť, čo môže mať za následok úhyn viacerých vetiev a zvýšenú chorobnosť oleandra. Oleander je nádherným ozdobný ker, ktorý sa prirodzene v našich končinách nenachádza, a to z dôvodu problematického prezimovania. Prezimovanie oleandra nie je vôbec jednoduché, pretože oleander je vo všeobecnosti veľmi náchylný na rôzne ochorenia, rovnako ako aj citlivý na teplotné výkyvy v rozmedzí niekoľkých stupňov. 

 

Ako na zazimovanie oleandra? 

Zazimovanie oleandra vykonávame najčastejšie v bytových priestoroch, ktoré poskytujú vyššiu teplotu. Problém však nastáva v prípade, keď nevyhovujú teploty ani v interiéri ani v exteriéri. Hrubá hranica teplôt vyhovujúcich pre oleander je od 5-15 stupňov Celzia. 

 

Zazimovanie oleandra v interiéri 

 

Zazimovanie oleandra v interiéri je najpravdepodobnejším scenárom v našich končinách. Počas zimy teploty kolíšu a súčasťou sú aj značné tuhé mrazy, ktoré sú pre oleandre neprekonateľné. Uchovaním oleandra do interiéru sa aspoň čiastočne posnažíme o jeho prežitie, hoci je toto obdobie na starostlivosť azda najnáročnejšie.

 

Oleandru vyhovuje najmä interiér, ktorý však musí spĺňať isté podmienky. Teplota by sa v interiéri mala pohybovať približne od 5 - 15 stupňov Celzia. Suchý, studený či vlhký vzduch sú najlepšími predpokladmi na podporenie choroboplodných zárodkov v ich raste, a práve z tohto pohľadu je prezimovanie oleandra náročné. Musíme mať napamäti, že oleander začína svoje vegetatívne obdobie vtedy, keď teplota klesne pod 20-15 stupňov. So znižujúcou sa teplotou musí priamoúmerne klesať aj svetelnosť v priestore v ktorom sa nachádza. 

 

Odporúčame vyberať miestnosť, ktorú je možné zatieniť a ktorá nemá žiadne vyhrievacie teleso. Suchý vzduch je spôsobuje aj pri dostatočnej zálievke problémy vo forme prudkého opadania lístia či povrchovej deformácie hlavných vetiev. 

 

Rovnako dbáme na fakt, že oleandru nevyhovuje chladný vzduch, a preto ho neodporúčame vystavovať prievanu z otvoreného okna. Týmto krokom, spolu s kolísaním teploty či svetelnosti, porušíte hibernačný spánok rastliny. 



Zazimovanie oleandra v exteriéri

 

Zazimovanie oleandra v exteriéri si môžu dovoliť len teplé oblasti, ktorých zimné teploty neklesajú pod 10 stupňov Celzia. Avšak aj v takomto prípade je potrebné zabezpečiť teplotne stabilné miesto v ktorom môže oleander bezpečne zotrvať počas chladných dní. 

 

Najlepším variantom je aplikácia železnej konštrukcie o veľkosti oleandra s prídavkom plastového balu. Vďaka tejto konštrukcií je teplota v jej vnútri stále - vďaka skleníkovému efektu, a oleander je zároveň ochránený pred nepriaznivým počasím.